Sestdien, 15. jūnijā, Jelgavā, Hercoga Jēkaba laukumā norisinājās informatīvā diena “Bruņojies ar zināšanām”, kurā iedzīvotāji piecās apmācību stacijās saņēma gan teorētiskus, gan praktiskus padomus par rīcību krīzes situācijās, tostarp, pirmās nepieciešamības krājumu sagatavošanu un palīdzības sniegšanu cietušajam.
Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš aicināja apmeklētājus izmantot iespēju iegūt zināšanas un prasmes, uzsverot, ka “mana atbildība ir manas zināšanas”.
Pirmajā apmācību stacijā iedzīvotāji saņēma praktiskus zemessargu padomus par krājumiem ārkārtas gadījumiem, akcentējot pirmās nepieciešamības lietas – ūdeni, pārtiku, dokumentus un citas, kas vajadzīgas, lai ārkārtas situācijā spētu noturēties 72 stundas.
Zemessargi mācīja iedzīvotājus atpazīt sprādzienbīstamus priekšmetus, kuri joprojām visbiežāk tiek atrasti, veicot lauksaimniecības un celtniecības, tostarp ceļu būves darbus. Apmeklētājiem tika skaidrots, ka, atrodot šādus priekšmetus, tos nekādā gadījumā nedrīkst aiztikt un pārvietot, iespēju robežās nožogojot teritoriju un zvanot par atradumu Valsts policijai uz tālruni 110, vai, izmantojot vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu tālruņa numuru 112.
Tāpat zemessargi un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pārstāvji teorētiski un praktiski demonstrēja pirmās palīdzības pasākumus, tostarp, cietušā atdzīvināšanu un pareizu novietošanu, kā arī sniedza padomus par rīcību stipras asiņošanas gadījumā.
Jelgavas Digitālā centra un Jelgavas Pašvaldības operatīvās informācijas centra pārstāvji stāstīja par iespējamajiem apdraudējumiem Jelgavā, klātesošajiem skaidrojot, ka pilsētā ir apsekoti 39 objekti, kuros ierīkot patvertnes krīzes gadījumā. Par uzdevumiem sabiedriskās kārtības un drošības nodrošināšanā pilsētas teritorijā, tostarp, līdzdalību civilās aizsardzības pasākumu nodrošināšanā informēja pašvaldības policija.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta un Valsts policijas pārstāvji aicināja iedzīvotājus izpildīt dažādus praktiskus uzdevumus, lai noskaidrotu, kuri ir uzticami informācijas avoti patiesas informācijas saņemšanai par apdraudējumu un kuros gadījumos zvanīt uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu tālruņa numuru 112. Savukārt mazie apmeklētāji iepazinās ar ugunsdzēsēja glābēja profesiju, apskatīja ugunsdzēsības tehniku un aprīkojumu, kā arī uzzināja par drošību vasarā un rīcību ugunsgrēka gadījumā.
“Šis bija ļoti vērtīgs pasākums, jo visās apmācības stacijās varēja gan uzdot individuālus jautājumus, gan arī praktiski izmēģināt rīcību dažādās situācijās, piemēram, pirmās palīdzības sniegšanā,“ atzina jelgavniece Santa.
Jelgavā praktiskās nodarbības vadīja zemessargi, policija, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, Jelgavas Pašvaldības policija un Jelgavas Pašvaldības operatīvās informācijas centrs.
Iedzīvotāji aicināti iepazīties arī ar materiāliem ziņu portāla “Sargs.lv” sadaļā “72 stundas”, kur līdzās bukleta “Kā rīkoties krīzes gadījumā” jaunākajai redakcijai pieejama arī rokasgrāmata “Kā rīkoties kara gadījumā”. Rokasgrāmata tapusi, mācoties no Ukrainas pieredzes cīņā pret Krievijas okupācijas armiju: www.sargs.lv/lv/72stundas-
Pasākumu organizēja Aizsardzības ministrija sadarbībā ar Zemessardzi, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu un Jelgavas pašvaldību.
Aizsardzības ministrs Andris Sprūds pasākumā uzsvēra, ka “sabiedrībai ir jābūt gatavai dažādām krīzes situācijām, stiprinot savas zināšanas un prasmes. Tā ir mūsu kopējā atbildība, lai ikviens no mums zinātu un būtu gatavi rīkoties ārkārtas situācijā.”
Jāpiebilst, ka informatīvā diena 15. jūnijā vienlaikus notika 14 Latvijas pilsētās.