Visu novembri Jelgavas kultūras nama 1. stāva galerijā skatāma Heršela grupas izstāde “Ciano vertikāles un horizontāles”, kas apmeklētājus iepazīstinās ar cianotipiju – vienu no pirmajiem fotoprocesiem, kas izstādes darbos apvieno gleznas un fotogrāfijas elementus. Ar saviem darbiem izstādē piedalās arī mākslinieku grupas dalībniece jelgavniece Dace Lejēja.
Heršela grupā, kas nosaukta par godu angļu astronomam pirmo cianotipiju izveidotājam, Džonam Heršelam, apvienojušies pieci bijušie maģistra studiju programmas “Māksla” kursabiedri – Aivars Rozenbahs, D.Lejēja, Zane Beģe-Begge, Anita Zīverte un Solvita Spirģe-Sēne. Visus māksliniekus vieno tikšanās vieta Liepāja un mācības Liepājas Universitātes Profesionālo mākslas maģistru programmā 2007. gadā. Par vienojošu motīvu grupas dalībnieki uzskata kopīgas intereses, pedagoģiju, labu humora izjūtu un arī kopīgas izstādes.
Uz jautājumu, kas ir cianotipija, mākslinieki atbild, ka tā ir gaismas māksla. Tas ir viens no pirmajiem fotoprocesiem, un šo tehniku iesākumā lietoja botāniķi fotogrammu izgatavošanai. Vēlāk to izmantoja fotoreprodukciju radīšanai, rasējumiem, grāmatu ilustrācijām. Mūsdienās fotomāksliniekiem cianotipija un tai līdzīgas fototehnikas ir alternatīva digitālajai fotogrāfijai. Tehnikā un krāsā mākslinieki veido katrs savu vīziju par objektiem, tēliem, procesiem, parādībām, metamorfozēm un problēmām. Cianotipijas tehnikas prezentēšana mākslinieku grupas interpretācijā ir tradicionālas vērtības pasniegšana mūsdienīgā izpildījumā, robežu nojaukšana starp fotogrāfiju un glezniecību, fotogrāfiju un grafiku, starp dokumentālo un māksliniecisko, tādējādi radot jaunu mākslas produktu. Tas ir veids, kā autori cenšas iekļauties mūsdienu mākslas procesos, kur nemitīgi tiek meklēti jauni veidi, kā vērot un uztvert mākslu.
Foto: Jelgavas pilsēta
Informācija sagatavota
Jelgavas pilsētas pašvaldības
Sabiedrisko attiecību pārvaldē