Ar saukli “Esam daba! Esam kopā! Esam Latvija!” šodien visā valsts teritorijā norisinājās Lielā talka. Jelgavnieki šajā dienā sakopa vidi publiskajās pašvaldības teritorijās – dzīvesvietas tuvumā esošajās ielās, meža malās, palienes pļavās un upes krastos. Kopumā pilsētā pieteiktas 34 oficiālās talkošanas vietas, bet vēl 14 adresēs notika arī labiekārtošana – zāliena atjaunošana, puķu dobju izveide, koku stādīšana un citi darbi. Turpinot pērn aizsākto tradīciju, pilsētā norisinās arī zemūdens talka Lielupē.
Lielās talkas koordinatore Jelgavā “Zemgales EKO” valdes locekle Kristīne Stukina stāsta, ka šoreiz jelgavnieki – gan privātpersonas, gan uzņēmumu un iestāžu kolektīvi – talkoja Romas ielas rajonā, Būriņu ceļā, Zvejnieku ielā, Pārlielupes meža masīvā, Vecpilsētā, 1. līnijā, Dambja ielā, Driksas upes krastā, Peldu ielas apkārtnē, Grebnera parkā un citviet.
Talkā sakopa tuvāko apkārtni
Vairāki talcinieki šajā dienā atzina – dzīvesvietas tuvumā esošo teritoriju sakopšana aprīļa izskaņā viņiem kļuvusi par tradīciju. Piemēram, jelgavniece Agnese kopā ar ģimeni un kaimiņiem šodien talkoja Būriņu ceļa rajonā un tas ir jau 20. gads, kopš viņi piedalās talkā. “Mums ir tradīcija nostaigāt un atbrīvot no dažādiem gružiem posmu no Baložu kapiem līdz dzelzceļam, tostarp gar Svētes upi, kur ir pieejama publiskā peldvieta. Kad pieķērāmies šiem darbiem 2005. gadā, iestrēgām ar sakopšanu uz četrām stundām – toreiz piepildījām ar atkritumiem vienu smago mašīnu. Pēdējo gadu laikā situācija gan ir uzlabojusies – regulāri kopto apkārtni cilvēki piesārņo krietni mazāk,” par ieguldītā darba augļiem spriež talkotāja, uzsverot: situāciju palīdzēja uzlabot arī videonovērošanas kamera, kas uzstādīta vietā, kur līdz šim vairākkārt nelegāli izmesti atkritumi.
Pirmo reizi uz kopīgu talku bija pulcējušies kaimiņi Sprieguma ielas galā, lai sakoptu krastmalu gar Svētes upi. Talkotāji patiesi gandarīti, ka izdevis savākties tik kuplā skaitā – ap 30 cilvēku – un paveikt patiešām daudz. “Esam izdarījuši ārkārtīgi daudz. Pat neticas! Prieks skatīties uz to, kas paveikts,” tā talkas pieteicēja Sanita.
Savukārt Agroķīmiķu ielā 9 un 11 publiskās teritorijas sakopšana aiz garāžu kooperatīva uzsākās ar koku zaru apzāģēšanu, gružu savākšanu un zālāja sakopšanu. “Publiskā teritorija atrodas pie mūsu mājas un, protams, ka vēlamies šo vidi redzēt tīru. Priecē tas, ka sakopšanas darbiem vienmēr atsaucas arī kaimiņi, tādējādi katru pavasari Lielā talka mums reizē ir arī kaimiņu saliedēšanās pasākums,” atzīst jelgavniece, Agroķīmiķu ielas talkas organizatore Kristīne.
Pasta salā iestādītas trīs sakuras
Jelgavā gadu gaitā par tradīciju kļuvusi arī koku stādīšana, un Lielās talkas rītā Pasta salā papildināts Laimes koku parks. Līdz šim tur auga vairāk nekā 20 šķirņu koku – purpura ābeles, sārtās ievas, sarkanie ozoli, vītoli, miltu pīlādži, melnalksnis, parastais ozols, sarkanās un lauku kļavas –, bet talkas dienā parkā Jelgavas domes vadība un pašvaldības pārstāvji iestādīja vēl trīs kokus. Šoreiz stādīšanai tika izvēlēta Eiropā plaši izplatītā sakuras šķirne – Japānas ziedu ķirsis “Kazan” –, kas ziedēšanas laikā atpazīstama pēc karmīnrozā ziediem, kas redzami arī iestādītajiem kokiem. Šie lapu koki nākotnē veidos platu, kupolveidīgu vainagu.
Atsaucās „IGATE” iniciatīvai un labiekārtoja pagalmus
Vienlaikus pilsētnieku atsaucību guvusi Jelgavas uzņēmuma SIA „Ceļu būvniecības sabiedrība „IGATE”” iniciatīva. Proti, uzņēmums nodrošināja pilsētas daudzdzīvokļu namu iedzīvotājiem iespēju pieteikties, lai bez maksas saņemtu smilti vai melnzemi māju pagalmu labiekārtošanai Lielās talkas dienā. Tā daudzdzīvokļu namu iedzīvotāji 14 adresēs – Dobeles šosejā, Asteru, Raiņa, Pētera, Pasta, Aspazijas, Rūpniecības, Nameja, Kārklu, Zirgu, Stacijas un Ganību ielā –, kā nu kurā no vietām, ierīkoja dobītes, papildināja smilšu kastes un atjaunoja pagalma zālāju.
“Esam pateicīgi par pilsētas uzņēmuma iniciatīvu, jo mūsu mājai tas palīdzēja saņemties un realizēt jau sen plānotos darbus. Pie mājas atrodas teritorija – zemes pleķītis –, kur gadu gaitā izveidojās bedre, tā aizauga un izskatījās nesakopta. Tā nu izmantojām iespēju – atvedām melnzemi, to piebērām, līdzinājām un stādījām zālīti. Nākotnē šeit plānojam uzstādīt arī soliņus, lai iegūtu vēl vienu patīkamu atpūtas vietu,” stāsta Asteru ielas 17 mājas pilnvarotā Elita. Viņa norāda, ka vienlaikus talkas reizē papildināta arī bērnu laukumiņā esošā smilšu kaste un mājas kāpņutelpās notīrīti logi.
Jau otro reizi zemūdens talka, šoreiz – Lielupē
Savukārt biedrības “Mitau diver” entuziasti, kuriem niršana ar akvalangu ir hobijs, šogad turpināja pērn aizsākto tradīciju un rīkoja zemūdens talku. Pērn no vairākiem simtiem kilogramiem gružu atbrīvota Driksas upe, bet šoreiz Lielās talkas dienā upes gultnes sakopšanas darbi notika Lielupē. “Balstoties uz līdzšinējiem zemūdens novērojumiem, šoreiz talkojām Lielupes posmā pretim pilij,” stāsta biedrības pārstāvis Šota Plijevs Ar smagās tehnikas palīdzību līdz pusdienlaikam ūdenslīdējiem izdevās atbrīvot upi no divām lielām metāla bojām, iepirkumu ratiņiem, ceļa zīmēm, automašīnu riepām un vēl citiem “dārgumiem”. Jāatgādina, ka dziļums šajā upes posmā ir vairāk nekā seši metri, tāpēc zemūdens darbos piedalās tikai attiecīgi sagatavoti speciālisti ar pieredzi. Zemūdens talka notiek sadarbībā ar biedrību “Par zaļo enerģiju Latvijai” un Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes studentu pašpārvaldi.
Jāpiebilst, ka daļa jelgavnieku talku aizvadīja jau iepriekšējās dienās.
K.Stukina rezumē, ka šogad oficiāli Jelgavā bija pieteiktas 34 talkošanas vietas un talkotājiem Jelgavā izdalīti aptuveni 2000 maisi. “Šodien pēcpusdienā uzsākta Lielās talkas laikā savākto maisu nogādāšana uz sadzīves atkritumu poligonu “Brakšķi” no oficiāli pieteiktajām talkas vietām. Maisu izvešana turpināsies arī rītdien,” norāda K.Stukina.
Paldies ikvienam talkotājam par iesaisti apkārtējās vides sakopšanā un labiekārtošanā!