16.5 °C, 0.5 m/s, 93.1 %

Sākumlapa JaunumiSportsJāņa Lūša piemiņas kausu izcīna Čakšs un Jasjunaite
Jāņa Lūša piemiņas kausu izcīna Čakšs un Jasjunaite
22/08/2020

22. augustā Jelgavā, Zemgales Olimpiskajā centrā, norisinājās Olimpiskā čempiona Jāņa Lūša piemiņas kausa izcīņa šķēpmešanā. Elites grupā uzvarēja jelgavnieks Gatis Čakšs un lietuviete Liveta Jasjunaite.

Sacensības sākās jau no rīta, kad uz starta devās jaunie sportisti, sacensdamies četrās vecuma grupās: U-14, U-16, U-18 un U-20. Savus spēkus šķēpmešanā pārbaudīja arī vairāki Jelgavas sportisti.

U-16 grupā startēja jelgavniece Katrīna Skrodele, kura šobrīd mācās Murjāņu sporta ģimnāzijā. Viņas labākajā mēģinājumā šķēps lidoja 34,59 metrus tālu un deva viņai 7. vietu 27 dalībnieču konkurencē. Šīs grupas uzvarētājas rezultāts ir 41,07 metri.

U-18 grupā startēja Jelgavas Bērnu un jaunatnes sporta skolas (BJSS) sportiste Nikola Kravčenko-Šaule. Viņa ar rezultātu 28,79 metri ieņēma 14. vietu 17 sportistu konkurencē. Uzvarēja Jelgavas novada sportiste Elva Vestarta ar rezultātu 47,13.

U-20 grupā pirmo reizi šķēpmešanas sacensībās startēja Jelgavas BJSS vieglatlēts Artūrs Isajevs, kurš labāk zināms kā sprinteris. Artūrs šķēpu aizmeta 42,52 metrus tālu un palika piektais no pieciem dalībniekiem. “Šķēpmešana man ir kā atpūta no sprinta un vienkārši hobijs, tāpēc uzskatu, ka priekš dažiem aizvadītajiem mešanas treniņiem nav nemaz tik slikti. Jāsaka gan, ka gribējās aizmest tālāk, jo treniņā tas bija sanācis,” stāsta jaunietis. Šajā grupā ar rezultātu 62,59 uzvarēja jelgavnieks, agrāk Jelgavas novada Sporta centra, tagad Murjāņu sporta ģimnāzijas audzēknis Artis Čakšs.

Elites grupā pirmās uz starta devās sievietes. Veiksmīgākā no desmit dalībniecēm šodien bija lietuviete Liveta Jasjunaite, kurai šķēps lidoja 59,13 metrus tālu. Otrajā vietā ierindojās Latvijas rekordiste Madara Palameika ar rezultātu 58,68 metri. Pavisam nedaudz no Madaras atpalika šī gada Latvijas čempione Līna Mūze, kura sasniedza 58,42 metru atzīmi. Jāpiebilst, ka elites grupā apbalvo labāko sešinieku, tāpēc uz paaugstinājuma kāpa arī Indra Jakubaitite no Lietuvas, Linda Luīze Šalme un Laine Donāne.

Vīriešu grupā uzvarēja jelgavnieks, agrāk Jelgavas novada Sporta centra, tagad Murjāņu sporta ģimnāzijas audzēknis Gatis Čakšs. Pirms divām nedēļām viņš kļuva par Latvijas čempionu, pirms nedēļas uzvarēja Prezidenta balvas izcīņā ar jaunu personīgo un Jelgavas rekordu, un šodien atkal uzvara. Gata raidītais sķēps šodien lidoja 79,88 metrus tālu. “Šoreiz bija emocionāli grūtāk startēt, jo Jānis ir prom, bet bija jāsaņemas. Neesmu īsti apmierināts ar metienu stabilitāti, kaut pats rezultāts nav tik slikts. Lai vai kā, esmu ļoti priecīgs, ka uzvarēju un esmu pirmais, kurš izcīnījis Olimpiskā čempiona Jāņa Lūša piemiņas kausu,” stāsta sportists.

Otro vietu izcīnīja Jānis Svens Grīva ar rezultātu 76,73 metri, bet trešajā vietā ierindojās Matīss Velps ar rezultātu 73,52 metri. Savukārt viņiem līdzās uz paaugstinājuma kāpa arī Arnolds Strenga, Ansis Brūns un Zigismunds Sirmais.

Šogad sportistiem tika pasniegti jauna dizaina kausi, kas ir Olimpiskā čempiona Jāņa Lūša piemiņas kausa pamazinātas versijas. Oriģinālais kauss ar tā izcīnītāju vārdiem glabāsies Jāņa Lūša dzimtajā pilsētā Jelgavā. Sacensību laureāti saņēma arī Latvijas Izglītības fonds dāvinājumu – grāmatu “Lielais liktenis” par treneri Valentīnu Mazzālīti un viņa audzēkni Jāni Lūsi. Grāmata izdota 2018. gadā. V.Mazzālīša pierakstus grāmatā apkopoja Ilgvars Forands.

Jāņa Lūša kausa izcīņa notiek jau vairāk nekā 20 gadu, un kopš 2013. gada sacensības notiek Jelgavā. Šogad sacensības pulcēja 160 dalībnieku no Latvijas un Lietuvas.

Jāpiebilst, ka šodien sacensību atklāšanā publiski tika paziņots, ka Zemgales Olimpiskā centra stadionam tiek piešķirts olimpiskā čempiona Jāņa Lūša vārds.

Olimpiskā čempiona Jāņa Lūša piemiņas kausa izcīņu šķēpmešanā organizēja Latvijas šķēpmetēju klubs sadarbībā ar Jelgavas pilsētu un pašvaldības iestādi “Sporta servisa centrs”.