Sadarbojoties Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejam un Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centram (ZRKAC), 11. novembrī ikvienam sniegta iespēja iepazīties ar Jelgavas Lāčplēšu – Brīvības cīņu dalībnieku – stāstiem. Ar jelgavniekiem, kuru likteņus vienā savija karš un alkas pēc neatkarīgas Latvijas tiešraides lekcijā iepazīstinās Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja direktora vietnieks vēstures doktors Gints Putiķis. Lekcija 11. novembrī tiks translēta tiešraidē, taču to ierakstā varēs noskatīties arī vēlāk, informē ZRKAC.
Kā skaidro G.Putiķis, priekšlasījums un prezentācija “Jelgavas Lāčplēšu stāsts” ir veltījums tiem sešpadsmit Lāčplēša Kara ordeņa kavalieriem, kuri reiz mācījās, vai absolvēja Jelgavas ģimnāziju – Paulam Šturmam, Aleksandram Grundmanim, Aleksandram Jodikaitim, Jānim Oļģertam Kalniņam, Ludvigam Bolšteinam, Paulam Jēgeram, Alfrēdam Grandmanim, Artūram Kēleram, Jānim Berrim, Verneram Tepferam, Pēterim Stērstem, Jūlijam Jaunsniķerim, Nikolajam Gudžem, Teodoram Zeifersam, Arnoldam Valdovskim un Jānim Rapam.
Priekšlasījumā un prezentācijā īsi raksturota ģeopolitiskā situācija Latvijā 1918. gada rudenī, Latvijas Neatkarības kara pagriezienu punkti, tā spilgta epizode – Bermontiāde – un tās atskaņas Jelgavā, Lāčplēša Kara ordeņa vēsture un Jelgavas Lāčplēšu Kara ordeņa kavalieru likteņgaitas.
Lāčplēša Kara ordenis ir Latvijas Republikas pirmais un augstākais valsts militārais apbalvojums, kas tika nodibināts Latvijai ļoti simboliskā dienā – Lāčplēša dienā. Ordeņa devīze skan lakoniski un vienkārši: “Par Latviju”. Tas bija arī atgādinājums, ka Latvijai neviens nav uzdāvinājis neatkarību, tā bija jāizcīna caur ciešanām un asinīm Latvijas Neatkarības karā. Ar Lāčplēša Kara ordeni tika apbalvoti gan latviešu strēlnieki, gan Latvijas armijas karavīri, gan ārzemju bruņoto spēku karavīri, vienreiz ordenis tika piešķirts arī militārai inženierbūvei – Verdenas cietoksnim, pie kura norisinājās viena no lielākajām kaujām Pirmā pasaules kara laikā.
Jāpiebilst, ka 2020. gada 11. novembrī aprit tieši gads kopš pie Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja atklāta piemiņas plāksne “Par Latviju! Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri – Jelgavas ģimnāzijas audzēkņi” un atvērta G.Putiķa sarakstītā grāmata, kurā aprakstīti Jelgavas Lāčplēšu likteņi.
Ja neizdevās noskatīties tiešraidi, ar lekciju pēc tās pārraides ir iespējams iepazīties Jelgavas pilsētas pašvaldības iestādes “Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrs” youtube.com kanālā.
Foto: Jelgavas pilsēta
Informācija sagatavota Jelgavas pilsētas pašvaldības Sabiedrisko attiecību pārvaldē