18. maijā Latvijas muzeji 20. reizi piedalīsies starptautiskajā Eiropas muzeju akcijā “Muzeju nakts”. Durvis apmeklētājiem šajā dienā vērs arī Jelgavas muzeji un kultūrvēsturiskie objekti. Šogad pasākuma tēma ir “Izzināt un iegūt, pētīt un saprast”, un akcijas dalībnieki katrs savā veidā uzrunās apmeklētājus to īstenot. Ieeja pasākumos ir bez maksas. Jāpiebilst, ka šogad Muzeju nakts sakrīt vienā dienā ar Starptautisko muzeju dienu.
Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejs apmeklētājus gaidīs no pulksten 10 līdz 21, piedāvājot izzināt, pētīt un saprast Latvijas izglītības šūpulim – “Academia Petrina” – raksturīgās tēmas. Ikvienam būs iespēja piedalīties spēlē “Vai tu vari izlasīt pirmo ābeci latviešu valodā?”, uzzināt, kā senatnē darināja apģērbu, iejusties studentu lomā un mācīties latīņu valodu – lasīt un tulkot latīņu teicienus. Pasākumā būs aptverta arī tēlotājmāksla – iepazīstoties ar mākslinieka Ģ.Eliasa daiļradi, pasākuma dalībnieki varēs radīt paši savu darbu. Savu atjautību būs iespēja pārbaudīt orientēšanās spēlē “Atrodi, izpēti, saproti”. Muzeja naktī varēs aplūkot arī muzeja ekspozīcijas.
Ādolfa Alunāna memoriālajā muzejā no pulksten 10 līdz 21 apmeklētāji tiks aicināti izzināt teātri un pilnveidot skatuvei vajadzīgās prasmes. “Ādolfs Alunāns rakstā “Kāds vārds par teāteri” jautā: kas tad nu īsti teāteris ir? Viņš pats arī atbild, teātri salīdzinādams ar spoguli, kurā katrs varam redzēt pats sevi. Muzeju naktī apmeklētāji tiks aicināti atbildēt uz to pašu jautājumu, piedaloties dažādās aktivitātēs visas dienas garumā,” stāsta muzeja vadītāja Elīna Skutele. No pulksten 10 līdz 14 apmeklētāji aicināti kā individuāli, tā grupās iepazīt teātri un muzeju – doties ekskursijā, atbildēt uz āķīgiem jautājumiem par teātri, runāt teātra tēva monologus un mēģināt ievest izrāžu tēlus mūsdienu pasaulē. Savukārt no pulksten 14 līdz 16 ikvienam būs iespēja gan klausīties, gan arī dziedāt līdzi teātra dziesmu pēcpusdienā, kur skanēs dziesmas no iemīļotām izrādēm kā bērniem, tā pieaugušajiem. Pēc kopīgas sadziedāšanās no pulksten 16 līdz 17 apmeklētāji varēs atgriezties pie dienas pirmās puses uzdevumiem. Bet no pulksten 17 līdz 21 muzeja viesi aicināti iepazīt teātri dažādās ar skatuvi saistītās aktivitātēs – runas vingrinājumos, radošajā papīra leļļu darbnīcā, kā arī teātra viktorīnā.
Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas tornis Muzeju naktī piedāvās aktivitāti “Torņa stāsts cauri pieciem gadu simtiem” un dažādās aktivitātēs ļaus izzināt kultūrvēsturiskā objekta vēsturi. No pulksten 16 līdz 18 pilsētnieki aicināti uz izzinošu lekciju divās daļās – pirmajā daļā ar lekciju “Kurzemes hercoga Gotharda Ketlera iniciatīva un Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas pirmsākumi” uzstāsies profesors Ojārs Spārītis, bet otrajā daļā tēmu “Jūlijs Feders. Ainava un Jelgava” plašākai sabiedrībai atklās mākslas vēsturniece un digitālo tehnoloģiju speciāliste Sanita Bitko. Vietu skaits ir ierobežots, tāpēc iepriekš jāpiesakās, sākot ar 2. maiju sūtot pieteikumu brīvā formā uz e-pasta adresi tic@tornis.jelgava.lv vai sazinoties pa tālruni 63005447. Savukārt no pulksten 19 līdz pusnaktij tornī ikvienam būs pieejamas apskatei vēstures ekspozīcijas, izstāžu zāle, skatu laukums, kā arī digitāla izstāde par Svētās Trīsvienības baznīcu cauri gadsimtiem. Notiks arī izzinošā spēlē “Torņa pētnieks”, bet torņa pagalmā būs dzirdamas muzikālās gadsimtu atskaņas. No pulksten 20 līdz 21 notiks ekskursija “Apkārt tornim”.
Jelgavas Pilsētas bibliotēka Muzeju naktī apmeklētājus gaidīs no pulksten 19 līdz 23. “Bibliotēka ir labo sajūtu vieta, tāpēc krēslas stundās aicināsim apmeklētājus uz radošu kopā būšanu, pagātnes izziņu un bibliotēkas labirintu izpēti,” aicina bibliotēka. Pasākuma dienā gaidāma tikšanās ar rakstnieci Zani Riekstiņu, tāpat bibliotēkā darbosies fotostūrītis, būs pieejama spēļu istaba, notiks fotoorientēšanās, ekskursija pa bibliotēku un spoku stāsti bēniņos. Atgriežoties pagātnē, varēs piedalīties meistarklasē – mācīties rakstīt ar tinti un spalvu, kā arī būs redzamas projekcijas par veco Jelgavu. Muzeju naktī ciemiņus gaidīs arī bibliotēkai blakus esošā “Mākslu RŪME” Akadēmijas ielā 28-59. No pulksten 11 līdz 23 interesenti šeit varēs apskatīt Daces Zvaigznes un Alises Zvaigznes keramikas darbnīcas “Mēness bļoda” porcelāna krūzes un šķīvjus, sveces un gleznojumus uz stikla.
No pulksten 19 līdz 23 Muzeju nakts apmeklētājus gaidīs arī Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) pasākuma programma Jelgavas pilī. Jau no pulksten 19 pie pils vītņu kāpnēm muzicēs LBTU sieviešu koris “Liepa” un vīru koris “Ozols”, bet pulksten 20 – deju kolektīvi “Mazie jundari” un “Jundēni” ar koncertu “Danču tracis”. Pulksten 21.30 mūzika skanēs arī Sudraba zālē jeb Prūsijas galmā – par to gādās Maija Kļaviņa, Kristīne Stumbure (traversflautas), Nora Kalniņa (soprāns), Elīza Čaša (baroka čells) un Gertruda Jerjomenko (klavesīns). Pilī būs skatāmas arī vairākas izstādes: LBTU aulas foajē tā būs Andas Buškevicas gleznu izstāde “Atgriešanās” (atklāšana un tikšanās ar mākslinieci plānota pulksten 19.30), LBTU Fundamentālās bibliotēkas lasītavu rotās izstāde “Zīļu vainagi” (tikšanās ar izstādes autori Daniju Lazdiņu būs pulksten 20.30). Savukārt Jelgavas pils muzejā varēs redzēt Ainavu arhitektūras un plānošanas studiju programmas 1. kursa studentu darbu izstādi “Renesanses un baroka dārza parteri”. Vienlaikus no pulksten 19 līdz 21 būs darbnīcas bērniem. Pirmo reizi apskatei apmeklētājiem būs atvērts arī LBTU arhīvs.
Apmeklētājus Muzeju naktī gatavojas uzņemt arī uzņēmums “Jelgavas ūdens”. Ik stundu no pulksten 17 līdz 20 tas interesentus aicinās doties ekskursijā uz ūdenstorni un muzeju, lai izzinātu ūdensapgādes vēsturi Jelgavā. Pasākuma norise – Ūdensvada ielā 4, ieeja no Jelgavas Valsts ģimnāzijas puses.
Tāpat Muzeju naktī apmeklētāji no pulksten 18 līdz 24 aicināti apmeklēt “Anru motors” vēsturisko spēkratu kolekciju Garozas ielā 15a. Kolekcijas īpašnieka pavadībā varēs apskatīt vēsturiskos spēkratus un atklāt stāstu par katru no tiem.
Jāatgādina, ka Muzeju nakts tradīcija aizsākās 1999. gadā Francijā. Tās mērķis – iepazīstināt ar muzejiem arī tos iedzīvotājus, kuri ikdienā muzejus neapmeklē.