1.2 °C, 5.7 m/s, 90 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaMuzejā durvis ver pašmāju mākslinieku izstāde “Tonis”
Muzejā durvis ver pašmāju mākslinieku izstāde “Tonis”
24/05/2024

Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā no 24. maija apskatāma Jelgavas Mākslinieku biedrības pavasara darbu izstāde “Tonis”. Izstādes atklāšana – 24. maijā pulksten 15.

“Tuvojoties Jelgavas Mākslinieku biedrības gadskārtējai pavasara izstādei, bija jāatrod tēma, kura apvieno visus māksliniekus un visus mākslas veidus, kas pārstāvēti biedrībā. Ilgi domājot un spriežot, tika nolemts, ka visus var vienot tēma “Tonis”, šoreiz to saprotot ar zilo toni, kas var atspoguļoties gan ainavās, gan klusajās dabās un figurālajās kompozīcijās, gan tiklab portretos un aktu gleznojumos. Un pāri visam – darba motīvā,” stāsta Jelgavas Mākslinieku biedrības vadītājs Māris Brancis.

Jāpiebilst, ka zilā krāsa ir viena no pamata krāsām, kas parasti saistīta ar debess, jūras un ūdens toni. Tā ir krāsa, ko izmanto, lai radītu mierīguma, svaiguma un tīrības sajūtu. To bieži asociē ar uzticību, intelektu un stabilitāti. Dažādās kultūrās zilajai krāsai var būt atšķirīga nozīme. Daudzās Rietumu kultūrās, tostarp mūsu, tā tiek uzskatīta par miera un harmonijas krāsu, bet dažkārt tā var simbolizēt skumjas vai nostalģiju. “Laikā, kad pasaule ir pilna nemiera, trauksmes, sāpju un baiļu, kad visapkārt dominē disharmonija, šķiet, izstādes vadmotīvs ir visnotaļ piemērots,” tā M.Brancis.

Gleznotājus (tostarp vecmeistarus Uldi Zuteru un Silviju Meškoni, kā arī Aleksandru Razvadovski, Ligitu Cauni, Agnesi Krastenbergu un Elmāru Orniņu) zilā toņa meklējumos atbalsta tekstilmākslinieces (īpaši uzskatāmi Jeļena Jēkabsone zīda apgleznojumā) un keramiķi (Valda Semane šoreiz sevišķi izcēlusi zilo). Tāpat gan grafiķi un fotogrāfi, gan ādas izstrādājumu un grāmatu dizainere Ilizane Grīnberga un asamblāžas māksliniece Petra Derkins pieturējušās pie zilā toņa. “Ikviens no mūsu māksliniekiem lielākā vai mazākā mērā ir iekļāvies kopējos zilā toņa meklējumos,” tā M.Brancis.

Izstāde apliecina, ka līdzās reālistiskam īstenības tvērumam jelgavnieki izvēlas arī ornamentālu un abstraktu radošās domas atveidi mākslas darbā. “Priecē tas, ka Jelgavas mākslinieku rindas papildinājuši jauni mākslinieki – keramiķe Ieva Jurka un gleznotāja un pedagoģe Inga Troņina,” papildina biedrības vadītājs.

Izstāde muzejā Akadēmijas ielā 10 apskatāma līdz 26. jūnijam.