Lai efektīvāk apsaimniekotu pļavu, saglabājot dabas daudzveidību, šonedēļ Jelgavas pļavā Sieramuižā pie Platones ietekas Lielupē atgriezušās govis no Latvijas Dabas fonda mobilā ganāmpulka – šoreiz septiņas Galovejas šķirnes govis un divi teliņi.
Latvijas Dabas fondam pieder gaļas liellopu mobilais ganāmpulks, kurš ceļo pa Latviju, lai ar noganīšanu palīdzētu atjaunot dabiskās pļavas. Pērn mobilais ganāmpulks jau viesojās Jelgavas pilsētā un ganījās pie Platones ietekas Lielupē, kā arī pļavā Kalnciema ceļa apkaimē. Šī pieredze apliecinājusi, ka noganīšana šīm pļavām ir piemērots apsaimniekošanas veids.
Šoreiz liellopi Sieramuižā uzturēsies vienu līdz divus mēnešus, kamēr zāle būs noēsta. Platība šajā pļavā ir ap 10 hektāriem. Arī šoreiz ganāmpulks atrodīsies aplokā, kas tiek kontrolēts ar elektriskā gana palīdzību. Tāpat lopiem piestiprināti raidītāji, kas palīdz noteikt viņu atrašanos vietu, un reizi dienā tos apsekos gans.
Iedzīvotājiem jāatceras, ka jāievēro drošības noteikumi – lopus nedrīkst barot, nedrīkst tiem tuvoties. Šīs govis ir bara dzīvnieki, kuri neviļus var nodarīt pāri cilvēkiem. Tāpat stingri aizliegts aplokā ievest suņus bez pavadas, jo lopus tas var nobiedēt vai sakaitināt.
Pļavu noganīšana tiek izmantota aizsargājamās teritorijās, jo tas ļauj teritorijas apsaimniekot efektīvāk. Piemēram, Jelgavas palienes pļavas ir lielas un mitras, tāpēc to nopļaušana ir dārga un sarežģīta – ne katru gadu tur iespējams iebraukt ar tehniku, lai zāli nopļautu, bet, ja zāle ir nopļauta, var būt problēmas ar nopļautās zāles savālošanu un savākšanu. Šī iemesla dēļ noganīšana ir optimāls risinājums.
Foto: Jelgavas pilsēta
Informācija sagatavota
Jelgavas pilsētas pašvaldības
Sabiedrisko attiecību pārvaldē