Minētais sadarbības tīkls, kurā ietilpst Lietuvas Lauksaimniecības un Igaunijas Lauku universitāte, LLU un Lietuvas Veterinārā augstskola, ir izveidots 1996. gadā ar mērķi attīstīt ciešāku akadēmisko sadarbību un pieredzes apmaiņu starp Baltijas lauksaimniecības universitātēm. Kopš tā laika BOVA, ko dēvē arī par universitāti bez robežām Baltijas izglītības telpā, ir apliecinājusi sevi starptautiskā līmenī, aktīvi iesaistoties arī Ziemeļvalstu radniecīgu universitāšu akadēmiskā tīklā (NOVA), kļūstot par vērā ņemamu sadarbības partneri.
Aizvadītajā desmitgadē BOVA universitātes galvenokārt organizējušas starptautiskus kursus maģistra un doktora studiju līmeņa studentiem, kā arī mācību spēkiem un jaunajiem zinātniekiem. Sākotnēji BOVA organizētajos kursos par lektoriem strādāja autoritatīvi profesori no Ziemeļvalstu universitātēm un arī finansiālu atbalstu sniedza Ziemeļvalstu Ministru padome. Taču pēdējā laikā BOVA izaugusi tik tālu, ka patstāvīgi ar visu trīs kaimiņvalstu zinātnieku spēkiem spēj noorganizēt pietiekami saturīgus un interesantus kursus Latvijas, Lietuvas un Igaunijas maģistrantiem un doktorantiem. Turklāt visās trijās valstīs pārmaiņus organizētie kursi ir labi apmeklēti un sniedz būtisku pienesumu jauno zinātnieku izaugsmē.
Pavisam kopš 1996. gada BOVA sadarbības tīkla ietvaros zināšanas papildinājuši vairāk nekā 1240 maģistrantu, bet pēdējos trīs gados arī aptuveni 140 doktorantu. Bez tam, kopš tīkla dibināšanas, studentu izglītošanā un mācību spēku kvalifikācijas paaugstināšanā pavisam iesaistījušies 380 pasniedzēju kā no Baltijas tā Ziemeļvalstīm. Nozīmīgi ir arī tas, ka BOVA ietvaros pēdējā laikā ir izveidojušies vairāki mazāki akadēmiskā personāla sadarbības tīkli, kuros kolēģi strādā pie kopīgu maģistra studiju programmu izveides. Tā, piemēram, lietuvieši uzņēmušies virsvadību agroekoloģijas, igauņi – bioloģiskās daudzveidības, bet latvieši – bioinformātikas maģistra studiju programmas izstrādē.
BOVA ir vienīgais šāda veida akadēmiskās sadarbības tīkls Baltijā. Ievērojot rotācijas principu, sākot ar nākamā gada 1. janvāri, BOVA administrēšanu un virsvadību visos līmeņos pilnībā pārņems LLU, kuras rektors Juris Skujāns, atbilstoši organizācijas statūtiem, kļūs par BOVA rektoru turpmākajos trīs gados.
Sadarbības tīkla vadības stafetes pārņemšana no Lietuvas Veterinārās akadēmijas rektora, profesora Henrika Žilinska notiks BOVA 10 gadu jubilejas pasākumā, kura laikā apkopos līdzšinējo pieredzi, diskutēs par organizācijas turpmāko attīstību un sadarbību ar NOVA, kā arī par akadēmiskās izglītības kvalitātes paaugstināšanu Baltijas reģionā. Uz jubilejas konferenci, kas iesāksies Jelgavā, bet turpināsies LLU mācību un pētījumu saimniecībā „Vecauce” – vienā no perspektīvākajiem zinātnes centriem ne tikai Zemgalē, bet visā Latvijā, ieradīsies vairāk nekā 30 ārzemju viesu – universitāšu rektori, mācību spēki un arī studentu pārstāvji. Informāciju sagatavoja: Juris Kālis LLU Preses daļas vadītājs. Tālrunis 3028085, 29144960.