6 °C, 2.5 m/s, 97.3 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSabiedrībaDzīve jelgavnieku logos un melnbaltas fotosesijas īpašā fotoprojektā
Dzīve jelgavnieku logos un melnbaltas fotosesijas īpašā fotoprojektā
25/04/2020

Ārkārtējā situācija valstī, kas tika izsludināta 12. martā, ir ieviesusi izmaiņas teju katra ikdienā – mainās ikdienas darba kārtība, publisko vietu apmeklējums, un daļa cilvēku šo laiku pavada mājās. Vienlaikus dokumentējot šī laika liecības un sagādājot arī patīkamu atkāpi no dažubrīd vienmuļās ikdienas, Jelgavas fotogrāfi Dzintra Žvagiņa un Eduards Kapša apņēmušies īpašās fotosesijās iemūžināt jelgavniekus. Piedalīties fotogrāfu organizētajos projektos var ikviens jelgavnieks, un, ārkārtējai situācijai noslēdzoties, uzņemtās fotogrāfijas tiks apkopotas un nodotas Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejam kā vizuāli šī laika vēstneši.

Ideju Jelgavā aizsākusi fotogrāfe Dzintra Žvagiņa, vēloties šajā laikā uzturēt radošuma garu un vienlaikus sagādājot brīdi prieka arī citiem. Ideja par šādām fotosesijām radusies, vērojot Lietuvas amata brāļu radošo darbību, kuri savas apkaimes vietējos iedzīvotājus viņu māju logos fotografējuši ar drona palīdzību. Darbs, iemūžinot jelgavniekus, sācies vien nedēļu pēc ārkārtējās situācijas izsludināšanas, un šajā laikā Dz.Žvagiņa aizvadījusi jau vairāk nekā 30 fotosesiju ar jelgavniekiem, tostarp ģimenēm, medicīnas darbiniekiem, māksliniekiem – dažāda vecuma un profesiju cilvēkiem. Laika gaitā fotogrāfe saņem arvien vairāk pieteikumu, tāpēc darbs neapsīkst. Bijušas pat reizes, kad vienas dienas laikā jāpagūst uz četrām vai piecām fotosesijām, kas aizvadītas, satiekot jelgavniekus pie māju, biroju un transportlīdzekļu logiem, fotogrāfei paliekot ārpusē, bet “fotomodeļiem” – iekšpusē. Darbs tiek organizēts sazvanoties. Lai arī Dz.Žvagiņa darbā dronu neizmanto, fotokameras objektīvs bez problēmām spēj kvalitatīvi uzņemt portretus pat trešā stāva logā.

 

“Fotografējot cilvēkus logos, nācās aizdomāties par to simbolisko nozīmi šajā laikā – logi mūs reizē vieno un šķir. Šajā projektā sastopos ar daudziem pārsteigumiem, kā cilvēki ir iedomājušies šo fotografēšanās procesu – mājās tiek svinētas dzimšanas dienas, bijuši pat koncerti no māju logiem. Iemūžināti arī divi jaunlaulāto pāri,” stāsta fotogrāfe. “Vienas šādas fotosesijas īstenošana aizņem aptuveni 15 minūtes. Citreiz cilvēki pastāsta par savu situāciju, skatāmies, kas ir tas logs, pie kā fotografēsimies – situācijas ir dažādas, un arī logi ir dažādi. Tās ir ne tikai mājas, bet arī biroji, veikalu skatlogi, autobusu stikli. Arī dodoties no vienas fotosesijas pie citas, vēroju, kas notiek pilsētā, vai kādā logā varu ieraudzīt vēl kādu stāstu, un nereti tos izdodas arī atrast.”

 

Projektā publicētās fotogrāfijas ir melnbaltas, kas galvenokārt ir fotogrāfes radoša izvēle, jo šādā stilā viņa iecienījusi strādāt, taču tik un tā attēlus visbiežāk caurstrāvo dzīvesprieks: “Protams, nedaudz skumjas tajā visā ir klātesošas, jo redzams, cik ļoti cilvēkiem pietrūkst ceļošanas, sporta treniņu, dejotājiem mēģinājumu, bet, kamēr fotografējamies, ir jūtams prieks un tas, ka cilvēkiem tas uzlabo dienu.” Dz.Žvagiņa piebilst, ka darbs šajā laikā palīdz gūt jaunas atziņas arī sev, galvenokārt apstiprinot mūžseno “pastāvēs, kas pārvērtīsies”, redzot, kā cilvēki pielāgojas dzīvei ārkārtējās situācijas laikā.

 

Dz.Žvagiņas mudināts, ar līdzīgu projektu nācis klajā arī Eduards Kapša, kurš bez maksas fotografē jelgavniekus projektā “Covid-19”, un viņa veikto fotosesiju skaits drīz ieies pirmajā desmitā. Cilvēkus aicinot fotografēties salonā Sudrabu Edžus ielā 9, E.Kapša pārbauda savu kā arī “fotomodeļu” radošo izdomu, piešķirot katrai fotosesijai kādu īpašu akcentu. “Ja cilvēks piesakās un viņam ir ideja, tad to arī īstenojam, un katrā reizē meklējam, kā padarīt fotogrāfijas interesantas. Ir bijusi dejotāja kustībā, “Mis Jelgava 2005″ ar iegūtajiem tituliem, un darbi tiek plānoti arī turpmāk – būs pat bēru muzikanti ar visiem instrumentiem,” stāsta E.Kapša. Arī viņa publicētās fotogrāfijas ir melnbaltas, tādējādi vizuāli balansējot starp pozitīvo fotosesiju pieredzi un ne vienmēr priecīgo noskaņu, kas valda laikā, kad dzīves ritums ir mainījies teju visiem. Fotogrāfs atzīst, ka darbs nav apstājies pilnībā un turpinās gan personīgi projekti, gan ik pa laikam tiek saņems kāds fotopasūtījums. Lielākā šī laika apņemšanās E.Kapšam ir iegūt starptautiski atzīto Starptautiskās Fotomākslas federācijas mākslinieka titulu AFIAP. Lai to iegūtu, jāiegulda daudz darba, piedaloties starptautiskos konkursos vairākās valstīs viena gada garumā, līdz ar to sagaidāms, ka atzīto titulu fotogrāfs varētu saņemt nākamā gada martā. Fotogrāfs šajā laikā jau paspējis piedalīties vairākos starptautiskos konkursos, tostarp Krievijā, Zviedrijā un ASV.

 

Fotoprojektu norise turpinās, un fotogrāfi arvien piedāvā iemūžināt jelgavniekus unikālās bezmaksas fotosesijās. Lai piedalītos šajos projektos, jelgavnieki aicināti sazināties ar fotogrāfiem Dz.Žvagiņu pa tālruni 29174899 vai E.Kapšu, zvanot uz tālruņa numuru 29223417. Īpaši atsaukties lūgti jaunie pāri, kas reģistrējuši savu laulību ārkārtējās situācijas laikā.

 

 

Foto: Dzintra Žvagiņa, Eduards Kapša

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē