2 °C, 1.6 m/s, 92.5 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSabiedrībaDzīvesziņas un arodu sētā – unikāli Zemgales rozīšu brunči
Dzīvesziņas un arodu sētā – unikāli Zemgales rozīšu brunči
03/01/2023

Jaunatklātajā Dzīvesziņas un arodu sētā, Vecpilsētas ielā 2, atvērta tautastērpu darinātavas “Austras raksti” pirmā patstāvīgi veidotā izstāde “Zemgale ziedu rakstos”. Tajā apskatāmi divpadsmit dažādi Zemgales rakstainie brunči, kas austi stellēs ar velkamo ierīci, kā arī trīs nokomplektēti tautastērpi. Izstādi papildina brunču audumu paraugi un fotoattēli ar izzinošu informāciju.  

Zemgales rakstaino brunču aušanu stellēs ar velkamo ierīci 2021. gadā iekļāva  Nacionālajā nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā un to pieteica amatnieku darbnīca un tautastērpu darinātava “Austras raksti”. “Izstādes galvenais uzdevums ir popularizēt un saglabāt šo aušanas tehniku. Izstāde ir ceļojoša un tā būs apskatāma daudzviet Latvijā,” stāsta “Austras rakstu” vadītāja amatu meistare Aija Mālkalna. Meistare piebilst, ka ar šo tehniku viņas jau iepazīstinājušas un apmācījušas Tīnūžu studijas audējas.

 

“Doma, ka šis aušanas veids jāpiesaka nemateriālajam kultūras mantojumam, radās tad, kad pašas sākām aust Zemgales rakstainos brunčus. Sapratām, ka tas ir tik interesanti un īpatnēji,” saka A. Mālkalna. Izstādes brunčus un tautastērpus ir darinājušas A. Mālkalna un Anita Rauda-Žukovska, palīdzot šuvējai Baibai Dimantai. Izstādē apskatāmi Zemgalei raksturīgie un tradicionālie rozīšu brunči, kā arī saulīšu un zvaigznīšu raksti. Taču trīs brunču raksti ir unikāli – to rakstu paraugus meistares ir meklējušas un atradušas muzeju fondos.

“Austras raksti” tagad savu jauno mājvietu ir atraduši Dzīvesziņas un arodu sētā.

 

Ceļojošo izstādi “Zemgale ziedu rakstos” plānots eksponēt arī Tukuma audēju darbnīcā, Jaunpils muzejā, Dobeles amatu mājā, Lietišķās mākslas studijā “Tīna”, Bauskas muzejā, Nemateriālo kultūras mantojuma centrā “Upīte”, Madonas muzejā, Alsungas amatu mājā, kā arī Ozolnieku kultūras namā.

 

Izstāde būs skatāma līdz pat 26. janvārim – no otrdienas līdz sestdienai no pulksten 10 līdz 18, svētdienās no pulksten 10 līdz 15. Ieejas maksa Dzīvesziņas un arodu sētā pieaugušajiem 4 eiro, skolēniem, studentiem un pensionāriem 1,50 eiro, ģimenes biļete (2 pieaugušie un vismaz 1 bērns līdz 18 gadu vecumam) 6 eiro.

 

 

Foto: Jelgava.lv

 

Informācija sagatavota

Sabiedrisko attiecību departamentā