Otrdien svinīgā ceremonijā Latvijas Universitātes Mazajā aulā jau desmito reizi pasniegta Ekselences balva un stipendija 1400 eiro apmērā valstī profesionālākajiem matemātikas, bioloģijas, fizikas, ķīmijas un vācu valodas skolotājiem. Par izcilāko fizikas skolotāju Latvijā atzīts Jelgavas Valsts ģimnāzijas fizikas skolotājs Kārlis Daģis.
“Ekselences balva” ir izglītības ekspertu un uzņēmēju kopīgi radīta iniciatīva, lai pateiktu paldies un izceltu tos skolotājus, kuru sniegums kalpo par mērauklu izcilam pedagoga darbam 21. gadsimtā. Audzēkņi, vecāki, kolēģi un skolu vadība šogad balvai bija izvirzījuši 190 bioloģijas, fizikas, ķīmijas, matemātikas un vācu valodas pedagogus, savukārt konkursa finālam tika izraudzīti 22 spēcīgākie (4–5 katrā mācību priekšmetā), kuri 1. novembrī tikās Rīgas Teikas vidusskolā, lai atklātā konkursā savstarpēji sacenstos par ekselenta skolotāja titulu un naudas balvu.
Fināla kārtā skolotāji savu meistarību demonstrēja, vadot reālu mācību stundu Rīgas Teikas vidusskolas skolēniem, kā arī analizējot un piedāvājot risinājumus nestandarta mācību situācijai. Pedagogu uzdevums bija fokusēt nodarbības uz skolēna rezultātu, mūsdienīga mācību procesa prioritātēm un skolēnu iesaistīšanu.
Jelgavas Valsts ģimnāzijas skolotājs K.Daģis Teikas vidusskolas 10. klases audzēkņiem pasniedza fizikas stundu par rotācijas kustību. “Pasniedzot savu priekšmetu, mans galvenais mērķis ir iemācīt saviem skolēniem domāt un saprast apkārtējo pasauli. Skaidrs, ka ne visu no klasē mācītā jauniešiem dzīvē vajadzēs, bet tas viss liek kustināt pelēkās šūniņas. Mani piesaista uzņēmēja un šī konkursa ilggadējā atbalstītāja Normunda Berga teiktais: 80 procenti no fizikas stundās iemācītā dzīvē noteikti nebūs vajadzīgi, bet tu nevari zināt, kas ir tie 20 procenti, ko vajadzēs,” saka fizikas skolotājs. K.Daģis ir pārliecināts, ka viņa kā skolotāja uzdevums ir klasē radīt motivējošu vidi, lai skolēni gribētu strādāt, pētīt, arī kļūdīties un rast risinājumus. “Jāstrādā tā, lai interesanti ir visiem iesaistītajiem – kā man, tā maniem skolēniem, un šo principu vienmēr cenšos ievērot,” saka K.Daģis. Viņš Jelgavas Valsts ģimnāzijas 7. klašu skolēniem pasniedz inženierzinātnes, bet 8.–12. klašu skolēniem – fiziku, kā arī skolā vada šaha pulciņu un nodarbības “Prātnieku laboratorijā”. “Nav gluži kā aktierim, kuram jāspēlē 14 lomas, bet kaut kas līdzīgs ir, jo darbs jāiegulda milzīgs, lai sagatavotos katrai stundai, domājot par to, kā saistoši pasniegt konkrēto vielu, kur nu vēl pārbaudes darbiem!” atzīst K.Daģis.
Jelgavas Valsts ģimnāzijā K.Daģis fiziku pasniedz jau piecus gadus. “Pēc divpadsmitās klases man ne prātā nenāca, ka es kādreiz būšu skolotājs. Esmu inženieris un līdz šim paspējis pastrādāt arī citās nozarēs, bet, ienākot skolā kā “Iespējamās misijas” skolotājs, sapratu, ka šeit ir mana īstā vieta. Man tiešām patīk skolotāja darbs. Un, šķiet, arī maniem skolēniem patīk, kā es mācu, jo tieši viņi mani jau pirms vairākiem gadiem bija izvirzījuši Ekselences balvai, taču man vēl nebija atbilstoša stāža – konkursā var piedalīties, ja skolā nostrādāti vismaz trīs gadi,” stāsta fizikas skolotājs, atzīstot, ka par saņemto novērtējumu ir prieks. Viņš gan vērtē, ka konkurenti bijuši vienlīdz spēcīgi un katrs no kolēģiem pelnījis apbalvojumu. “Mums bija iespēja vērtēt arī kolēģu darbu. Jāatzīst, ir ļoti interesanti vērot, kā katrs vada stundu. Lai gan sasniedzamie uzdevumi ir vieni, katrs no mums izmantoja citādāku metodi. Vērojot viņu darbu, reizē guvu jaunas idejas sev. Tā man bija lieliska pieredze,” stāsta skolotājs.
Viņš atklāj, ka jaunam skolotājam, ienākot skolā, ārkārtīgi svarīgs ir kolēģu atbalsts. “Man patiesi ir paveicies. “Iespējamās misijas” programma ļoti palīdzēja personības izaugsmē, bet tieši pedagoģijā liela loma bija Valsts ģimnāzijas fizikas skolotājai manai mammai Baibai Daģei un metodiķei Evijai Slokenbergai,” tā K.Daģis.
“Ekselences balvu” jau desmito gadu organizē LU Starpnozaru izglītības inovāciju centrs sadarbībā ar Latvijas Universitātes fondu, Valsts izglītības satura centru, Izglītības un zinātnes ministriju. Šogad rīkotājiem pievienojusies arī Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultāte.
Jāpiebilst, ka 2020. gadā Ekselences balvu kā labākā matemātikas skolotāja saņēma Jelgavas Valsts ģimnāzijas skolotāja Liene Krieviņa, bet 2018. gadā Jelgavas Valsts ģimnāzijas ķīmijas skolotāja Agnese Freiberga tika atzīta par labāko ķīmijas pedagogu konkurencē.
Foto: Jelgava.lv, Aija Melbārde
Informācija sagatavota
Sabiedrisko attiecību pārvaldē