12. oktobrī pulksten 16 Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā tiks atklāta izstāde “Klusais Zemgales mākslinieks Aleksandrs Romans (1878–1911)” – izstādē būs skatāmas iepriekš neeksponētās mākslinieka gleznas no radinieka privātkolekcijas. Vienlaikus pasākuma atklāšanas reizē, ar mākslinieka dzīves ritējumu, tostarp arī piesaisti Jelgavai, iepazīstinās pieredzējušā mākslas zinātniece Edvarda Šmite.
A.Romans ir viens no nedaudzajiem īstajiem zemgaliešiem, kurš gleznojis ainavas un portretus. Viņa dzīves ritējums gan ilga vien 33 gadus. Pēc septiņu gadu studiju pabeigšanas viņam bija atvēlēti vēl seši gadi, kas aizvadīti, meklējot savu ceļu mākslā un vienlaikus – pelnot līdzekļus iztikai. Mākslinieks pratis radīt darbus, kas dažbrīd izvirzās priekšplānā, raksturojot kādu zīmīgu parādību mūsu mākslas vēsturē. Proti, grāmatas par simbolisma laikmetu Latvijas mākslā vāku rotā viņa glezna “Ainava ar jātnieku” (1910). Ne mazāk populārs ir arī diplomdarbs “Iesvētīšanas diena” (1904), un visos apcerējumos par portretu mūsu mākslā nekad nav piemirsta A.Romana “Smaidošā meitene” (1904), kas šobrīd papildina Latvijas Nacionālās mākslas muzeja ekspozīciju.
Ģ.Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzeja direktores vietniece Marija Kaupere stāsta, ka divi pasaules kari un Latvijas okupācija nav bijuši labvēlīgi mākslinieka darbu saglabāšanai, tomēr šobrīd, pateicoties vienam no mākslinieka radiniekiem, muzejā būs apskatāmas 17 iepriekš neizstādītas gleznas no privātkolekcijas. Tajā māksliniekam raksturīgajā stilistikā atainotas Zemgales ainavas.
M.Kaupere norāda, ka vairāk uzzināt par mākslinieka dzīves ritējumu – daiļradi, personību, izaicinājumiem un sasniegumiem laikmeta kontekstā – izdevies pateicoties pieredzējušās mākslas zinātnieces E.Šmites pērn izdotajai monogrāfijai “Aleksandrs Romans. Ceļš uz tālo pili”. “Šis bagātīgais un interesantais ieskats mākslinieka dzīvē pat pēc vairāk kā 100 gadiem mums atklāj jaunus faktus un notikumus. Tostarp, arī par mākslinieka saistību ar Jelgavu. Kā A.Romans mācījies Jelgavas ģimnāzijā “Academia Petrina” ēkā, studiju laikā gleznojis diplomdarbu Johana Valtera darbnīcā Jelgavā un šeit pavadījis arī pēdējos dzīves gadus, pasniedzot Priedes ģimnāzijā,” tā M.Kaupere, akcentējot: erudītās mākslas zinātnieces E.Šmites vizītei pasākuma reizē ir augsta pievienotā vērtība, tāpēc interesenti aicināti izmantot iespēju un par mākslinieka dzīves ritējumu uzzināt no pirmavota.
Jāpiebilst, ka izstāde Ģ.Eliasa vēstures un mākslas muzejā būs skatāma līdz 3. decembrim. Ar muzeja darba laiku un ieejas biļešu cenām var iepazīties mājaslapā www.jvmm.lv.