3.7 °C, 3.6 m/s, 95.1 %

Izglītība

Sākumlapa JaunumiIzglītība“Junda” un “Zinītis” – jaunajās mājās
“Junda” un “Zinītis” – jaunajās mājās
16/05/2020

Uz rekonstruēto jauno mājvietu Zemgales prospektā 7 pārcēlies bērnu un jauniešu centrs Junda un bērnu bibliotēka Zinītis – pārvestas mēbeles, darba materiāli un bibliotēkas krājums, un šobrīd tiek iekārtotas telpas. Junda durvis bērniem un jauniešiem vērs septembrī, bet Zinītis lasītājus būs gatavs uzņemt jau vasarā.

Būvniecības darbi ilga vairāk nekā divus gadus, radot mūsdienīgu un modernu vidi, kuru turpmāk izmantos “Jundas” audzēkņi un “Zinīša” lasītāji. Ēka Palīdzības ielas un Zemgales prospekta stūrī, kas uzbūvēta 1888. gadā pēc arhitekta Aleksandra Johana Frīdriha Baumaņa projekta kā patversme tirgotāju atraitnēm par Jelgavas grāmat­izdevēja Gustava Ādolfa Reira ziedojumu pilsētai, un tās 1973. gadā celtā piebūve piedzīvojusi vērienīgas pārmaiņas. Namam ir jauns jumts, logi, durvis, atjaunots fasādes krāsojums, kā arī uz vecākās ēkas daļas atjaunotas divas no rekonstrukcijas gaitā uzietajām fasādes informatīvajām plāksnēm, kurās iegravēta pateicība būvniekiem. Savukārt blakus uzcelta 480 kvadrātmetrus plaša divstāvu piebūve, kas savienota ar esošo ēku, un labiekārtota apkārtne. Tāpat ēkā nomainīta vai no jauna izbūvēta apkures, elektroapgādes, apgaismojuma un ventilācijas sistēma, papildus energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumiem veikta arī bojāto koka konstrukciju nomaiņa, iekštelpu pārbūve un remonts, ārējo inženierkomunikāciju trašu nomaiņa, ēka aprīkota ar mūsdienu prasībām atbilstošām elektronisko sakaru sistēmām un pielāgota personām ar kustību traucējumiem.

Projekts “Jelgavas pilsētas pašvaldības ēkas Zemgales prospektā 7 energoefektivitātes paaugstināšana” īstenots darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 4.2.2. specifiskā atbalsta mērķa “Atbilstoši pašvaldības integrētajām attīstības programmām sekmēt energoefektivitātes paaugstināšanu un atjaunojamo energoresursu izmantošanu pašvaldību ēkās” gaitā. Projekta kopējās izmaksas ir 3 721 995,45 eiro, no kurām Jelgavas pašvaldības finansējums ir 3 238 070,34 eiro, 219 462 eiro – Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums, bet 264 463,11 eiro – valsts budžeta dotācija. Būvdarbus objektā veica SIA “Torensberg”.

Jau aprīlī uz jaunajām mājām savu iedzīvi no Skolas ielas 2 un Pasta ielas 32 nogādāja “Junda”, kam pārvākties palīdzēja zemessargi. “Esam saņēmuši visu inventāru, kas iegādāts no jauna, un šobrīd arī pārvests praktiski viss, ko paņēmām līdzi no “Jundas” vecajām mājām. Ceram, ka jau šomēnes mums izdosies telpas iekārtot tā, lai septembrī uzņemtu audzēkņus. Esam ieguvuši mūsdienu prasībām atbilstošu interešu izglītības apguves vidi, turklāt jauno “Jundas” telpu platība ir aptuveni tikpat, cik trīs Skolas ielas 2 ēkas,” stāsta “Jundas” direktore Ilze Jaunzeme, uzsverot, ka līdz ar pārvākšanos ļoti svarīgs ieguvums ir emocionālā vērtība – kopība. “”Jundai” atrodoties divās vietās pilsētā, to kopību līdz galam neizjuta ne darbinieki, ne audzēkņi, taču šobrīd mēs visi būsim zem viena jumta, turpinot veidot savu pasauli kopā,” tā I.Jaunzeme.

Viņa ar lepnumu rāda “Jundas” jaunieguvumu – iekšpagalmu, kāda “Jundai” nekad nav bijis. Tajā izvietoti atpūtas soliņi, basketbola grozs, klintīs kāpšanas siena, pagalmā būs pieejams galda teniss, bet ap visu ēku izveidotas velonovietnes, tostarp viena iežogota un aizslēdzama. Blakus pagalmam Sporta ielas pusē ierīkots stāvlaukums 18 automašīnām. “Pagalma pusē vecajai ēkai izveidots stilizēts tornītis, kurā iebūvēts lifts bibliotēkas vajadzībām, un jundiešu ierosinājums bija uz ēkas sienas izveidot pulksteni, lai, darbojoties pagalmā, audzēkņi redz, cik ir pulkstenis, un nenokavē nodarbības,” stāsta I.Jaunzeme. “Jundas” pagalma lepnums ir arī egle – līdz šim uz Ziemassvētkiem pie “Jundas” Pasta ielā svētku egle tika uzstādīta un pēc svētkiem aizvesta, taču, domājot par dabas resursu saglabāšanu, jaunās mājvietas pagalmā iestādīta pašiem sava egle.

Svarīgs uzdevums – pārnest radošo auru

 

Ēka ir nestandarta, jo sastāv no dažādos laikos celtiem trim korpusiem, veidojot interesantu telpu plānojumu. “Tā “Jundai” ir ļoti atbilstoša, un esam gandarīti, ka mums pašiem bija iespēja iesaistīties radošajā procesā, plānojot telpu izvietojumu un dizainu. Praktiski visās telpās esam devuši savu radošo ieguldījumu. “Jundas” galvenais uzdevums, protams, ir uz jaunajām telpām pārnest to radošo auru un vidi, kāda tā bija Skolas ielas un Pasta ielas ēkās. Vide interešu izglītībā ir ļoti nozīmīga, un, ja tā ir atraktīvi iekārtota, tas noteikti veicina radošumu,” pārliecināta “Jundas” direktore.

Iekļūšana organizēta pa trim ieejām

 

“Jundā” audzēkņi varēs iekļūt pa trim ieejām – pa galvenajām durvīm Zemgales prospekta un Palīdzības ielas stūrī, no Palīdzības ielas un no pagalma. Blakus ieejai Palīdzības ielā ir izbūvēts lifts, kas ēkā ļaus ērti iekļūt cilvēkiem ar kustību traucējumiem un māmiņām ar bērnu ratiņiem. Savukārt “Zinītī” iekļūšana tiks organizēta pa galvenajām durvīm un no pagalma. Arī pagalma ieejai blakus izbūvēts lifts iedzīvotājiem ar kustību traucējumiem un vecākiem ar ratiņiem nokļūšanai bibliotēkā. I.Jaunzeme stāsta, ka pie ieejas Palīdzības ielā un galvenās ieejas izveidota administratora darba vieta, bet, domājot par drošību, visā ēkā ierīkota videonovērošana. Pie kādas no sienām tiks izveidota arī mobilo telefonu uzlādes stacija. Tāpat gaiteņos izvietoti ekrāni, kuros “Junda” varēs pārraidīt aktuālo informāciju, bet telpās ir interaktīvie ekrāni. “Trijās vietās “Jundas” gaiteņos būs aktivitāšu sienas – magnētiskās tāfeles, uz kurām būs pieejamas dažādas aktivitātes, piemēram, lielās puzles, labirinti, lai audzēkņi brīvajos brīžos varētu saturīgi un interaktīvi pavadīt brīvo laiku. Aktivitātes ik pa laikam tiks mainītas,” stāsta direktore.

Garderobe, Brīvā laika istaba, “Domnīca”, Izstāžu zāle

 

Kopējā “Jundas” telpu platība Zemgales prospektā 7 ir palielinājusies par vairāk nekā 1300 kvadrātmetriem, reizē paplašinot centra iespējas. Viens no būtiskiem jaunieguvumiem ir garderobe ēkas 1. stāvā, kurā audzēkņi atstās virsdrēbes. Iepriekš “Jundai” tādas nebija vispār. Šī garderobe paredzēta arī “Zinīša” apmeklētājiem.

Tāpat bērnu un jauniešu centra jaunajās mājās ierīkotas piecas ģērb­tuves deju pulciņu dalībniekiem. “Līdz šim visi dejotāji uz maiņām centās saspiesties divās telpās Pasta ielā 32, bet šobrīd ir izveidotas piecas plašas ģērbtuves, kuras izmantos vismaz sešu dažādu pulciņu audzēkņi,” stāsta I.Jaunzeme.

Centrā izveidota arī Brīvā laika istaba jeb atpūtas telpa, kurā pirms nodarbību sākuma varēs paēst līdzpaņemto ēdienu, uzsildīt tēju, pildīt mājasdarbus vai vienkārši atpūsties. “Līdzšinējā pieredze rāda, ka nereti audzēkņi “Jundā” ierodas krietni pirms nodarbību sākuma un pulcējas gaiteņos, tādēļ saskatījām nepieciešamību pēc telpas, kurā audzēkņi brīvā atmosfērā var uzturēties drošā vidē un būt pieskatīti,” stāsta direktore.

Tāpat ēkā izveidota 18 kvadrātmetrus plaša Izstāžu zāle. Iesākumā tajā tiks izvietoti stendi ar informāciju par ēkas vēsturi, bet nākotnē – izstādīti audzēkņu radošie darbi. “Audzēkņu darbus varēsim eksponēt arī pie izgaismotajām sienām abu stāvu plašajos gaiteņos,” papildina direktore.

Nozīmīgs jaunieguvums ir arī “Domnīca” jeb darba un sapulču telpa nelielām grupām. “Līdz šim mums nebija atsevišķas sapulču telpas. Tur mums idejas raisīsies vēl veiksmīgāk!” tā direktore.

Divas zāles pasākumiem

 

Ēkā ir arī divas plašas zāles – Svinību zāle un Lielā zāle. I.Jaunzeme stāsta, ka Lielā zāle, kuru ikdienā izmantos tautas deju dejotāji, būs vērienīgāku svētku un aktivitāšu norises telpa, bet Svinību zālē plānoti mazāki pasākumi, turklāt to savām vajadzībām izmantos arī “Zinītis”. Saglabājot kaut nelielu daļu vēsturiskās auras, kā dizaina elementi tajā atstātas divas podiņkrāsnis, kā arī pēc arhitektes Aijas Ziemeļnieces skices izveidota 19. gadsimtam raksturīga lustra.

Iegādāts jauns mācību inventārs

 

Modernizējot mācību vidi, jaunas mēbeles sarūpētas pilnīgi visās mācību telpās, dažās iegādāts arī jauns mācību aprīkojums, bet daļa aprīkojuma pārvests no Pasta ielas 32 un Skolas ielas 2. “Plānojot katru mācību telpu, gribējām, lai ir koši, moderni un paveras daudz plašākas darbošanās iespējas,” stāsta I.Jaunzeme.

Nozīmīgs ieguvums ir automodelisma trase, kas izvietota jaunās piebūves 2. stāvā. “Trase ir par četriem metriem garāka nekā iepriekšējā – tās kopgarums ir 48 metri – un, kas svarīgākais, atbilst pasaules standartiem. Tas nozīmē, ka pie mums turpmāk varēs notikt starptautiska līmeņa sacensības,” stāsta trases automodelisma pulciņa vadītājs un “Jundas” direktores vietnieks Māris Kalniņš.

Šo mācību telpu kā dizaina elements papildinājis RAF rūpnīcā Jelgavā ražotais mikroautobuss “Latvija”, ko “Jundai” uzdāvināja autobūves entuziasts Andris Dambis. “”Latviju” pie mums nogādāja diezgan bēdīgā stāvoklī. Šobrīd to vizuāli esam uzfrišinājuši, bet tuvākajā laikā sāksies auto salona veidošana – mikroautobusā tiks izvietoti soli, un tas kalpos kā stacionāra atpūtas vieta audzēkņiem, reizē atgādinot par to, ka savulaik Jelgavā tika ražotas šādas automašīnas,” stāsta direktore.

Pavisam “Jundas” daļā ir 24 mācību telpas, kas ir par septiņām vairāk nekā iepriekš. “Šobrīd analizējam pieprasījumu un plānojam jaunus pulciņus, lai telpas tiktu noslogotas katru dienu. Mums ir radīti visi apstākļi, lai paplašinātu pulciņu piedāvājumu,” stāsta direktore, papildinot, ka “Junda” vēlas ieviest jaunus tehniskās jaunrades pulciņus, piemēram, “Kuģu modelisms”, kam jau izbūvēts speciāls sešus metrus garš un metru plats baseins kuģu modeļu testēšanai, plānoti arī pulciņi “Radiovadāmie modeļi” un “Digitālā māksla”. Savukārt kultūrizglītības interešu programmā pieprasījums ir pēc apmācībām ukuleles – mazas četru stīgu ģitāras – spēlē.

Jauniešu kopā sanākšanai un saturīgai brīvā laika pavadīšanai ir izveidotas atsevišķas telpas – “Jauniešu ala” ēkas 1. stāvā, kurā ir arī neliela virtuve. “Vēlamies atbalstīt veselīgu dzīvesveidu audzēkņu vidū, kā arī ieviest pulciņu velobraukšanas aktīvistiem,” tā I.Jaunzeme. Plānojot daudzveidīgu mācību procesu, papildus tām ierīcēm, ar ko audzēkņi “Jundā” darbojās iepriekš – dronam, 3D printerim, CNC lāzergravējamai ierīcei –, iegādāta arī CNC frēze un kombinētais kokapstrādes darbgalds – frēze, ēvele un zāģis.

Jauna dzīve kā jaunrades namam

 

I.Jaunzeme stāsta, ka pirms trim gadiem, kad sākās ēkas plānošana, jundieši cītīgi meklējuši ideju, konceptu vai lietu, kas raksturotu “Jundas” būtību un ko varētu apspēlēt un ienest jaunajā ēkā. “Vēsturiski pilsētnieki šo ēku zināja kā Reira namu, tādējādi izkristalizējās divas svarīgas lietas: “Jundas” darbību raksturo radošums un jaunrade, bet šīs ēkas cēluma dēļ tā ir saucama par namu. Radošuma un jaunrades procesa simbolisko nozīmi pildīs plakanotas triepiens, kam ir sākums un nebeidzams noslēgums, tieši tāpat kā nav mērāms radošums un jaunrade. Tāpēc ota un tās triepiens ir attēlots gan “Jundas” jaunajā identitātē uz ēkas fasādes, gan arī plakanota ir redzama pie ēkas. Un, sākot dzīvi jaunajās mājās, vēlamies būt jaunrades nams “Junda”,” stāsta direktore, norādot, ka “Junda” jau vēsturiski no 1989. gada 18. decembra līdz 1992. gada 1. jūlijam saukta par Jelgavas pilsētas skolu jaunatnes jaunrades namu. Tiesa, par nosaukuma maiņu būs jālemj Jelgavas pilsētas domes deputātiem.

“Zinītim” daudz jaunu iespēju

 

Uz jaunajām mājām šobrīd ir nogādāts arī viss bērnu bibliotēkas “Zinītis” krājums. Bibliotēka izvietosies ēkas 2. stāvā, bet tās grāmatu krātuve, kurā glabāsies mazāk izmantotas grāmatas un dublikāti, – 1. stāvā. Jaunajās telpās šobrīd tiek uzstādītas mēbeles. “Telpas ir par aptuveni 100 kvadrātmetriem plašākas nekā Lielajā ielā. Bibliotēka tiek veidota kā atvērta tipa, atsevišķi nodalot zonas mazajiem bērniem, pusaudžiem, jauniešiem, darbiniekiem, brīvpieejas datoriem un pieaugušajiem. Līdz šim novērojām, ka bērni pēc skolas bibliotēkā nereti pildīja mājasdarbus, bet apkārtējais troksnis traucēja koncentrēties, tāpēc šeit ir izveidota Klusā lasītava individuālajiem un grupu darbiem,” stāsta Jelgavas pilsētas bibliotēkas vadītāja Lāsma Zariņa, papildinot, ka iegādātas arī spēles un aktivitātes mazākajiem apmeklētājiem un bibliotēka novērtē to, ka mazo bērnu zonā ir siltā grīda. “Priekšā vēl liels darbs: grāmatu ievietošana plauktos, krātuves sakārtošana, tehnikas saslēgšana, jo “Zinītī” būs pieejamas gan interaktīvas spēles, gan grāmatu nodošanas un pieņemšanas automāts,” tā L.Zariņa.

Viņa norāda, ka līdz ar pārcelšanos “Zinīša” iespējas paplašinās. Tagad bibliotēkai būs pieejama ēkas Svinību zāle, kurā varēs rīkot lielākus pasākumus gan bērniem, gan vecākiem. Arī bibliotēkas telpā izveidota skatuve, kura piemērota nelieliem pasākumiem. “”Zinīša” darbības lauks pilnīgi noteikti būs plašāks,” spriež L.Zariņa, norādot, ka ir izbūvēts arī lifts, līdz ar to bibliotēkā varēs ērti iekļūt cilvēki ar kustību traucējumiem un vecāki ar bērnu ratiņiem, kas bija gandrīz neiespējami vecajās telpās.

Bibliotēkas centrā šobrīd tiek veidots dizaina elements – koks ar izgaismotu lapotni, kas simbolizē gudrību un tiekšanos uz augšu. “Lai gan šī ir bērnu bibliotēka, tajā tiek gaidīts ikviens lasītājs – kā liels, tā mazs –, jo “Zinītī” pieejama literatūra gan pieaugušajiem, gan bērniem. Tāpēc arī vidi cenšamies iekārtot tā, lai tajā ērti justos dažāda vecuma lasītāji,” tā Jelgavas pilsētas bibliotēkas vadītāja.

Foto: Jelgavas pilsēta

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē