11. februārī visā Eiropas Savienībā atzīmē vienotā ārkārtas palīdzības izsaukumu numura 112 dienu, kuras gaitā arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) īsteno vairākas aktivitātes, lai veicinātu sabiedrības informētību par 112 numuru, uz kuru zvanot var saņemt operatīvo dienestu palīdzību.
Lai arī šogad VUGD amatpersonas nedodas uz skolām, lai klātienē informētu skolēnus, visu februārī tiek piedāvātas lekcijas tiešsaistē, kā arī ikviens aicināts izmantot materiālus par 112, kas izvietoti VUGD tīmekļa vietnē. Materiālos īpaši uzsvērts, kuros gadījumos ir jāzvana uz tālruņa numuru 112, kā arī atgādināts par operativitātes nozīmi negadījumos – cik svarīgi ir nekavējoties paziņot par negadījumu, zvanot uz 112 –, kā arī veicināta zvanu centra dispečera profesijas atpazīstamība. Mācību darba un aktivitāšu lapas, kā arī prezentācijas skolēniem pieejamas ŠEIT. Savukārt “Youtube” atrodams informatīvs video par vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru.
Jāatgādina, ka Latvijā vienotais ārkārtas palīdzības izsaukumu numurs 112 darbojas 24 gadus, kopš 1997. gada. Piezvanot uz 112, var sasniegt četrus glābšanas dienestus – VUGD, Valsts policiju, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu un Gāzes avārijas dienestu. 112 numurs ir sazvanāms 24 stundas diennaktī un zvans ir bez maksas. Piecos zvanu centros Latvijā kopumā strādā 88 dispečeri, kuri ik diennakti atbild uz vidēji 3500 zvaniem ar dažādiem lūgumiem palīdzēt. 2020. gadā kopumā apstrādāti gandrīz viens miljons ienākošo 112 zvanu.
Foto: Jelgavas pilsētas arhīvs; Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests
Informācija: Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests