28. janvārī Jelgavas domes sēdē deputāti apstiprināja šā gada pilsētas budžetu – kopējie budžeta ieņēmumi un izdevumi plānoti 104,9 miljonu eiro apmērā. Pagājušajā nedēļā, turpinot pilnveidot budžeta projektu un vēlreiz izvērtējot iespējas, Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš uzdeva pašvaldības administrācijai budžetā saglabāt pašvaldības līdzfinansējumu privātajām pirmsskolas izglītības iestādēm iepriekšējā gada apjomā – 200 eiro mēnesī par 5 un 6 gadus veciem bērniem līdz 1. jūnijam. Tāpat papildus rasta iespēja šogad par 30 eiro palielināt pašvaldības finansējumu auklēm un piešķirt finansējumu 60 tūkstošu eiro apmērā Jelgavas 5. vidusskolas gaiteņu remontam.
Kopumā budžeta ieņēmumi šogad ir par astoņiem miljoniem eiro lielāki nekā 2019. gada plānotais budžets. Taču, neskatoties uz iedzīvotāju ienākuma nodokļa palielinājumu, citu nodokļu ieņēmumu prognozes ir nemainīgas vai samazinājušās. Kopējais finansējums dažādu projektu realizācijai budžetā ir 25 miljoni eiro, bet jau šobrīd ir skaidrs, ka gada laikā šī summa augs. Jelgavas pašvaldības prioritātes ir nemainīgas – atbalsts uzņēmējdarbībai un izglītības kvalitātes paaugstināšana.
Vienīgās izmaiņas budžeta projektā, apstiprinot budžetu, saistītas ar izglītības jomu. Pagājušajā nedēļā komitejās izskatot pilsētas budžeta projektu, deputātiem tika piedāvāts privāto bērnudārzu līdzfinansējuma aprēķins atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem tādā apmērā, kādas ir vidējās izmaksas pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādēs, proti, 220 eiro bērniem vecumā no pusotra līdz četriem gadiem un 150 eiro piecus un sešus gadus veciem bērniem.
2018. gadā viena piecus un sešus gadus veca bērna izglītošanās vidējās izmaksas pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādēs bija zemākas – 134 eiro mēnesī, bet 2019. gadā – 139 eiro mēnesī. Jelgavas pilsētas pašvaldība līdzfinansējumu privātajiem bērnudārziem saskaņā ar aprēķinu piešķir uz vienu budžeta gadu, un iniciatīva 2018. gadā privātajiem bērnudārziem palielināt līdzfinansējumu līdz 200 eiro mēnesī bija saistīta ar nolūku atbalstīt un veicināt izglītības kvalitātes celšanu bērniem tik svarīgajā pirmsskolas izglītības iegūšanas posmā un sniegt atbalstu vecākiem.
Jāpiebilst, ka gan pašvaldības, gan privātās pirmsskolas izglītības iestādes par piecus un sešus gadus veciem bērniem saņem arī valsts budžeta mērķdotāciju pedagogu atalgojumam, līdz ar to šī vecuma bērnu izglītošana izmaksā lētāk. Privāto bērnudārzu audzēkņu vecākiem jāņem vērā, ka, veicot aprēķinus par vidējām izmaksām pašvaldības bērnudārzā, tajās tiek iekļauti arī pašvaldības veiktie kapitālieguldījumi bērnudārzu infrastruktūrā un tās uzturēšanas izmaksas, ieskaitot baseinus un rehabilitācijas telpas.
Ņemot vērā, ka izglītības kvalitātes nodrošināšana pirmsskolas izglītības iestādēs ir atšķirīga, deputātiem tika piedāvāts balsot par līdzšinējā līdzfinansējuma saglabāšanu līdz 1. jūnijam. Savukārt līdz tam pašvaldības speciālistiem jāizstrādā pirmsskolas izglītības kvalitātes vadlīnijas, kuru izpilde nākamajā mācību gadā būs galvenais kritērijs pašvaldības palielinātā līdzfinansējuma saņemšanai.
Foto: Zemgales Plānošanas reģions
Informācija sagatavota
Jelgavas pilsētas pašvaldības
Sabiedrisko attiecību pārvaldē