Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā noslēgusies lifta izbūve uz otro stāvu. Tas būtiski uzlabojis vides pieejamību – ēkas otro stāvu tagad ērti var apmeklēt arī cilvēki ar kustību traucējumiem. Muzeja ēkai ir valsts aizsargājama kultūras pieminekļa statuss, tādēļ projekta izstrāde un realizācija bija sarežģīta.
“Muzejā lifts bija nepieciešams jau sen, jo galvenās aktivitātes parasti notiek Reprezentācijas zālē un Izstāžu zālē ēkas otrajā stāvā, kur nokļūt ir sarežģīti ne tikai cilvēkiem ar kustību traucējumiem vai ratiņkrēslā, bet arī daudziem gados vecākiem apmeklētājiem,” skaidro muzeja direktore Gita Grase.
Sākotnēji bija plānots liftu izbūvēt no pirmā stāva ieejas vestibila uz otrā stāva vestibilu, taču griestu konstrukcija šādu projekta izpildi nepieļāva, tādēļ nācās meklēt citu risinājumu. Lifts ierīkots ēkas labajā spārnā, kur iepriekš atradās trīs muzeja speciālistu darba kabineti. Viņiem telpas iekārtotas blakus ēkā Raiņa ielā 6.
Projekta izstrāde bija sarežģīta, jo, ņemot vērā muzeja ēkas statusu, bija jāievēro virkne priekšnosacījumu. Būvprojektu 2020. gadā izstrādāja SIA “Arhitektūra un vide”, 2021. gada sākumā tika izsludināts būvdarbu iepirkums. Darbus uzsāka pagājušā gada 28. aprīlī un pabeidza gada nogalē. Iekļaujot projekta izstrādi, ekspertīzi, autoruzraudzību, būvuzraudzību un būvniecību, projekta kopējās izmaksas ir 106 521,35 eiro.
Viena no pilsētas skaistākajām un reprezentatīvākajām ēkām tiek izmantota ne tikai ar mākslu un kultūru saistītām norisēm. Piemēram, Reprezentācijas zālē tradicionāli tiek sveiktas pilsētas stiprās ģimenes – pāri, kas laulībā nodzīvojuši 50 un 60 gadus.
Muzejs kopš 20. gadsimta vidus ir Otrajā pasaules karā iznīcinātā Kurzemes Provinces muzeja – otra vecākā muzeja Latvijā – tradīciju turpinātājs un mantojuma glabātājs, kas jau vairāk nekā 40 gadu lepojas arī ar izcilā latviešu gleznotāja Ģ.Eliasa vārdu, glabā un eksponē viņa radošo mantojumu. Muzeja pastāvīgās ekspozīcijas vēsta par Jelgavas un Zemgales reģiona vēsturi no aizvēstures līdz mūsdienām, Kurzemes un Zemgales hercogistes laikiem, karu un karavīriem laiku lokos, latviešu dzīvi zem svešām varām, kā arī mākslinieka Ģ.Eliasa dzīvesgājumu un daiļradi. Muzeja ēka, kas pazīstama ar vēsturisko nosaukumu “Academia Petrina”, ir viena no retajām celtnēm, kas Jelgavā saglabājusies pēc Otrā pasaules kara. Tā celta 1775. gadā pēc pēdējā Kurzemes un Zemgales hercoga Pētera Bīrona ierosmes agrākās hercogu pilsētas pils vietā. Ēkā savulaik atradusies pirmā augstskola Latvijas teritorijā, kurā mācījies gan Lietuvas, gan Latvijas pirmais prezidents.
Foto: Jelgava.lv
Informācija sagatavota
Sabiedrisko attiecību pārvaldē