25.7 °C, 4.2 m/s, 27.1 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPasākumiMuzejā – Tekstilmākslas asociācijas darbu izstāde “Balle”
Muzejā – Tekstilmākslas asociācijas darbu izstāde “Balle”
07/09/2024

Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā atklāta izstāde “Balle” – par godu Latvijas Tekstilmākslas asociācijas 30. gadadienai apmeklētājiem pieejama vērienīga darbu skate, kurā dažādu paaudžu tekstilmākslinieki atklāj savas pārdomas skatītājiem.

Latvijas Tekstilmākslas asociācijas vadītāja Andra Dīriņa norāda, ka izstāde “Balle” ietver ieskatu par tekstilmākslinieku kopienas kaleidoskopisko tēmas izvērsumu, lai izaicinātu skatītāju runāt un veidot savu vīziju par tekstilmākslu. Bet katra mākslinieka stāstu pavada doma, ka pirms 30 gadiem dibinātā Tekstilmākslas asociācija joprojām turpina savu darbību, un tā nav pagātnes forma, bet tagadnes izpausme.

“Raksturot tekstilmākslu ir sarežģīts uzdevums, jo nozare atrodas bezgalīgā teritorijā, kurā mākslinieki ir atvērti dinamiskai mākslinieciskai, individuālai un kolektīvai izteiksmei. Caur faktūrām, formām, materiāliem un tehnikām dažādu paaudžu tekstilmākslinieki izstādē atklāj savas pārdomas skatītājiem. Gan klasisko, gan novatorisko tehniku klāsts ir patiesi plašs – mākslinieki auž, izšuj, filcē, apglezno zīdu, strādā taftinga un apdrukas tehnikās, darina tekstilijas ar īpašas datora programmatūras uz datorizētām stellēm. Jo dažādāk – jo interesantāk!” izstādes darbu daudzveidību raksturo A.Dīriņa.

Tekstilmākslas asociācijas vadītāja skaidro: vai tie būtu lielformāta tekstildarbi, šķiedras mākslas telpiskie risinājumi vai miniatūrtekstilijas – tekstilmāksla ir ilgs un darbietilpīgs process. Savukārt – cik sarežģīts tapšanā, tik aizraujošs izpētē. “Ieguldot šo lielo darbu, māksliniekam ir svarīgi ar to dalīties. Ar šo izstādi vēlamies parādīt tekstilmākslas asociācijas tekstilmākslinieku veikumu, bet vienlaikus – palīdzēt iepazīt un saprast tekstilmākslu arī skatītājiem. Pie katra no izstādes darbiem ir atrodami arī daži teikumi par to, ko mākslinieks vēlējies ar šo darbu pateikt. Tomēr ne mazāk aizraujoša būs arī iespēja izzināt, kādā tehnikā un no kādiem materiāliem tas darināts,” uzsver A.Dīriņa.

Jāpiebilst, ka atbilstoši tematikai, savos darbos tekstilmākslinieki atspoguļo plašu domu amplitūdu – no vēlmes apstāties un apturēt ikdienas plūdumu, ļauties mirklīgai emociju gammai apmeklēt pasākumu, vai uzņemt viesus, līdz gatavošanās un greznošanās priekam. Turpat arī viedokļu sadursmes piesātinātajā laikā, uzmanība pievērsta un īpaši novērtēta ir miera sajūta. Izstādi papildina un dzīvīgumu piešķir Latvijas Mākslas akadēmijas tekstila nodaļas studentu darbi. Interpretējot tēmu, tie provokatīvi debitē ar tekstilinstalācijām un taftinga tehnikā darinātiem darbiem.

Izstādē ikvienam apmeklētājam ir iespēja iejusties arī tekstilmāksinieka lomā. Studentu grupa realizē iniciatīvu un piedāvā ikvienam apmeklētājam iesaistīties apjomīga tekstildarba tapšanā. Šī kolektīvā darba idejas kodols ir nelieli izšuvumi. Tajos tiek vizualizēts domāšanas veids un savstarpējs dialogs, kas stimulē cilvēcīgu, reizēm poētisku un filozofisku, atjautīgu, ironisku, bet dažkārt sociāli aktīvu tekstila valodu. Arī apmeklētāji var iemēģināt roku un veidot sev vēlamo izšuvumu un tādējādi papildināt kopīgo mākslas darbu. Lai arī rezultāts ir neparedzams, kopīgi strādājot rodas iespēja izzināt tekstilmākslu praktiskā veidā”, stāsta A.Dīriņa.

Jāpiebilst, ka izstāde muzejā būs skatāma līdz 6. oktobrim.

Informācija par muzeja darba laiku un ieejas biļešu cenām pieejama mājaslapā jvmm.lv.