Jau pusotru nedēļu Pasta salā strādā tēlnieki, radot unikālus darbus, kurus no 20. jūnija varēs apskatīt ikviens. Ikgadējais Smilšu skulptūru festivāls savu 14. gadu neaizvada kā konkurss, bet gan kā veltījums Jelgavai un tās vēsturei izstādes formā. Skulptūru parka atvēršanu sestdien papildinās kultūras namā apskatāma Latvijas, Lietuvas un Igaunijas fotogrāfu izstāde, kā arī šajā dienā noslēgsies lielformāta keramikas skulptūru simpozijs par tēmu “Baltu ugunis”.
“Manā darbā top pats Jelgavas sākums – pirmie šīs teritorijas iedzīvotāji, kas medījuši ziemeļbriežus, nēsājuši ādas un dzīvojuši pašdarinātās būdās. Šis ir viens no tiem parka darbiem, kurš ir vairāk iztēlē un interpretācijā balstīts,” saka māksliniece Zīle Ozoliņa-Šneidere, kuras skulptūra par Jelgavas teritorijas pirmajiem iemītniekiem ievada parka hronoloģisko stāstījumu par Jelgavas vēsturi. Katra no 10 smilšu skulptūrām, kuras radījuši kopumā deviņi mākslinieki, vēsta par savu laiku, notikumu vai personību Jelgavas 755 gadus garajā mūžā, tostarp hercogu Jēkabu, grupu “Prāta vētra”, Ādolfa Alunāna lugām un pat lielo pilsētas ģerboni – to kā izmērā lielāko darbu smiltīs atveido tēlnieku duets Maija Puncule un Kārlis Īle, kurš ir arī skulptūru parka koncepcijas autors.
Tēlnieki izmanto katru darbam labvēlīgu brīdi, jo dažkārt patraucē pa kādai stiprākai lietusgāzei. “Spītējam laikapstākļiem – kā ledus skulptūru tapšanā stājāmies pretī siltumam, tā tagad – lietum,” teic Ainars Zingniks, kurš smiltīs atveidojis gan Jelgavas cukurfabriku, gan pirmo gaisa balona lidojumu Latvijā. “Man tuvas ir šādas tehniskas tēmas. Cukurfabrika Jelgavā ir bijusi pietiekami nesen, tāpēc varēju balstīties attēlos, un šajā gadījumā patiešām sanācis tāds kā fotogrāfijas attēlojums skulptūras formā, jo bija uzņemts šāds kadrs, kur strādnieks darba laikā iemūžināts pie fabrikas ar milzīgu ķerru un cukurbiešu kaudzi,” skaidro mākslinieks. Smilšu mākslas darbi tapuši gan pēc mākslinieku veiktās izpētes, gan strādājot ar Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja materiāliem.
Atklāšanas dienā, 20. jūnijā, smilšu skulptūru parks būs atvērts no pulksten 10 līdz 22, savukārt visu vasaru un vēl līdz oktobrim skulptūras Pasta salā apmeklētājus gaidīs katru dienu no pulksten 10 līdz 20, arī Līgo un Jāņu dienā. Ieejas maksa – 2 eiro pieaugušajiem, 1 eiro skolēniem, studentiem, pensionāriem un invalīdiem, bet bērniem līdz 7 gadu vecumam ieeja ir bez maksas. Biļetes var iegādāties “Biļešu paradīzes” kasēs, kā arī internetā www.bilesuparadize.lv. Biļetes varēs nopirkt arī Pasta salā pie ieejas.
Vienlaikus ar parka atvēršanu gaidāmi divi notikumi sadarbībā ar Jelgavas sadraudzības pilsētām Šauļiem un Pērnavu, turpinot pārrobežu sadarbību kultūras jomā, kas ilgst jau vairāk nekā 20 gadu. No 21. jūnija Pasta salā ikviens varēs apskatīt Starptautiskā lielformāta keramikas skulptūru simpozija darbus par tēmu “Baltu ugunis”, kurus vairāk nekā nedēļu veidojuši mākslinieki no trim Baltijas valstīm – Mārīte Margareta Djačenko un Elīna Titāne no Latvijas, Vitālija Kurtinaitiene no Lietuvas un Alars Raudoja no Igaunijas. Mākslinieki lielformāta skulptūrās šogad simpozija tēmu attēlojuši gan baltu zīmēs, gan cilvēku veidolos.
“Tēma “Baltu ugunis” ir plaša, un ir daudz vietas izpausmei. Mans darbs veidojas procesā, nepieturoties pie plāna, bet formas un kopējo veidolu radot šeit un tagad,” stāsta māksliniece E.Titāne, mālā attēlojot spirāli, kurā tiks notverta to karsējošā liesma. Lielformāta keramikas skulptūru simpozijā top četri darbi, kuros mākslinieku unikālais redzējums savienojas ar folkloru un pat Bībeles stāstiem, attēlojot kā mītiskus tēlus, tā motīvus par cilvēka izcelsmi.
Savukārt 20. jūnijā pulksten 20 kultūras namā tiks atklāta starptautiskā sadraudzības mākslas izstāde, kas katru gadu notiek citā pilsētā. Tā iepazīstinās ar četru mākslinieku fotosērijām, kas kopā skatāmas ar nosaukumu “Pandēmijas laikā”. “No Šauļiem pie mums viesosies fotogrāfs Virģinijs Kinčinaitis, kura darbos parādās ļoti interesantas arhitektūras kompozīcijas – kontrasti starp ēkām, krāsām, gaismām. Jelgavu izstādē pārstāvēs Dzintra Žvagiņa ar sēriju “Jelgavnieki vīrusa laikā”. Kaut gan tapis krietni vairāk darbu, izstādē būs skatāmas 35 viņas uzņemtas fotogrāfijas, un šī būs pirmā iespēja tās redzēt klātienē,” stāsta mākslas akcijas kurators Jelgavas Mākslinieku biedrības vadītājs Māris Brancis, turpinot: “Uz pandēmijas laiku fotogrāfijās “Dialogi izolācijā” atskatīsies arī mākslinieki no Pērnavas Marko Tomasts un Haide Rannakivi. Atklāšanā nodosim stafeti Igaunijas pārstāvjiem, kur izstādi rīkos nākamgad.” Fotoizstāde “Pandēmijas laikā” kultūras nama 1. stāva galerijā būs skatāma līdz 20. jūlijam.
Foto: Jelgavas pilsēta un JPPI “Kultūra”
Informācija sagatavota
Jelgavas pilsētas pašvaldības
Sabiedrisko attiecību pārvaldē