No 24. līdz 27. aprīlim Jelgavā notiks 3. starptautiskais dzejas festivāls “Page Break”. Pulcējot 14 pasaulē pazīstamus dzejniekus no 11 valstīm, dzejas festivāls sniegs iespēju klātienē iepazīt starptautiskajā dzejas apritē nozīmīgu un aktuālu autoru dzeju, īpaši uzsverot kultūru dažādību. Visi festivāla pasākumi apmeklētājiem būs bez maksas.
Festivāls piedāvās unikālu iespēju Latvijas dzejas interesentiem iepazīt dažādu tautību autorus – Jelgavā viesosies somāliešu izcelsmes dzejniece Lubi Barre no ASV, afgāņu dzejnieks Ramins Mažars, irāņu izcelsmes dzejniece Šolē Volpē no ASV, kā arī ASV rezidējošais dzejnieks Andrē Nafiss-Sahilijs, kuram ir irāņu un itāļu saknes. Eiropas dzeju pārstāvēs Katarīna Šultensa no Vācijas, Nikola Madžirovs no Maķedonijas, Austa Fanija Sīgurdardotira no Islandes, Pjērs Venklērs no Francijas, Marija Anhelesa Peresa-Lopesa no Spānijas, Selatahīns Joldigens no Turcijas un Susinukke Kosola no Somijas. Festivālā piedalīsies trīs autori no Latvijas – Jeļena Glazova, Guntars Godiņš un Kārlis Vērdiņš.
Ņemot vērā ģeopolitiskās norises, kā arī vardarbības aktualitāti pasaulē, festivāla tēma būs “Empātija”, tādējādi ar dzejas un kultūras palīdzību mudinot vairot šīs vērtības apziņu un nozīmīgumu.
Šobrīd Hercoga Jēkaba laukumā izvietoti un apskatāmi stendi ar starptautiskā dzejas festivāla dalībnieku novēlējumiem jelgavniekiem labai dienai, kā arī pieejama festivāla pasākumu programma.
24. aprīlī festivāls sāksies ar tradicionālo “Dzejas pastaigu” – dzejas lasījumi izskanēs pulksten 19 Svētās Trīsvienības baznīcas torņa pagalmā, pulksten 19.30 Pasta salā un pulksten 20 pie skatu torņa Pilssalā. 25. un 26. aprīlī pulksten 18 publiski dzejas lasījumi būs baudāmi arī Jelgavas kultūras nama Lielajā zālē. 25. aprīlī, iepazīstinot jauniešus ar aktuālajām vēsmām starptautiskajā dzejas vidē, dzejas lasījumi notiks Jelgavas Valsts ģimnāzijā un Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijā. Bet 26. aprīlī pulksten 16 Jelgavas kultūras nama Lielajā zālē dzejas entuziasti aizvadīs apaļā galda diskusiju. Noslēgumā – 27. aprīlī pulksten 18 – festivāla dalībnieki tiksies īpašā dzejkoncertā, kurā lasīs savus darbus mūzikas improvizāciju pavadījumā. Par tām gādās mūziķi Svens Vilsons (ģitāra), Toms Mikāls (taustiņinstrumenti), Toms Poišs (bass) un Rūdolfs Dankfelds (sitaminstrumenti). Koncerts būs skatāms arī tiešraidē portālā www.lsm.lv un festivāla kontā sociālajā vietnē “Facebook”.
“Šis projekts pirmsākumos tika radīts, lai nodrošinātu sabiedrībai iespēju iepazīt pasaules mēroga profesionālo laikmetīgo mākslu, un mums ir gandarījums turpināt to piedāvāt dzejas festivāla formātā. Katrs no festivāla viesiem pārstāv atšķirīgas literārās jomas savā izcelsmes vai dzīvesvietas valstī un festivāla reizē ienes šo pasaules kultūras elpu un pieredzi Jelgavā. Vienlaikus tā ir iespēja starptautiskā dzejas arēnā nest arī Latvijas vārdu, jo pasākums katru gadu tiek arvien vairāk pamanīts ārvalstu dzejnieku vidū. Daži no festivāla dalībniekiem Latvijā viesosies pirmo reizi, un pirmā iepazīšanās ar valsti notiks tieši pie mums – Jelgavā,” stāsta pašvaldības iestādes “Kultūra” vadītāja vietnieks Ivars Pirvics. Viņš akcentē: atšķirībā no citiem festivāliem, kuru dalībnieki bieži vien kļūst jau par ikgadējiem viesiem, “Page Break” katru gadu piesaista tikai jaunus dalībniekus, tādējādi katra festivāla reize ir iepazīšanās ar jaunu dzejnieku, viņa kultūru un tēmas redzējumu profesionālajā daiļradē.
Jāpiebilst, ka arī šogad tiks izdota festivāla dzejas antoloģija ar visu autoru darbiem un to tulkojumu latviešu valodā. Šis izdevums būs pieejams bez maksas festivāla pasākumos.
“Page Break” tradīcija iedibināta 2022. gadā, kad pirmo reizi Latvijā tika sarīkots starptautisks dzejas notikums, kas vienkopus pulcēja pazīstamus dzejniekus no 10 valstīm. Plašāka informācija par festivālu pieejama mājaslapā www.pagebreak.lv, kā arī festivāla kontā sociālajā vietnē “Facebook”.
Starptautisko dzejas festivālu “Page Break” rīko biedrība “I DID IT” sadarbībā ar Jelgavas valstspilsētu un pašvaldības iestādi “Kultūra”, atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Ziemeļu Ministru padomes birojs Latvijā, Francijas institūts Latvijā, Spānijas vēstniecība Latvijā un “Jelgavas tipogrāfija”.