5.3 °C, 5.1 m/s, 95.9 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiGraffiti festivāls
Graffiti festivāls
14/08/2006

Jau trešo gadu Jelgavas pilsētas pašvaldības aģentūra „Kultūra” ar Jelgavas Domes un Kultūrkapitāla fonda atbalstu organizē Graffiti mākslas festivālu.

Festivāla mērķis ir mainīt sabiedrībā esošos stereotipus par graffiti, rādot šī mākslas veida daudzpusību un meklējot jaunas mākslinieciskās pieejas, mazināt graffiti kā huligānisma attīstību Latvijā, radot vietu kur izpausties graffiti māksliniekiem. Graffiti ir kļuvis par mūsdienu kultūras neatņemamu sastāvdaļu, tāpēc vēlamies sabiedrībā radīt diskusiju par to vai graffiti var uzskatīt par mūsdienu folkloras sastāvdaļu un kāds būtu tā vēstījums.

Šogad festivāls iecerēts kā vairāku dienu simpozijs ar lekcijām, diskusijām, izstādēm, radošajām darbnīcām, kurās piedalīsies ne tikai graffiti un stencil (trafareti) mākslinieki, bet arī mākslas iestāžu audzēkņi un citi interesenti. Tiks apgleznoti arī graffiti mākslas veidam neraksturīgi objekti – puķu podi, kas vēlāk būs praktiski pielietojami un apskatāmi pilsētas parkos un skvēros. Apmeklētāji varēs vērot graffiti tapšanas procesu uz sienas, kur savu sniegumu rādīs 8 graffiti mākslinieki no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. Šoreiz mākslinieki veidos kopīgu lielformāta graffiti zīmējumu par tēmu – crash jeb no angļu valodas tulkojot sadursme, avārija. Ar šīs tēmas izvēli gribam, lai mākslinieki saskata ne tikai tās tiešo nozīmi, bet arī atklāj graffiti filozofisko ideju, jo šis mākslas veids ir sadursme, protests pastāvošajai kārtībai.
Starptautiskā Graffiti Mākslas festivāla pirmsākumi meklējami 2002. gadā, kad tika apgleznota Jelgavas naftas bāzes siena. Toreiz festivālā bija tikai trīs graffiti mākslinieki no Latvijas – Krys, Zaļais un Otex.

Redzot plašsaziņas līdzekļu ieinteresētību un sabiedrības, īpaši jauniešu, atsaucību 2005. gada septembrī ar Kultūrkapitāla fonda atbalstu notika otrais Graffiti festivāls, kas pulcināja jau esošos, kā arī jaunos graffiti māksliniekus no vairākām Latvijas pilsētām (Jelgava, Rīga, Jūrmala, Liepāja). Darbi tika veidoti uz 2,20 x 2,40 m izmēra planšetēm, tās pēc darbu pabeigšanas tika uzdāvinātas Jelgavas skeitparkam, kur tām ir piemērota arhitektoniskā vide.

Informāciju sagatavoja
JPPA „Kultūra”
projektu vadītājs
Ivars Pirvics