Decembra sākumā Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja un Ā. Alunāna memoriālās mājas speciālisti Norvēģijas valdībās divpusējā finanšu instrumenta līdzfinansētā projekta „Ādolfa Alunāna memoriālā muzeja pakalpojumu dažādošana un koka ēkas restaurācija” (sadarbības līgums Nr.LV 0090) ietvaros viesojās Oslo, kur vairākos muzejos iepazinās ar sniegtajiem pakalpojumiem, informācijas tehnoloģiju un pieejamības jautājumu risinājumiem.
Vizītes ietvaros speciālisti apmeklēja Ibsena muzeju, kas ir atzīts interaktīvu risinājumu jomā un tikās ar muzeja darbiniekiem, lai izzinātu jauninājumu ieviešanas gaitu muzejā. Tāpat mūsu muzeju speciālisti tikās ar pārstāvjiem no Oslo pilsētas muzeja, kurā šobrīd tiek plānoti vērienīgi rekonstrukcijas darbi un rezultātā muzejs kļūs pieejamāks cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem un tiks piedāvāts plašāks pakalpojumu klāsts.
Kā atzīmē Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja direktore Gita Grase, „Saikni ar atsevišķiem Oslo muzejiem noteikti uzturēsim, jo ir interesantas idejas, kuras varam pārņemt vai pielāgot. Kopumā vērtējot, ir skaidrs, ka muzeji Latvijā un Norvēģijā darbojas līdzīgi – veidojot muzeju pedagoģiskās programmas dažāda vecuma apmeklētāji tiek aicināti iejusties attiecīgā laika perioda sadzīvē. Diemžēl mūsu resursi, piemēram, telpas un finansējums, ir ierobežotāki, tomēr darbs ar mērķgrupām notiek līdzīgi un arī nākotnes redzējums attiecībā uz ekspozīciju iekārtošanu saskan.”
Ā. Alunāna memoriālās mājas vadītāja Maija Matisa piebilst, ka „Norvēģijā muzeju attīstība, protams, ir augstākā līmenī, un tas skaidrojams arī ar valsts politikas īstenošanu. Interesanti, ka norvēģi, piemēram, Ibsena muzejā, bieži lietas parāda reizē vienkārši un ar uzdrīkstēšanos, turklāt, nebaidās atainot dižgarus ar humora pieskaņu. Tāpat interesanti ir redzēt, ka muzejā atklātā tematika ir ieausta arī interjerā. Multimediju izmantojums un darbs ar dažāda vecuma cilvēkiem ir plaši izvērsts, bet tajā pašā laikā – līdzīgs kā pie mums”.
Plānots, ka Oslo gūtā pieredze projekta ietvaros tiks aprobēta domājot par Ā. Alunāna memoriālās mājas rekonstrukciju un ekspozīcijas atjaunošanu un sniegto pakalpojumu dažādošanu atsevišķām mērķgrupām. Restaurējot Ā. Alunāna memoriālo muzeju un sakārtojot tā apkārtni tiks domāts par tūristiem, akcentējot muzeja pieejamību cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem. Savukārt interaktīvie elementi un multimediji ļaus muzeja materiālus eksponēt interesantāk, tādējādi raisot tieši jauniešu interesi par amatierteātra mākslas tradīcijām, kuras Latvijā aizsāka Ādolfs Alunāns, kurš 44 gadus dzīvoja un strādāja Jelgavā.
Pieredzes apmaiņas vizīte norisinājās projekta „Ādolfa Alunāna memoriālā muzeja pakalpojumu dažādošana un koka ēkas restaurācija” ietvaros. Projekta mērķis ir saglabāt vēsturisko koka ēku un uzlabot muzeja sniegto pakalpojumu kvalitāti, lai padarītu muzeju pievilcīgāku un pieejamāku pilsētniekiem un Jelgavas viesiem. Kopējais projekta finansējums ir Ls 256 927, t.sk. Norvēģijas valdības divpusējā finanšu instrumenta grants – Ls 218 389, Jelgavas pilsētas domes finansējums – Ls 38 539.
Informācija sagatavota Sabiedrisko attiecību sektorā