No 31. oktobra līdz 23. decembrim Dzīvesziņas un arodu sētā, Vecpilsētas ielā 2, būs skatāma biedrības “Mans tautastērps” izstāde “Vizēt viz mūs’ pūriņis”.
Mūsdienās pūra pielocīšana ir zaudējusi savu aktualitāti, tomēr ikviena meita arī šodien zina, cik liela nozīme bija pūra lādes satura sagatavošanai. Reiz pēc līgavas pūra lieluma sprieda par pašas meitas čaklumu un izveicību dzīves vadīšanā. Meitas pūru sāka darināt jau no mazotnes, šim darbam izmantojot katru brīvo brīdi. Pūra darināšanā reizēm piedalījās arī citas ģimenes sievietes, daži priekšmeti tika pārmantoti no paaudzes uz paaudzi – no mātes meitai.
Biedrības “Mans tautastērps” dalībnieces ir čaklas un izdarīgas, ikdienā darina gan Zemgales, gan arī citu Latvijas novadu tautastērpus un no detaļas, taču šoreiz izstādē saulē tiks celtas nevis pašu biedrības dalībnieču darbi, bet gan senos krājumos esošie pūra lādes dārgumi – mammas, vecmāmiņas, krustmāmiņas un citu dzimtas sieviešu darinājumi.
Katram izstādē apskatāmajam rokdarbam un katrai tā darinātājai ir stāsts, ko ir apvienojušas un gatavas apmeklētājiem izstāstīt biedrības “Mans tautastērps” dalībnieces. Darbs, kuram pieskārusies dzimtas senču roka vairs nav tikai priekšmets. Tas iegūst piepildījumu un glabā darinātājas roku pieskārienu, domas, sajūtas un sapņus. Kopā ar galdautu, spilvendrānu un palagu sievietes pūrā ir pielocījušas dzīvesziņu, prasmi, degsmi un interesi. Izstādes apmeklētājiem būs iespēja “pieskarties” senatnei, nesteidzīgajai latviešu dzīvesziņai, atklāt pūra nozīmi, kā materiālo, tā garīgo.
Biedrība “Mans tautastērps” kopš 2015. gada apkopo latviešu personisko tautastērpu stāstus, kas atspoguļo Latvijas vēstures līkločus, senču kultūras mantojumu un tradīcijas, kā arī jaunradi. Pirmie 120 tautastērpu stāsti ir apkopoti un izdoti grāmatā “Mans tautastērps”, taču projekts turpinās. Joprojām tiek pierakstīti stāsti par tautastērpiem, īpašniekiem, valkātājiem un darinātājiem gan Latvijā, gan visā pasaulē. Biedrība pulcē domubiedrus, organizē izzinošus un radošus pasākumus.
Izstādes “Vizēt viz mūs’ pūriņis” atklāšana Dzīvesziņas un arodu sētā norisināsies 31. oktobrī pulksten 17.
Izstādi iespējams apskatīt no otrdienas līdz sestdienai no pulksten 10 līdz 18, svētdienās no pulksten 10 līdz 15. Ieejas maksa pieaugušajiem 5 eiro, skolēniem, studentiem, senioriem 2 eiro, ģimenes biļete 10 eiro.
Interesentu grupas un individuālie apmeklētāji, iepriekš piesakoties, aicināti doties izzinošā ekskursijā pa Austras rakstu darbnīcu, kas iekārtota 19.gadsimta stilā restaurētajā senajā koka ēkā, ieraudzīt, kā top Zemgales tautastērps, uzzināt vairāk par tautastērpa sastāvdaļā, dzijas krāsošanu, kā arī apskatīt senās Viļumsona stelles. Šeit ir iespēja arī piedalīties dažādās latviskās dzīvesziņas nodarbībās un meistarklasēs. Ekskursijas un meistarklases var pieteikt pa tālruni 29116210 vai rakstot uz e-pastu: austras.raksti@gmail.com.