Viens jelgavnieks, kurš dzīvo daudzdzīvokļu namā, par atkritumu izvešanu maksā 3,92 eiro mēnesī. No kā veidojas šī summa un kurp tā aiziet? Lielākā daļa no šīs summas tiek samaksāta dažādos nodokļos – aptuveni 41 procents, tai skaitā sociālās iemaksas un iedzīvotāju ienākuma nodoklis par personālu, tiek ieskaitīts valsts vai pašvaldības budžetā.
SIA “Jelgavas komunālie pakalpojumi” informē, ka tarifs sastāv no četrām daļām, divas no tām – kopā 1,38 eiro (tie ir 35 procenti) – aiziet nodokļos valsts budžetā.
Dabas resursa nodoklis (DRN) ir 0,70 eiro
DRN ir valsts rīks atkritumu pārstrādes veicināšanai un apglabātā apjoma samazināšanai. Un tā apjomu atkritumu apsaimniekotājs nevar ietekmēt – to nosaka Ministru kabinets. 2021. gadā DRN ieņēmumi tiek ieskaitīti valsts pamatbudžetā. Agrāk daļa – 40 procenti – nonāca pašvaldības, kuras teritorijā tiek veikta atkritumu apglabāšana, pamatbudžetā. Plānots, ka 2022. gadā 90 procenti aizies valsts pamatbudžetā un 10 procenti – vietējās pašvaldības pamatbudžetā. 2023. gadā proporcija mainīsies – pašvaldības saņems jau 15 procentus.
Pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 0,68 eiro
Par atkritumu izvešanu jāmaksā 21 procents PVN. Arī šī summa tiek ieskaitīta valsts budžetā.
Savākšana un pārvadāšana 1,68 eiro
Atkritumus ir nepieciešams savākt – jānodrošina tehnikas darbs, atkritumu savākšanas automašīnas vadītājs un tā palīgs (katrā atkritumu vedējā strādā divi cilvēki), jānopērk degviela, jāsagādā atļaujas, tehnika ir jāmazgā (atkritumu vedēju regulāra mazgāšana ir obligāta) un citas izmaksas. Apmēram 9 procenti jeb 15 centi tiek ieskaitīti valsts budžetā kā sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. Būtiskākā daļa – ap 40 procentiem – aiziet atkritumu vedēju vadītāju, to palīgu, poligona strādnieku un citu darbinieku algām.
Atkritumu apglabāšana 0,86 eiro
Kas šī ir par naudu? Tehnoloģiju nodrošināšanai, piemēram, šķirošanas līnijas uzturēšanai, kurai ir nepieciešamas apkopes, remonti, un tas prasa līdzekļus. Tā ietver arī transportlīdzekļu, mehānismu un iekārtu apkalpošanu un remontu, izmaksas vides stāvokļa kontrolei un aizsardzībai poligona darbības laikā, kā arī daudzas citas obligātas pozīcijas. Un aptuveni 7 procenti no šis summas — 0, 06 eiro tiek samaksāti kā sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas par darbiniekiem.
Poligona tarifa palielināšanu apstiprina Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija un pieaugumam kaut par vienu centu ir jāiesniedz pamatojums, kāds ir iemesls un kādam nolūkam ir tāda nepieciešamība, bet kopējo maksu par atkritumu apsaimniekošanu nosaka Jelgavas pilsētas dome.
Infografika: SIA “Jelgavas komunālie pakalpojumi”