22.2 °C, 0.6 m/s, 74.2 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiIespēja iepazīties ar pētījumu par sabiedrības etnisko integrāciju Jelgavā
Iespēja iepazīties ar pētījumu par sabiedrības etnisko integrāciju Jelgavā
30/01/2008

No 2007.gada 1.aprīļa Jelgavas dome īsteno Sabiedrības integrācijas fonda atbalstītu projektu „Pētījums par etnisko integrāciju Jelgavas pilsētā”. Projekta budžets ir 43 632 latu no tiem 90 % sedz Eiropas Savienība un 10 % – Jelgavas pašvaldība. Projekts ilgs līdz 2008.gada 29.februārim.

Projekta vispārējais mērķis ir veicināt sabiedrības etnisko integrāciju Jelgavas pilsētā, sekmējot pilsonības iegūšanu un mazinot atstumtības risku nepilsoņu vidū un triju gadu laikā pēc projekta īstenošanas panākot, ka:

  • nepilsoņu skaits Jelgavas pilsētā samazinājies par 30-40%;
  •  nepilsoņu īpatsvars, kuri nodarbināti publiskajā sektorā, pieaudzis par 10 – 15%.

Projekta mērķis ir attīstīt uz pētījumiem balstītu sabiedrības etniskās integrācijas politiku Jelgavā, panākot, ka projekta ietvaros saskaņā ar veiktajiem pētījumiem tiek aktualizēta, sabiedriskajai apspriešanai nodota un apstiprināta Jelgavas sabiedrības etniskās integrācijas programma.
2007.gada novembrī noslēdzās viena no projekta apjomīgākām un svarīgākām aktivitātēm – pētījuma veikšana par etnisko integrāciju Jelgavas pilsētā. Tika izmantota šāda pētījuma metodoloģija:

  • kvantitatīvā aptauja (382 Jelgavas iedzīvotāji);
  •  kvalitatīvās fokusgrupu intervijas (pirmajā – septiņi latvieši, otrajā – septiņi krievu un citu tautību pārstāvji);
  •  veikta kvantitatīvo un kvalitatīvo datu analīze, sniegtas rekomendācijas par to, kā nākotnē veicināt sabiedrības integrācijas procesus Jelgavā.

Apkopojot esošās situācijas izvērtējumu un intervijās iegūto informāciju, ir izkristalizējušās rekomendācijas sabiedrības  etniskās integrācijas veicināšanai Jelgavā:

  • Ir jāveicina dialogs starp dažādu tautību Jelgavas iedzīvotājiem, dažādu tautību demogrāfiskām grupām un valsti, Jelgavas pilsētu.
  • Attīstīt un veicināt Jelgavas Sabiedrības integrācijas centra, Sabiedrības integrācijas komisijas un Jelgavas nevalstiskā sektora (piemēram, nevalstiskās organizācijas (NVO), nozaru asociācijas utt.) darbību.
  • Veicināt un atbalstīt Jelgavas etnisko NVO dibināšanu, darbību un finansēšanas iespējas, tādējādi veicinot dialogu starp dažādām mērķauditorijām Jelgavā: invalīdi, uzņēmēji, čigāni (un citas minoritātes), politiķi, sievietes, bezdarbnieki utt. NVO ir nozīmīgs un svarīgs instruments vairāku etnisko problēmu risināšanā (piemēram, ieviešot kaut kādas izmaiņas sabiedrībā), veicinot brīvprātīgo iesaistīšanos.
  • Cieša sadarbība ar Jelgavas masu medijiem kā plašsaziņas līdzekļiem, parādot pozitīvo pieredzi etniskajā integrācijā ar valsts līdzdalību, sekmējot multikulturālismu un iecietību sabiedrībā. Turklāt masu mediji arī ir jāmotivē atspoguļot pozitīvo un objektīvo informāciju integrācijas jomā (piemēram, rīkojot ekspertu, kas ir kompetentas un spēj pārstāvēt kādas tautības intereses, aptaujas), nevis skandālus un negatīvus gadījumus, tādējādi veicinot neiecietību un naidu starp cilvēkiem.
  • Atbalstīt dažādu tautību skolotāju pieredzes apmaiņu. Dažādu tautību skolu pasniedzēji var mainīties pieredzē pedagoģijas jautājumos, jo cilvēku saliedētība un sadarbība lielā mērā ir saistīta ar kultūras un audzināšanas jautājumiem.
  • Īpaši jaunajai paaudzei ir jāieaudzina iecietība un izpratne par etniski atšķirīgām iedzīvotāju grupām, skaidrojot etniskās neiecietības cēloņus un stiprinot izpratni par to, cik svarīga ir demokrātisku principu ievērošana ikdienas dzīvē ikvienam sabiedrības loceklim.
  • Turklāt ir aktīvi jāsadarbojas ar cilvēkiem, kas Latvijā ir ieradušies Otrā pasaules kara vai pēckara gados un nav LR pilsoņi. Šie cilvēki ir riska grupa integrācijā, jo vairums no viņiem nesaprot, kāpēc būtu jāpierāda sava uzticība valstij naturalizējoties, ja jau tā viņi un viņu pēcteči dzīvo, strādā, mācās un maksā nodokļus Latvijā.
  • Sabiedrībai ir jāizskaidro, organizējot sociālas un informatīvas kampaņas, kādēļ tādām sociāli atstumtām grupām kā čigāni, viesstrādnieki (tātad citu tautību cilvēki), musulmaņi (citas tautības cilvēki, kuru dzīves stilu lielā mērā nosaka viņu reliģija) ir nepieciešama palīdzība, kādi būtu riski, ja šī palīdzība netiktu sniegta. Šāda sabiedrības informētība palielinātu sabiedrības sapratni par daudziem notiekošajiem procesiem, valsts pieņemtajiem lēmumiem un veicinātu iecietību un lojalitāti.
  • Attīstīt un pilnveidot vēstures un mākslas zināšanas starp latviešu, krievu un citu tautību jauniešiem, organizējot kultūras dienas, teātrus u.tml., kur jaunieši var iepazīties ar citu tautību meistaru darbiem dažādās nozarēs: glezniecībā, arhitektūrā, literatūrā u.c.
  • Bērnu un jauniešu vecāku iesaistīšana integrācijas procesos, lai ģimenē un mājās tiek izskaidroti un risināti ar integrāciju saistīti jautājumi, nevis stereotipiski ignorēti.
  • Ir jāizmanto pozitīvi stimuli, perspektīvas idejas un sasniegumi, lai veicinātu latviešu valodas apguvi un naturalizācijas procesu, piemēram, organizējot sociālas un informatīvas kampaņas.
  • Jelgavas (bērnu, jauniešu, pieaugušo) bibliotēku literatūras fonda papildināšana ar latviešu, krievu un citu tautību rakstnieku darbiem.
  • Organizēt dažāda veida sporta aktivitātes, pasākumus un sacensības visā Jelgavas pilsētā (piemēram, Jelgavas maratons), kurā piedalīsies dažādu tautību pārstāvji. Uzvaras gars vieno cilvēkus. Turklāt tāda veida pasākumi notiek brīvdienās un ārā, kurus apmeklē kopā ar draugiem, ģimeni un tuviniekiem.

Pētījuma rekomendācijas tiks izmantotas Jelgavas sabiedrības etniskās integrācijas programmas aktualizācijai.
Ar pētījumu iespēja iepazīties klāt pievienotajā failā. Papildus informācija par sabiedrības etniskās integrācijas veicināšanas metodēm.