6.aprīlī ar lekciju par romu tautas vēsturi un kultūru, kā arī traģiskajiem notikumiem Otrā pasaules kara laikā, kurā Eiropā kopumā tika nogalināti aptuveni divi miljoni romu, Sabiedrības integrācijas pārvaldē atklāta izstāde “Romu holokausts Latvijā (1941 – 1945)”. Izstādē apkopota un atspoguļota informācija no dokumentiem un aculiecinieku stāstiem par romu holokausta norisi Latvijā.
Romu holokausts Latvijā līdz šim nebija pētīts, bet, kad to oficiāli atzina Eiropā, tā izpētei vairāk sāka pievērsties arī Latvijā. Plašāk par to sāka runāt vien 2012. gadā, kad Vācijas kanclere Angela Merkele Berlīnē atklāja romu holokausta memoriālu. Līdz šim kopumā izpētīti 45 000 dokumentu un pieradīta ap 3000 romu noslepkavošana vairākos Latvijas apriņķos, bet aculiecinieku stāsti norāda uz apmēram 8000 romu genocīda upuriem Otrā pasaules kara periodā.
Latvijas Sociālistiskās Padomju Republikas Ārkārtas komisijas izmeklēšanas dokumenti liecina, ka 1942. gada 27. un 28. maijā arestēja un 13 kilometrus no Jelgavas Ērmiķu priedēs nošāva 280 romus. Ir arī liecības, ka 1943. gada rudenī Siermuižas koncentrācijas nometnē bija ieslodzīti 250 romi – tos nošāva mežā desmit kilometrus aiz Jelgavas.
Pirmais nozīmīgais romu holokaustam veltītais pasākums aizvadīts 2015. gadā, kad Latvijas Universitātes Akadēmiskajā bibliotēkā tika atklāta izstāde “Romu holokausts Latvijā (1941 – 1945)”. Nu tā ir atceļojusi uz Jelgavu, un Sabiedrības integrācijas pārvaldē būs apskatāma trīs nedēļas.
Informācija sagatavota Jelgavas pilsētas pašvaldības Sabiedrisko attiecību pārvaldē