Sestdien, 5. jūlijā, plkst. 14.00 Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā, Uzvaras bulvārī 2/4 tiks atklāta Tautas lietišķās mākslas izstāde „Es vidū”. Tautas lietišķās mākslas izstādes nosaukums „Es vidū!” izvēlēts kā aicinājums ikvienam uzņemties atbildību saglabāt un kopt tautas lietišķas mākslas mūžīgās vērtības – senās un ne tik senās, mūsdienīgās un avangardiskās. Izstāde varēs lepoties ar vairāk nekā 1700 darbiem, kas tapuši pēdējo piecu gadu laikā – pinumiem un keramiku, kokgriezumiem un gobelēniem, audumiem un tautas tērpiem. Izstādi papildinās amata prasmju un modes kolekciju demonstrējumi. 90 mākslas studiju vidū Jelgavu ar darbiem pārstāv JPPA „Kultūra” Tautas lietišķās mākslas studija „Dardedze”. Ieeja uz izstādi 3 lati.
Sestdien, 5. jūlijā, plkst. 19.30 Dziesmu svētku parkā starp Hanzas un Eksporta ielām notiks Dziesmu svētku virsdiriģentu un virsvadītāju godināšana. Dziesmu svētkiem 2008.gadā aprit 135 gadi. Par Dziesmu un deju svētku tradīcijas un latviešu identitātes saglabāšanu ir rūpējušies ļoti daudz cilvēku, izcilas kultūras personības, viņu vidū arī virsdiriģenti un virsvadītāji, kuru godināšana katros svētkos izvēršas par vienu no emocionālākajiem brīžiem. Godināšanā piedalīsies jelgavnieki: virsdiriģents Jānis Zirnis, goda virsvadītājs Vilis Ozols, virsvadītāja Gunta Skuja un Pūtēju orķestru virsdiriģents Raitis Ašmanis. Ieeja brīva.
Svētdien, 6. jūlijā, plkst. 11.00 notiks Gājiens, kas ir tradicionāla Dziesmu un deju svētku sastāvdaļa. Visi 35 500 svētku dalībnieki un viesu kolektīvi, ģērbušies tautas tērpos, tiksies 11.novembra krastmalā un caur Rātslaukumu, pa Kaļķu ielu, gar Brīvības pieminekli, pa Brīvības ielu ies līdz Dailes teātrim. Jelgavas pilsētas dalībnieki no 11. Novembra krastmalas pa galvaspilsētas ielām dosies pulksten 14.00. Gājienu varēs vērot arī tiešraidē LTV 1 un klausīties Latvijas Radio. Plkst. 17.00 Arēnā Rīga, Skanstes ielā 21 notiks koncerts „Deju svētkiem – 60”. 1948.gadā Dziesmu svētku ietvaros tika rīkoti arī 1.Deju svētki ar 52 deju kolektīviem un 920 dalībniekiem. Kopš šiem notikumiem pagājuši 60 gadi, un dejotāju skaits svētkos pieaudzis līdz 15 000. Jubileja tiks atzīmēta ar krāšņu koncertu, kurā uzstāsies labākie Latvijas deju kolektīvi un izpildīs par klasiku kļuvušās 28 latviešu horeogrāfu dejas. Jelgavu pārstāvēs TDA „Diždancis”, „Lielupe”, „Ritums” un „Kalve”. Koncertu būs iespēja skatīties ierakstā LTV 1 7. jūlijā. Plkst. 21.00 Mežaparka Lielajā estrādē notiks Atklāšanas koncerts „Dziedot dzimu, dziedot augu”. Tā Tiešraide būs vērojama LTV 1 un klausāma Latvijas Radio. Atklāšanas koncertā, atsevišķi dziedot un izceļot tieši sava kora veidam atbilstošās dziesmas, atklāsies visu Latvijā pārstāvēto koru veidu krāsainā mozaīka. Daudzās balsis mūzikā vēstīs par Tēvzemes mīlestību, Baltijas vienotību, sievietes un vīrieša dzīves gājumu, ģimenes nozīmību, bērnu audzināšanu un vecāku godināšanu. Koncerta kulminācijā iecerēts apjomīgs jaundarbs – Z.Liepiņa un M. Zālītes cikls „Dziedot dzimu, dziedot augu”. Koncertā piedalīsies Jelgavas kolektīvi „Ozols”, „Liepa”, „Spīgo”, „Spīga”, „Spīgmeitiņas”, „Spīguļi”, „Skaliņi” un „Tik un tā”.
Otrdien, 8. jūlijā, plkst. 10.00 Latvijas Universitātes Lielajā aulā, Raiņa bulvārī 19 notiks koru konkurss, kas tiešraidē būs dzirdams Latvijas Radio. Ieeja uz konkursu brīva. 2008. gada skatēs žūrijas komisijas izvirzītie labākie Latvijas kori piedalās fināla konkursā, lai iegūtu labāko koru titulus jaukto, vīru koru un sieviešu koru grupās. Labāko Latvijas koru vidū izvirzīti JPPA “Kultūra” Jauktais koris „Zemgale” un Jelgavas 4.vsk. meiteņu koris „Spīgo” no Jelgavas. Plkst. 22.00 Starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsalā, Ķīpsalas ielā 8 deju svētku koncertuzvedums „No sirsniņas sirsniņai”. Tā tiešraide skatāma LTV 1. Koncerta idejas pamatā ir ziņģe, tās dzīvotspēja tautā. Tas būs stāsts par lauku puiša mīlestību, laimes meklējumiem pilsētā un atgriešanos mājās. Filmu kadru montāža savienojumā ar mūziku, tekstu un horeogrāfiju veidos sentimenta, naivuma, patīkamas smeldzes un atpazīstamu klišeju buķeti, vienlaicīgi ļaujot no malas un ar humoru uztvert ziņģes fenomenu. Koncertā piedalīsies 70 deju kolektīvi ar 2000 dalībniekiem, tai skaitā no Jelgavas: „Diždancis”, „Lielupe” vidējie un jaunieši, „Laipa”, „Jaunība”, „Kalve” un „Vēja zirdziņš”
Trešdien, 9. jūlijā, plkts. 12.00 Vērmanes dārzā bez maskas būs skatāmas Teātra dziesmu spēles. Dziesmu spēlē “Kā raibs deķis ir latvietis” tiks izmantoti spilgtie un asprātīgie, nu jau par tautas folkloru kļuvušie Rūdolfa Blaumaņa, Jāņa Jaunsudrabiņa, Ādolfa Alunāna daiļdarbu tēli – Pindacīša, Kārlēns, Joske, Marija, Pičuks, Lavīze, Taukšķis u.c. „Ādolfa Alunāna Jelgavas teātris” uz skatuves kāps plkst. 12.30.
Ceturtdien, 10. jūlijā, plkst. 12.00 Starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsala notiks deju svētku koncertuzvedums „No sirsniņas sirsniņai”. Koncertā piedalās 70 deju kolektīvi ar 2000 dalībniekiem, tai skaitā „Diždancis”, „Lielupe” vidējie un jaunieši, „Laipa”, „Jaunība”, „Kalve” un „Vēja zirdziņš” no Jelgavas.
Piektdien, 11. jūlijā, no plkst. 12.00 līdz 23.00 Doma laukumā bez maksas būs klausāms Pūtēju orķestru Dižkoncerts. 11 stundas garajā koncertā attiecīgi katra Latvijas novada pūtēju orķestri radīs spilgtu, daudzveidīgu un konkrētu Novada tēlu. Jelgavu koncertā pārstāv JPPA „Kultūra” pūtēju orķestris „Jelgava”. Plkst. 22.00 Daugavas stadionā skatāms Deju svētku lieluzvedums „Izdejot laiku”. To varēs redzēt arī tiešraidē LTV 1. „Laiks mums ir katram savs un vienlaikus visiem kopīgs. Vai tas būtu viens cilvēks vai tauta, vai arī Pasaule tās plašākajā tvērienā”, galvenā doma, ko mums gribējuši atklāt lieluzveduma veidotāji. Uzvedums aptver vienu dienu, vienu pasaules tapšanas apli līdz pat jauna apļa iesākumam, dejās atspoguļojot novadu tradīcijas, kas sakņojas folkloras horeogrāfiskajā un muzikālajā materiālā. Koncertā piedalīsies „Diždancis”, „Lielupe” vidējie un jaunieši, „Ritums” ,„Kalve”, „Laipa”, „Jaunība”, „Vēja zirdziņš” jaunieši un bērni, „Skalbe”, „Rota”, „Dālderis”, „Jundari”, „Jundēns” un Spīdolas ģimnāzijas deju kolektīvs no Jelgavas.
Sestdien, 12. jūlijā, no plkst. 11:00 līdz 15:00 Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā notiek Folkloras diena, kurā ikviens varēs piedalīties raksturīgākajās norisēs latviešu sētā. Atbilstoši lokālajām tradīcijām tiks „izdzīvotas” dažādas situācijas – talkas, dažādi mājas darbi, maltītes gatavošana, kāzu norises, muzikantu spēlēšana, danči un daudzas citas. Visas norises tiks piepildītas ar latviešu sētai raksturīgo skanisko ainavu, kuru veido godu balsi, apdziedāšanās dziesmas, rotāšanas, gavilēšanas un citu gadskārtu ieražu balsi, darba un sadzīves dziesmas. Skanisko vidi papildinās arī tautas mūzikas instrumenti – kokles, vijoles, ermoņikas utt. Neatņemama sastāvdaļa būs arī nacionālā virtuve. No Jelgavas piedalās JPPA „Kultūra” folkloras kopa „Dimzēns”. Plkst. 17.00 Rīgas Latviešu biedrības namā notiek Tautas tērpu laureātu skate, kur laureātu godā iekļuvuši divi JPPA „Kultūra” kolektīvi TDA „Lielupe” un folkloras kopa „Dimzēns”. To tērpi tapuši pateicoties Jelgavas domes finansiālajam atbalstam. UNESCO atzinīgi novērtēja faktu, ka Dziesmu un deju svētkos dalībnieki tērpjas tautas tērpos. Daudzi ir pašu roku darināti, sākot no sīkākās prievītes līdz brunčiem un smalki izrakstītiem krekliem. Vairāki tautas tērpi ir pielīdzināmi izciliem mākslas darbiem, kurus vienkopus varēs apskatīt tautas tērpu laureātu apbalvošanā, uz kuru tiks uzaicināti labāko tautas tērpu autori un valkātāji. Plkst. 21.00 Mežaparka Lielajā estrādē notiek noslēguma koncerts „Latvija – Saules zeme”. Tiešraidē vērojams LTV 1 un dzirdams LR. No Jelgavas noslēguma koncertā piedalās kori „Ozols”, „Liepa”, „Spīgo”, „Spīga”, „Mītava”, „Zemgale”, „Skali”, „Tik un tā”, kā arī Jelgavas deju kolektīvi „Lielupe” vidējie un jaunieši, „Diždancis” un „Kalve”. “Tikai mūsu spēkos ir pateikt sev un citiem, ka esam tauta ar sarežģītu, bet bagātu vēsturi, tradīcijām, valodu, tautas dziesmām un mūziku. Mums Latvija ir gaiša Saules zeme. Saule – cilvēka uztverē kā pārlaicīga, Saule – kā pasaules centrs, Saule – kā atmodas simbols, visa labā nesēja” – tā Māris Sirmais. Koncerta dalībnieki: 250 jauktie kori ar 8000 dalībniekiem, sieviešu un vīru kori ar 4000 dalībniekiem, labākie Latvijas novadu deju kolektīvi, pūtēju orķestri, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, dūdu un bungu mūzikas grupa „Auļi”, Latvijas dūdinieki, mūsdienu tautas mūzikas grupa „Rīsa zvejnieki”, kameransamblis „Altera Veritas”.
Saistītā ziņa: Par papildu norīkotajiem elektrovilcieniem
Saistītā ziņa: Par jelgavniekiem dziesmu un deju svētkos