1 °C, 1.2 m/s, 86.2 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaKārtības sargi mācībās strādā ar dronu atpazīšanas iekārtām
Kārtības sargi mācībās strādā ar dronu atpazīšanas iekārtām
10/09/2020

Šonedēļ, norisinoties militāro mācību “Zobens 2020” aktīvajai fāzei, atsevišķas mācības aizvadījuši arī Jelgavas pašvaldības policijas un Valsts policijas darbinieki, iepazīstoties ar dronu atpazīšanas platformu “DJI AeroScope”. Mācībās, kurās piedalījās arī Zemessardzes 52. kaujas atbalsta bataljona un Jelgavas pašvaldības operatīvās informācijas centra (POIC) pārstāvji, dronu atpazīšanas iekārtas tika izmantotas, lai pārbaudītu spēju fiksēt nesankcionētus lidojumus pilsētā.

Ar “AeroScope” platformu klātesošos iepazīstināja uzņēmuma “DJI Latvija” produktu speciālists Reinis Purvēns: “”AeroScope” sistēma pastāv jau pāris gadus, un tā ļauj attālināti noteikt gan bezpilota gaisa kuģu jeb dronu, gan to pilotu atrašanās vietas. Uz automašīnas jumta ir izvietota stacionārā iekārta ar antenu, kuras diapazons ir vidēji 20 kilometri, un ar tās palīdzību caur internetu 4G tīklā varam redzēt visus aktīvos dronus, to pilotus, lidojumu vēsturi, identifikācijas numurus un citus datus. Izmantojam arī mobilu pārnēsājamu iekārtu, kuras darbībai nav nepieciešams internets, ar kuras palīdzību visu informāciju varam nolasīt piecu kilometru rādiusā.” Latvijā šādas iekārtas jau tiek izmantotas ikdienā, galvenokārt, lai fiksētu nesankcionētu lidojumu norisi publiskos pasākumos, piemēram, koncertos vai svētkos, taču, kā piebilst R.Purvēns, arvien biežāk iekārtas nāk talkā arī svarīgu infrastruktūras objektu drošības nodrošināšanā. Šobrīd šāda veida tehniskais nodrošinājums pilnvērtīgi tiek izmantots Nacionālo bruņoto spēku darbā, savukārt pašvaldības pakāpeniski iepazīst dronu atpazīšanas sistēmu priekšrocības un to pielietojumu civilās drošības jomā, ko pierādīja arī notikušās mācības.

 

Mācību gaitā vairākās vietās pilsētā tika pilotēti droni, izspēlējot situāciju, kad notiek nesankcionēts lidojums. Policijas darbinieki un zemessargi, izmantojot “AeroScope” platformu, noteica pilota un lidaparāta atrašanās vietu, uz kuru tika nosūtītas ekipāžas, sastapts pilots un lidojums pārtraukts. Jelgavas pašvaldības policijas Patruļpolicijas nodaļas priekšnieks Māris Velve pirmo šādu iekārtu izmantojumu policijas darbā nosauc kā veiksmīgu: “Viennozīmīgi, ka šāda iekārta policijas ikdienas darbā būtu ļoti noderīga. Līdz šim mūsu lielākā pieredze ar bezpilota lidaparātiem ir gūta, nodrošinot kārtību masu pasākumos. Tajos biežas ir situācijas, kurās varam fiksēt nesaskaņotus dronu lidojumus, taču nevaram noteikt, kur atrodas pilots. Tehnoloģijas attīstās un droni tiek arvien plašāk izmantoti, līdz ar to rodas lielāka nepieciešamība pēc veidiem, kā izsekot šāda veida lidojumiem.”

 

“Šī bija pirmā reize, kad šāda mācību aktivitāte notiek Jelgavā un jāsaka, ka ekipāžas reaģēja ļoti operatīvi. Ar iekārtu palīdzību pilotu atrašanās vietas tika noteiktas tūlītēji, savukārt ekipāžu koordinēšana, līdz pārkāpējs var tikt sasniegts, bija vien attāluma jautājums,” uzsver POIC vadītājs Gints Reinsons. Viņš piebilst, ka viens no galvenajiem mācību mērķiem bija tieši iekārtu praktiska pārbaude, lai noteiktu, cik noderīgas tās būtu kārtības nodrošināšanā arī ikdienā: “Šobrīd bezpilota gaisa kuģu jautājums ir ļoti aktuāls, un svarīgi ir saprast, vai šāda gaisa telpas kontrole ir valsts vai pašvaldības uzdevums. Testējām šo tehnisko risinājumu, lai rosinātu domāt par to nākotnē, taču skaidrs, ka šādu tehnoloģiju iegāde visticamāk būtu iespējama tikai pārrobežu sadarbības projektos, jo sistēmas nav lētas, lai arī ļoti vajadzīgas.” Jāpiebilst, ka šobrīd sākts darbs arī pie Jelgavas pilsētas pašvaldības saistošo noteikumu izstrādes par bezpilota gaisa kuģu izmantošanu pilsētā. Kā uzsver POIC vadītājs, noteikumi balstīsies Civilās aviācijas aģentūras normatīvā, kas pastāvīgi tiek papildināts, un tie noteiks gan lidojumu veikšanas kārtību, gan to, kā reaģēt uz pārkāpumiem.

 

 

Foto: Jelgavas pilsēta

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē