19.5 °C, 0.5 m/s, 94.4 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaLatvijā izsludināta gripas epidēmija; Jelgavā monitoringā gada pirmajā nedēļā gripa nav reģistrēta
Latvijā izsludināta gripas epidēmija; Jelgavā monitoringā gada pirmajā nedēļā gripa nav reģistrēta
12/01/2024

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) no šodienas, 12. janvāra, Latvijā izsludinājis gripas epidēmiju. SPKC monitoringā iegūtie dati liecina, ka Jelgavā gripas gadījumi reģistrēti gada izskaņā, savukārt pirmajā 2024. gada nedēļā – no 1. līdz 7. janvārim – neviens gadījums nav fiksēts. Vienlaikus gada sākumā pilsētā audzis rādītājs citu augšējo elpceļu saslimšanas gadījumiem.

SPKC Zemgales reģionālās nodaļas vecākā epidemioloģe Olga Kovaļauska norāda, ka atbilstoši monitoringa datiem pēdējās divās 2023. gada nedēļās gripas gadījumi Jelgavā tika reģistrēti – pirmspēdējā gada nedēļā jeb 51. monitoringa nedēļā tie bija 65,7 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, bet pēdējā jeb 52. monitoringa nedēļā – 32,9 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. “Dati apliecina, ka pērn gada pēdējās divās nedēļās pilsētā bija reģistrēti vairāki gripas gadījumi, taču epidēmijas slieksnis, kas ir 100 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, nebija sasniegts,” skaidro O.Kovaļauska.

Savukārt pirmajā 2024. gada nedēļā neviens gripas gadījums Jelgavā nav reģistrēts. O.Kovaļauska gan uzsver: no visiem Jelgavas ģimenes ārstiem monitoringā iesaistīti tikai divi un aktuālos datus veido pacienti, kas reāli ir vērsušies pie ārsta. Tāpat monitoringā piedalās viens pilsētas bērnudārzs, viena skola un Jelgavas slimnīca.

Vienlaikus SPKC epidemioloģe informē, ka gada pirmajā nedēļā Jelgavā reģistrēti augšējo elpceļu saslimšanas gadījumi – pie viena ģimenes ārsta, kurš piedalās monitoringā, ar akūtām respiratorām saslimšanām vērsās 46 procenti no visiem pie ārsta reģistrētajiem pacientiem, savukārt pie otra monitoringā iesaistītā ģimenes ārsta tie bija pieci procenti no visiem pacientiem. “Augšējo elpceļu saslimšanas visvairāk konstatētas bērniem vecuma grupā no 0 līdz 4 gadiem (6106,9 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju), kā arī bērniem vecumā no 5 līdz 14 gadiem (1052,6 uz 100 000 iedzīvotāju),” tā O.Kovaļauska.

SPKC aicina ievērot vispārīgos ieteikumus gripas un akūtu augšējo elpceļu infekciju izplatības ierobežošanai – ievērot roku higiēnu (bieži mazgāt un/vai dezinficēt rokas), vēdināt telpas, izvairīties no pārpildītām publiskām vietām, sekot savam veselības stāvoklim un nedoties uz darbu pat ar mazākajām elpceļu infekcijas slimības pazīmēm.

Šobrīd joprojām ir ieteicams veikt arī vakcināciju pret gripu, lai iegūtu imunitāti pirms plašas gripas izplatības. Riska grupu pacientiem pieejama vakcīna pret gripu “Efluelda” (senioriem) un “Influvac Tetra”. Valsts apmaksātās vakcīnas pret gripu joprojām ir vairāku ģimenes ārstu prakšu rīcībā. Plašāka informācija par valsts apmaksātu vakcināciju pieejama ŠEIT.

SPKC informē, ka saskaņā ar monitoringa datiem pagājušajā nedēļā Latvijā vidējā gripas izplatības intensitāte palielinājusies, sasniedzot epidēmiskā sliekšņa līmeni, par ko liecina uz gripas vīrusu pozitīvo paraugu īpatsvara pieaugums virs 10 procentiem un izteikta saslimstības pieauguma tendence. Pagājušajā nedēļā (no 1. līdz 7. janvārim) monitoringā iesaistīto ģimenes ārstu praksēs ar akūtu augšējo elpceļu infekcijas simptomiem kopumā bija vērsušies 773 pacienti. Visaugstākā saslimstība ar gripu reģistrēta Ventspilī (411,9 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju), Gulbenes novadā (124,1 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju), Daugavpilī (95,1 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju) un Rīgā (87,7 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju).