Pēdējo trīs gadu laikā ugunsdzēsēji glābēji katru gadu saņem vidēji 20 izsaukumus uz notikumiem, kur ugunsgrēku, visticamāk, ir izraisījusi bez uzraudzības atstāta sveces liesma. Šogad ugunsdzēsēji glābēji jau ir dzēsuši 21 ugunsgrēku, kura iemesls ir bijusi bez uzraudzības atstāta degoša svece. 2019. gadā šādu ugunsgrēku skaits bija 17, no tiem Zemgalē – divi, bet 2018. gadā – 26, no kuriem Zemgalē – četri ugunsgrēki.
“Šajā grūtajā ierobežojumu un neskaidrības laikā daļa cilvēku vairāk nekā iepriekšējos gados vismaz savā mājoklī vēlas ienest gaišumu un siltumu, tāpēc aizdedzina svecītes, rotā māju ar virtenēm un daudz agrāk mājoklī ienes un dekorē svētku eglīti. Diemžēl neuzmanīga apiešanās ar uguns liesmu un drošības noteikumu neievērošana izraisa ugunsgrēku, kura sekas var būt gan apdedzis galds, gan cietuši un bojā gājuši cilvēki. Lai gan svecītes liesmiņa ir maza, jāatceras, ka tā ir uguns, kas īsā mirklī var kļūt liela un postoša,” uzsver Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Zemgales reģiona brigādes komandieris Dainis Bērziņš.
VUGD apkopotā statistika rāda, ka visbiežāk šādi ugunsgrēki izceļas dzīvojamā sektorā – privātmājās un dzīvokļos un tieši tajās telpās, kur cilvēki uzturas visbiežāk – dzīvojamā istabā, virtuvē. Piemēram, šī gada 5. decembrī Jelgavā daudzstāvu dzīvojamās mājas vienā no dzīvokļiem bija aizdedzies adventes vainags. Bet 2018. gada decembrī dzīvoklī Jelgavā dega eglīte 0,5 kvadrātmetru platībā.
Lai degoša svece neizraisītu ugunsgrēku, VUGD aicina ievērot drošības padomus:
Parūpējies, lai svētku rotājumi mājoklī būtu droši:
VUGD atgādina, ka, lai no svecītes neizceltos liela nelaime, tā ir rūpīgi jāpieskata un jāievēro tās lietošanas drošības noteikumi.
Ja tomēr izcelsies ugunsnelaime, tad no plašām un traģiskām sekām glābs dūmu detektors, kas savlaicīgi brīdinās par mājoklī izveidojušos sadūmojumu, ļaujot mājokļa iemītniekiem savlaicīgi evakuēties un piezvanīt uz 112 vai arī pašiem nodzēst liesmas. Neliela apmēra ugunsgrēku mājokļa iemītnieki var nodzēst ar ugunsdzēsības aparātu vai ugunsdzēsības pārklāju, bet pirms uzsākt dzēšanas darbus, jāizvērtē, vai nepastāv apdraudējums pašam dzēsējam.
Ugunsdzēsēji glābēji novēl drošu svētku laiku!
Foto un informācija: Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests