Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā atvērta mākslinieka Edgara Grīnfelda personālizstāde, kurā eksponētas medaļas. E.Grīnfelds tajās iemūžinājis Latvijas vēstures notikumus un kultūrvēsturiskās vietas, kā arī ievērojamu cilvēku portretus. Izstāde apskatāma līdz 2022. gada 2. janvārim.
Izstādē apskatāms medaļu cikls “Zudusī Latvija» (Staburaga klintis, Pērses ūdenskritums, Kokneses pilsdrupas), kas veltīts tautas protesta akcijai pret Daugavpils HES celtniecību (1989). Vairākas medaļas veltītas ievērojamiem Latvijas cilvēkiem, J.K.Brocem, J.Rozentālam, Kr.Valdemāram, Kr.Baronam, kā arī Atmodas laika aktīvistiem, piemēram, M.Vulfsonam.
Medaļās mākslinieks pauž savu attieksmi pret dažādiem notikumiem un norisēm. Piemēram, īpaša medaļa veltīta Pliko skrējienam. Asprātīgas ir mākslinieka veidotās formas dažādu nominālu santīmu monētām, kurās iekļauti putni, dzīvnieki un kukaiņi.
E.Grīnfelds pēc studiju beigšanas Latvijas Mākslas akadēmijā (Dizaina nodaļa, 1979) sāka piedalīties izstādēs – Mākslas dienu, tēlniecības, dizaina. 1980. gadā E.Grīnfelds sāca strādāt Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas Tēlniecības nodaļā, vairākus gadus bijis nodaļas vadītājs. 20. gs. 80. gados aktīvi piedalījies republikas dizaina izstādēs. Kopš 1984. gada regulāri piedalās arī medaļu izstādēs. Mākslinieku savienības biedrs kopš 1989. gada.
20. gadsimta 90. gados sadarbojies ar Zinātniskās restaurācijas pārvaldi un SIA “Rīgas nami», piedalījies Melngalvju nama un Rīgas rātsnama fasādes skulptūru veidošanā, Sv.Rolanda skulptūras postamenta izveidē, Rīgas Doma baznīcas restaurācijā. E.Grīnfelds ir izveidojis vairāku Latvijas pilsētu, muižu, Latvijas Zinātņu akadēmijas un citus ģerboņus. 2000. gadā mākslinieks sācis strādāt Sv.Pētera baznīcā par izstāžu iekārtotāju.
Sadarbībā ar Edgaru Folku un Latvijas Monētu namu izgatavoti ģipša modeļi Latvijas svarīgāko vēstures notikumu piemiņas medaļām un kopā izveidotas 44 medaļas, kas izkaltas Nīderlandes monētu kaltuvē.
Mākslinieks ir vairāku Jelgavā izvietotu darbu autors – tās ir piemiņas plāksnes pie “Academia Petrina” sienas, J. Bisenieka bareljefs. E.Grīnfelds piedalījies Ā. Alunāna pieminekļa atjaunošanā.
Muzeju apmeklējot, jāuzrāda sertifikāts par vakcināciju pret COVID-19 vai pārslimošanu kopā ar personu apliecinošu dokumentu. Apmeklējuma laikā ir jālieto mutes un deguna aizsegi.
Jāpiebilst, ka muzejs strādā no otrdienas līdz svētdienai no pulksten 10 līdz 17.
Foto: Jelgava.lv
Informācija sagatavota
Sabiedrisko attiecību pārvaldē