Līdz 30. jūnijam pie Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzeja apskatāma brīvdabas izstāde “Jelgava – pilsēta izaugsmei: 20 gadi Eiropas Savienībā”. Fotogrāfijās ir iespēja redzēt, kā mainījušies pilsētas vaibsti pēdējo 20 gadu laikā, realizējot dažādus projektus, kuru īstenošanai piesaistīts Eiropas Savienības (ES) fondu finansējums.
Šogad aprit 20 gadi, kopš, īstenojot vienu no svarīgākajiem politiskajiem mērķiem, Latvija iestājās Eiropas valstu ekonomiskajā un politiskajā apvienībā – ES. Tajā pašlaik ir 27 dalībvalstis ar pārliecinošu nākotnes vēlmi palielināt demokrātiski un pilsoniski aktīvu valstu līdzdalību ES, kas ģeopolitisko izaicinājumu laikā ir jo sevišķi svarīgi gan no drošības politikas skatu punkta, gan ekonomiskās sadarbības jomā globālā tirgus apstākļos.
Arī Jelgava iestājās ES, un tagad jelgavnieki pilsētvides ainavā var vērot veiksmīgu pilsētas pašvaldības un ES finansējuma piesaisti, kas radījusi jaunas arhitektoniskās dominantes pilsētas ainavā, veicinājusi kultūras objektu pārbūvi, sociālo pakalpojumu dažādošanu, satiksmes infrastruktūras modernizāciju un labiekārtošanu, nodrošinot pilsētas ilgtspējīgu attīstību un jaunu inovatīvu risinājumu pielietojumu Jelgavas stratēģiskās attīstības realizācijā.
20 gadi ir pagājuši, un Jelgavā ir izdarīts patiesi daudz, lai pilsēta no padomju laika mantotās būvobjektu pelēcības radītu vairākas dzīvesprieka un jaunrades vietas, kur tikties jelgavniekiem un pilsētas viesiem.
“Kopš 2004. gada ir daudz sasniegts, mēs ar lepnumu varam teikt, ka Jelgava ir pilsēta izaugsmei, turklāt ne tikai jelgavniekiem, bet arī katram pilsētas viesim, studentam, caurbraucējam, kurš var redzēt un novērtēt paveikto, un vienlaikus ikviens Jelgavai piederīgais var būt lepns par savu valsti un pilsētu Lielupes un Driksas krastos, kas veiksmīgi un atbildīgi spēj salāgot pašvaldības un ES iespējas Jelgavas šodienai un nākotnei,” uzsver muzeja speciālisti.
No 2006. līdz 2023. gadam Jelgava ir īstenojusi 126 projektus par kopējo finansējumu 323 760 255 eiro. Piesaistītais finansējums no dažādiem fondiem (Eiropas Reģionālās attīstības fonda, Kohēzijas fonda, Eiropas Lauksaimniecības virzības un garantiju fonda, Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta finansējums un valsts līdzfinansējums) ir 205 416 905 eiro, pašvaldības līdzfinansējums – 118 343 350 eiro.