11. novembrī Latvijā tiek atzīmēta Lāčplēša diena un Bermontiādes 101. gadadiena, godinot Brīvības cīņās un citos militāros konfliktos kritušos karavīrus un valsts aizstāvjus. Svētki šogad nevar notikt ar vērienīgiem pasākumiem, tostarp tradicionālo Jelgavas pilsētas lāpu gājienu cauri pilsētai, taču šajā laikā ikviens aicināts individuāli un ģimenes lokā pārdomāt šīs svētku dienas nozīmi un to, ko ikvienam šodien nozīmē iespēja dzīvot brīvā un neatkarīgā Latvijā.
Lāčplēša dienas svinēšana tika iedibināta īsi pēc 1919. gada 11. novembra – datuma, kurā Latvijas bruņotie spēki guva uzvaru pār skaitliski lielāko un arī labāk apbruņoto Rietumkrievijas brīvprātīgo armiju jeb tā saukto Bermonta karaspēku. Latvijas armija izšķirošo uzbrukumu bermontiešiem sāka 9. novembrī, un, lai gan cīņas bija grūtas, jau 11. novembrī Bermonta karaspēks tika padzīts no Rīgas. Tiek uzskatīts, ka tieši šajās dienās izšķīrās 1918. gada 18. novembrī dibinātās Latvijas Republikas liktenis – lai gan Latvijas neatkarība bija pasludināta, valstī joprojām atradās vācu un krievu karaspēks. Tikai 1919. gadā, kad Latvijas Brīvības cīņu laikā Bermonta karaspēks tika padzīts no Rīgas, kļuva skaidrs, ka valsts ir atguvusi un nostiprinājusi savu neatkarību.
Padomju okupācijas gados Lāčplēša dienas svinības bija aizliegtas. Lāčplēša dienu atsāka svinēt 1988. gadā, kad 11. novembrī Rīgas pils Svētā Gara tornī atkal tika pacelts sarkanbaltsarkanais Latvijas valsts karogs. Kopš 1990. gada Lāčplēša diena ir noteikta par atceres dienu, kurā piemin Latvijas Brīvības cīņās kritušos.
Par tradīciju Lāčplēša dienā kļuvusi iedegtu svecīšu likšana logos, tā godinot kritušo brīvības cīnītāju piemiņu. Tāpat, simboliski pieminot izšķirošo uzvaru pār Bermonta karaspēku, ļaudis novembrī pie apģērba mēdz piespraust sarkanbaltsarkanas lentītes, kas nēsājamas ar stūriem uz augšu, veidojot burtu “V”. Par tradīciju kļuvis arī daudzviet Latvijā šajā dienā rīkot lāpu gājienus, taču tie šogad, ievērojot ārkārtējās situācijas un epidemioloģiskās drošības noteikumus, nevar notikt. Lai arī nevaram būt kopā klātienē, būsim vienoti savās domās. Savukārt par to, kā bijām kopā vēl pirms gada, 2019. gada Lāčplēša dienas svinībās Jelgavā, atgādinās video atskats.
Foto: Jelgavas pilsētas arhīvs
Informācija sagatavota Jelgavas pilsētas pašvaldības Sabiedrisko attiecību pārvaldē