20.2 °C, 6.1 m/s, 88.2 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaLatviešu valodas diktātu Jelgavā klātienē raksta 31 dalībnieks
Latviešu valodas diktātu Jelgavā klātienē raksta 31 dalībnieks
14/10/2023

Šodien, 14. oktobrī, jau devīto reizi notika pasaules diktāts latviešu valodā, ko interesenti varēja rakstīt gan attālināti, gan arī klātienē. Jelgavā klātienē Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrā (ZRKAC) šogad valodas prasmes pārbaudīt ieradās 31 dalībnieks, un šis ir viens no lielākajiem klātienes rakstītāju skaitiem Jelgavā. Rakstītāju vidū bija gan pieaugušie, gan arī skolēni.

Kāda Kalnciema vidusskolas skolotāja, kura diktātu raksta jau trešo gadu, uz diktātu bija ieradusies ar 8. un 9. klases skolēniem, kas arī jutās motivēti pārliecināties par savām latviešu valodas zināšanām. Savas prasmes pārbaudīja gan latviešu valodas entuziasti, gan arī cilvēki, kuru profesionālā darbība ir cieši saistīta ar nevainojamu latviešu valodas pārzināšanu.

Diktāta rakstīšana bija paredzēta, skatoties tiešraidi no Gaismas pils, taču tehnisku sarežģījumu dēļ translācija nevarēja noritēt pilnvērtīgi, tāpēc ZRKAC klātesošajiem tekstu diktēja ZRKAC Tālākizglītības nodaļas vadītāja Astra Vanaga.

Šogad aptuveni 300 vārdu apjomīgo diktāta tekstu radījis rakstnieks Māris Bērziņš, ietverot tajā neierastu saturu – tika rakstīts diktāts “Izdomāt diktātu” par to, kā kādas interpunkcijas, ortogrāfijas un citas valodas likumības jāievēro diktāta izveides un rakstīšanas laikā.

Labojot diktātu, atzīmes netiks liktas, taču tiks norādītas ortogrāfijas un interpunkcijas kļūdas un to skaits, lai ikviens interesents varētu novērtēt savas zināšanas. ZRKAC klātienē tapušo diktātu rezultāti būs zināmi nākamajā nedēļā. Labāko rezultātu ieguvēji tiks apbalvoti ar vērtīgām grāmatām no diktāta partneriem – Latviešu valodas aģentūras, grāmatnīcas “Jāņa Roze” un izdevniecības “Zvaigzne ABC”.

Pasaules diktāts latviešu valodā ir privāta iniciatīva, kuras mērķis ir attīstīt latviešu valodu un stiprināt tās saknes mūsdienu multikulturālajā vidē, vienlaikus attīstot prasmi rakstīt latviski, sekmējot cieņu pret dzimto valodu, veidojot ciešāku saikni ar latviešu diasporām ārpus Latvijas, saliedējot sabiedrību, kā arī aicinot cittautiešus labāk apgūt latviešu valodu.