Līdz 30. decembrim Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā apskatāma Ivandas Spulles-Meieres personālizstāde “Atspīdēšana. Visu citu lietu krāsas…”, kas notiek mākslinieces jubilejas gadā. Atskats uz pēdējo piecu gadu daiļradi, kā arī senākiem darbiem un mākslinieces iedvesmas avotiem ir jau kārtējā atgriešanās Academia Petrina izstāžu zālēs, šoreiz piedāvājot gan keramikas darbus un grafiku, gan apgleznotu un veidotu porcelānu, dažādu tehniku un materiālu salikumus asamblāžās.
“Nosaukumā minētā atspīdēšana ir reliģisks jēdziens, savukārt visu citu lietu krāsas ir kas ļoti plašs, un tajā var ietilpināt teju bezgalību. Dzīve ir krāsaina, un jāsaka, ka man ir ļoti paveicies, jo gan mana profesionālā, gan pedagoģiskā darbība ir saistīta ar krāsu, formu un mākslinieciskiem izteiksmes veidiem. Bezgalīgs iedvesmas avots ir daba, un to cenšos atspoguļot arī šeit – lai novembra drēgnumā mums ir kaut kas pavasarīgs un gaišs uz ko paraudzīties, un saprotam, ka viss labais tepat vien ir,” par izstādi stāsta tās autore.
Kā skaidro māksliniece, plašākas izstādes Jelgavā ikreiz tiek aizvadītas piecu gadu nogriežņos. Arī šī izstāde nav izņēmums, taču līdzās jaunākajiem darbiem atrodami arī senāki veikumi: “Ir atsevišķi darbi, kas tapuši deviņdesmito gadu sākumā – Latvijas Mākslas akadēmijas studiju laikā –, ir darbs no 2006. gada, tomēr ne visi ir datēti, jo laika gaitā tajos šis tas ir izmainījies. Neskatoties uz to, tie labi sader ar citiem.” Autore ir diplomēta keramiķe, un tieši keramikas darbiem atvēlēta centrālā vieta izstādē. To vidū porcelāna ziedi, apgleznoti porcelāna trauki, kā arī dažādi materiālu savienojumi, piemēram, māls, tekstils, dabas elementi un metāls, ko gluži kā gleznu ieskauj rāmji.
Vienlaikus izstādi papildina arī dažādi zīmējumi un grafikas, kas autores radošajā darbībā vienmēr gājuši līdzās keramikai. “Tas sākās ar reizi, kad uzdrošinājos izstādīt zīmējumus, kas bija uzrunājuši manus draugus, un jāsaka, ka šī izpausme bija atklājums arī man. Starp citu, tieši grafikas darbs ir tas, kuru uzskatu par šīs izstādes “seju”,” piebilst I.Spulle-Meiere, norādot uz darbu, kurā gluži kā keramikas darbu materiāli, savienojas dažādi elementi – gājputni, zieda pumpurs, sievišķīgs siluets un pat velosipēds –, uzsverot caurstrāvojošo gaišuma tematiku.
Izstādi veido arī pārsteiguma elements, kas līdzās senāk un ne tik sen tapušiem darbiem iepazīstina ar mākslinieces iedvesmu šodienā un arī skatu nākotnē – viņas dēla Gustava mākslas darbiem. “Es mēdzu teikt, ka esmu maza skrūvīte lielā mehānismā – mācos no saviem vecākiem, iedvesmojos no skolotājiem Ulda Rogas un Valdas Semanes, kā arī kolēģiem, studentiem, skolēniem. Un man ir arī mans skolnieks un reizē skolotājs Gustavs. Tas ir iepriecinājums un pārsteigums vienlaikus, jo viņa izpausmes mākslā pienes tādu kā mūsdienīgu virzību. Arī es no tā varu iedvesmoties, mācīties un pārņemt dažādas tehnikas,” atklāj māksliniece.
Foto: Jelgavas pilsēta
Informācija sagatavota
Jelgavas pilsētas pašvaldības
Sabiedrisko attiecību pārvaldē