Pēc stacijas zinātnieku domām, vislielākais ieguvums ir četras eksperimentālās kameras augļu uzglabāšanai regulējamā atmosfērā. Turklāt tās ir pirmās un vienīgās šāda veida iekārtas visā valstī. Līdz šim dobelnieki ar rūgtumu noraudzījās kā viņu kolēģi Polijā, Vācijā un vēl citās zemēs jau labi sen līdzīgas kameras lieto gan zinātniskajos pētījumos, gan ražošanas vajadzībām, taču Latvijas apstākļos bija jāsamierinās vien ar lietošanā ekonomiski neizdevīgajām saldēšanas iekārtām.
Kā zināms, Dobeles DSIS zinātnieki iestādes laboratorijā un pārstrādes cehā cenšas pārbaudīt visu šķirņu augļu un ogu bioķīmisko sastāvu, izdalot perspektīvākās šķirnes. Tas nozīmē, ka pēc ražas novākšanas no katras šķirnes ogām paņem noteiktu skaitu paraugu, pārbauda tos un ievieto saldētavā, lai ziemā veiktu atkārtotas analīzes. Tādā veidā iespējams noskaidrot , cik daudz vērtīgo uzturvielu saglabājas ogās pēc to ilgākas uzglabāšanas.
Rezultātā var noteikt gan perspektīvākās šķirnes, gan produkcijas uzglabāšanas optimālākos režīmus. Tā rodas nepieciešamās rekomendācijas gan komerciālo dārzu īpašniekiem, gan pārtikas ražotājiem, kuri visa gada garumā gatavi svaigā veidā kā piedevas jogurta, saldējuma vai citu produktu ražošanai izmantot tepat Latvijā audzētas izejvielas. Tagad jauniem eksperimentiem, kuru veikšanā bez stacijas zinātniekiem piedalās arī Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) doktorantūras studenti, kalpos nupat iegādātās atmosfēru regulējamās kameras.
Minētā projekta noslēguma pasākumā aicināti piedalīties Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvji, LLU zinātnieki, stacijas sadarbības partneri no profesionālajām organizācijām un pārtikas ražotājiem kolektīviem. Dobelnieki iecerējuši ciemiņiem sniegt ziņojumu par projekta realizācijas gaitu un rezultātiem, parādīt iegādātās jaunās iekārtas, sniegt zinātnisko vērtējumu par to parametriem un iespējām, kā arī piedāvāt degustēšanai vairāku pārstrādes produktu paraugus.
Informāciju sagatavoja Juris Kālis, Zemgales attīstības aģentūras speciālists.