22.9 °C, 2.2 m/s, 64.8 %

Izglītība

Sākumlapa JaunumiIzglītība“Mūžam pielūgtā” – muzejā 19. gadsimta dižciltīgo sieviešu tērpi
“Mūžam pielūgtā” – muzejā 19. gadsimta dižciltīgo sieviešu tērpi
15/02/2023

16. februārī pulksten 16 Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā ar priekšlasījumu par modi 19. gadsimtā tiks atvērta izstāde “Mūžam pielūgtā. Tērpu izstāde. 19.gs. dižciltīgo sieviešu tērpi”. Ar priekšlasījumu uzstāsies Zanda Zariņa, muzeja tekstila izstrādājumu restauratore, un izstādē eksponēto vēsturisko tērpu atdarinājumu autore. 

Izstādē varēs apskatīt piecus tērpus, kas raksturo dažādus 19. gadsimta stilus arī tērpu modē. “Izstādē redzamie tērpi ir šūti konkrētiem modeļiem, sākot no apakštērpa, korsetes līdz pat cepurēm un pārējiem aksesuāriem. Šie apģērba komplekti ir darināti dāmām Zemgales muižās – Vilces, Elejas, Lielplatones un Lielvircavas – un attiecīgi tiek valkāti pasākumos vai citās ar šīm muižām saistītās aktivitātēs,” stāsta tērpu atdarinājumu un modes speciāliste. Tikai viena eksponētā kleita – baltais krinolīns – ir izgatavota pēc Lielvircavas muižas baronietes Kornēlijas portreta.

 

Veidojot vēsturisko tērpu atdarinājumus, uzmanība tiek pievēsta it visam. Svarīgi ir piemeklēt audumus, kas ir ekvivalenti 19. gadsimta materiāliem – muslīnam, batistam, zīda samtam un smalkvilnas audumiem. “Protams, nevaram izvēlēties autentiskas mežģīnes, tas būtu finansiāli neiespējami. 19. gadsimtā mežģīnes bija ļoti dārgas un to gatavošana – laikietilpīga. Mežģīnes no viena tērpa piešuva nākamajam, tās nodeva mantojumā,” skaidro Z.Zariņa.

 

Gatavojot tērpa atdarinājumu, jāievēro arī tehniskās lietas – šūšanas tehnika, aizdare un apdare. “Jāņem vērā, ka šos tērpus valkā mūsdienu cilvēks, piemēram, vadot ekskursiju muižas parkā. Nemainot vēsturisko konstrukciju, tas jāpadara funkcionālāks, kaut vai iestrādājot kādu kabatu,” tā Z.Zariņa. Atsevišķus materiālus un aksesuārus meistare iegādājas internetā no antikvariātiem. Tiek pasūtītas parūkas, kurām veido laikmetam atbilstošas frizūras. Atbilstoši vēsturiskajam stilam tiek piemeklēti arī apavi, piemēram, ampīra stila tērpam var izmantot balerīnas tipa kurpes, savukārt jūgendstilam – šņorzābaciņus ar t.s. franču papēdīti.

 

Izstādē līdztekus tērpiem eksponētas arī 19. un 20.gadsimtu mijas piegrieztnes, kā arī citi interesanti ar modi un šūšanu saistīti priekšmeti. Izstāde muzejā būs apskatāma līdz 26. martam.

 

Biļetes cena uz izstādi – 1,50 eiro.

 

 

Foto: Jelgava.lv

 

Informācija sagatavota

Sabiedrisko attiecību departamentā