Jelgavas Valsts ģimnāzijas pārbūve ir noslēgusies, un 30.jūlijā Būvniecības Valsts kontroles biroja komisija lēma par objekta pieņemšanu ekspluatācijā. Vēsturiskās ēkas rekonstrukcijas ietvaros izveidota ergonomiska mācību vide, ieviesti informācijas un komunikāciju tehnoloģiju risinājumi un iegādāts aprīkojums, kā arī uzlabota sporta infrastruktūra.
Ir noslēgusies projekta “Mācību vides uzlabošana Jelgavas Valsts ģimnāzijā un Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolā” daļa, kas paredz Valsts ģimnāzijas rekonstrukciju un jauna aprīkojuma iegādi, nodrošinot skolā mūsdienīgu un rosinošu mācību vidi. Būvdarbi objektā ilga divarpus gadus, un skola piedzīvojusi vērienīgas pārmaiņas – ēkai ir jauns jumts un logi, atjaunota un 20. gadsimta 30. gadu funkcionālajai arhitektūrai raksturīgos pelēcīgos toņos nokrāsota fasāde, labiekārtota teritorija un sakārtots stadions. Būtiski ir tas, ka skolai izbūvētas jaunas komunikācijas – apkure, kanalizācija un ūdensvads, gāze, elektrība –, kas nebija mainītas kopš ēkas atjaunošanas pēc Otrā pasaules kara. Tāpat sakārtota drenāžas sistēma un veikti vēl citi pasākumi, lai augstais gruntsūdeņu līmenis neradītu applūšanas draudus un nebojātu skolas pamatus.
Izremontētas arī skolas telpas, vienlaikus veidojot skolā tematiskas telpu grupas, piemēram, valodu un vēstures bloku, matemātikas un informātikas bloku, dabaszinību (ķīmijas, fizikas, bioloģijas, ģeogrāfijas) bloku. Pagrabstāvā joprojām atradīsies virtuve, ēdamzāle un garderobe, bet no jauna izveidoti gan meiteņu, gan zēnu mājturības kabineti, kur būs šujmašīnas, virtuves aprīkojums, kokapstrādes un metālapstrādes iekārtas. Tāpat skolā ierīkota plaša un moderna bibliotēka, un sava vieta atrasta arī skolas muzejam.
Ēka, kurā atrodas Jelgavas Valsts ģimnāzija, būvēta pēc arhitekta Valda Zebauera projekta un ekspluatācijā nodota 1939. gadā. Otrā pasaules kara laikā tika nopostīti apmēram 95 procenti pilsētas, bet šī ēka nebija pārāk cietusi un tika atjaunota. Tā kā skola līdz šim vērienīgus remontus nebija piedzīvojusi, tā glabāja 20. gadsimta 30. gadu vēstures liecības, ko rekonstrukcijas gaitā tika lemts maksimāli saglabāt – kur iespējams, atjaunot, bet atsevišķās vietās izveidot no jauna pēc analoģijas. Piemēram, tika saglabāti čuguna radiatori, kas nu izvietoti vietās, kur tie eksponējas – gaiteņos, nišās, zālē. Tāpat atjaunots grīdas flīzējums pie zāles un centrālo kāpņu laukumos, zāles un gaiteņa galu logu vitrāžas, zāles griesti ar ģipša ornamentiem un lustras, kādreizējās sporta zāles egles šaurdēļu grīda, centrālās kāpnes un kāpņu margas. Restaurēti arī pieci Jelgavas mākslinieka Andreja Zvejnieka sienu gleznojumi, kas gan ir 20. gadsimta 80. gadu mākslas darbi.
Viens no lielākajiem izaicinājumiem bija starpstāvu pārsegumu nomaiņa. Atsedzot konstrukcijas, tika atklāts, ka virs klasēm starp stāviem ir nevis dzelzsbetona konstrukcijas, kā bija norādīts dokumentos, bet koka. Konstrukciju nomaiņas procesa saskaņošana, tostarp dažādu ekspertīžu veikšana, un pati nomaiņa prasīja apmēram pusgadu, kas nozīmēja arī visa projekta īstenošanas laika pagarinājumu, un arī papildu izmaksas. Defekti atklājās arī citviet, piemēram, aktu zāles jumta starpsijās nebija metāla stiegrojuma, bet tikai betons, aktu zāles balkona sijas bija deformētas, skolas iekštelpu kaļķa apmetums izrādījās sliktā stāvoklī un darbu laikā sāka masveidā drupt nost, nācās pastiprināt skatuves un 2. un 3. stāva kolonnas, demontēt 4. stāva torņa konstrukciju, kas nebija droša.
Tagad skolas vide ir veidota tā, lai veicinātu pārmaiņas izglītībā – lai skolēniem būtu vietas, kur sarunāties, sastrādāties, kur veikt grupu darbus, pētīt un izzināt. Tāpat skolā ir uzstādīta sistēma, kas ar laiku ļaus veikt elektronisku skolēnu uzskaiti – karšu lasītāji ir pie visu klašu telpu durvīm.
Skolas pārbūve notika, pašvaldībai realizējot Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzfinansētu projektu “Mācību vides uzlabošana Jelgavas Valsts ģimnāzijā un Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolā”. Projekta kopējās izmaksas ir 13 628 570,25 eiro. Attiecināmās izmaksas ir 9 432 598,08 eiro, no kurām 6 315 161 eiro (66,95 procenti) ir ERAF finansējums, 3 117 437,08 eiro (33,05 procenti) – Jelgavas pašvaldības finansējums un valsts budžeta dotācija pašvaldībām. Neattiecināmās izmaksas ir 4 195 972,17 eiro, kas ir Jelgavas pašvaldības finansējums. Jelgavas Valsts ģimnāzijas būvniecības – būvprojekta izstrādes, autoruzraudzības, būvuzraudzības un būvdarbu – izmaksas ir 12 309 592,19 eiro.
Projekts noslēgsies 2020. gada decembrī – plānots atjaunot arī Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolu. Šobrīd notiek būvprojekta izstrāde, un šogad paredzēts uzsākt skolas Dabaszinātņu, tehnoloģiju un valodu mācību korpusa renovāciju. Jāpiebilst, ka realizējot Latvijas–Lietuvas pārrobežu projektu, jau ir pārbūvēts Tehnoloģiju vidusskolas stadions.
Projekta rezultāts būs divas pilnībā modernizētas vispārējās izglītības iestādes ar 1429 audzēkņiem.
Foto: Raitis Supe/ Jelgavas pilsēta
Informācija sagatavota
Jelgavas pilsētas pašvaldības
Sabiedrisko attiecību pārvaldē