4.8 °C, 4.7 m/s, 84.3 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiDesmitais Starptautiskais Baltijas baleta festivāls arī Jelgavā
Desmitais Starptautiskais Baltijas baleta festivāls arī Jelgavā
20/04/2005

Starptautiskās Dejas dienas ietvaros, laikā no 25.aprīļa līdz 11.maijam Rīgā, Jelgavā un Jēkabpilī notiks tradicionālais, nu jau desmitais Starptautiskais Baltijas baleta festivāls, kura daudzveidīgo programmu arī šogad raksturo sauklis “No klasikas līdz avangardam”. Desmitā Starptautiskā Baltijas baleta festivāla (XSBBF) patronese ir Latvijas Republikas prezidente Vaira Vīķe-Freiberga, bet mākslinieciskā direktore un organizatore ir baleta māksliniece un horeogrāfe Lita Beiris.

27.aprīlī pulksten 19.00 Jelgavas Kultūras namā notiks vairākkārtēja prestižās teātra balvas Zelta maska ieguvēja Olgas Ponas Čeļabinskas Modernās dejas teātra (Krievija) izrāde.  Dejas teātris dibināts 1992.gadā, tā pamatsastāvā dejo 12 mākslinieki, kuru veikumam uzgavilējusi publika neskaitāmos festivālos visā pasaulē.

Izrādot jaunākos un interesantākos sasniegumus horeogrāfijas mākslā, X SBBF piedalīsies klasiskās un mūsdienu dejas mākslinieki no 13 valstīm, to skaitā ne tikai no Baltijas, Skandināvijas un citām Eiropas valstīm, bet arī no ASV, Korejas Republikas un Japānas. Līdzīgi kā citus gadus, festivāls atspoguļos dejas mākslu visā tās daudzveidībā, tāpēc festivāla ietvaros notiks gan dejas priekšnesumi, gan arī foto un tērpu skiču izstādes. Izrādes notiks teātros un kultūras namos galvaspilsētā un reģionos, bet jau tradicionālais bezmaksas atklāšanas koncerts 27.aprīļa vakarā risināsies visiem interesentiem pieejamā vietā – Dzelzceļa stacijā.

Festivāls notiek, pateicoties sadarbībai ar valsts un pilsētu institūcijām, Valsts Kultūrkapitāla fondu, LR Kultūras ministriju, Spānijas vēstniecību, Dānijas Kultūras centru, Norvēģijas vēstniecību, Francijas Kultūras centru, Izraēlas vēstniecību, plašsaziņas līdzekļiem un Latvijas uzņēmumiem. Jau devīto gadu festivāla ģenerālsponsors ir kompānija, kas atbalsta dejas mākslu visā pasaulē – Philip Morris Latvia. Turpinot 2000.gadā iesākto tradīciju, arī šogad festivāla Gala koncerta dalībniekiem tiks pasniegta īpaša Philip Morris Latvia balva – mākslinieka Oļega Tillberga darināta skulptūra, kas veidota graciozas balerīnas kājas formā.

Festivāla pirmais pasākums notiks pirmdien, 25.aprīlī ar vairākkārtēja prestižās teātra balvas Zelta maska ieguvēja Olgas Ponas Čeļabinskas Modernās dejas teātra (Krievija) izrādi Jaunajā Rīgas teātrī plkst 19. Dejas teātris dibināts 1992.gadā, tā pamatsastāvā dejo 12 mākslinieki, kuru veikumam uzgavilējusi publika neskaitāmos festivālos visā pasaulē. XSBBF ietvaros Čeļabinskas Modernās dejas teātris izrādīs divus uzvedumus – Gaidīšana un Skatiens bezgalībā. Olgas Ponas Čeļabinskas Modernās dejas teātra izrādes notiks arī 27.aprīlī plkst 19.00 Jelgavas Kultūras namā un 28.aprīlī plkst 19 Krustpils Kultūras namā Jēkabpilī.

26.aprīlī skatītāji tiksies ar Latvijas publikai jau pazīstamā norvēģa Ju Stremgrēna dejas kompāniju (Jo Strømgren kompani), kas Jaunajā Rīgas teātrī plkst 19.30 sniegs sava jaunākā darba Hospitālis pasaules pirmizrādi. Izrādē attēlotie notikumi risinās 20.gs vidū kādā provinces slimnīcā. Tās galvenie varoņi ir trīs medmāsas, kuras, skumju un garlaicības māktas, uzsāk medicīnisku eksperimentu, kura mērķis ir sniegt alternatīvu realitātes sajūtu apnicīgajai ikdienai. Ju Stremgrēns uzskata, ka darbā atspoguļotā tēma ir ļoti aktuāla, jo mūsdienu cilvēka dzīvē arvien lielāku nozīmi iegūst dažādi realitātes aizvietotāji, kas tiek apzināti izmantoti, lai gūtu šķietami interesantas, pilnvērtīgas un bagātīgas dzīves sajūtu.

27.aprīlī plkst 19.00 Rīgas Dzelzceļa stacijā notiks svinīga festivāla atklāšana, kurā Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas simfoniskā orķestra pavadībā notiks koncerts ar Latvijas Nacionālās operas baleta mākslinieku dalību.

Savukārt, 28.aprīlī plkst 17.00 Rīgā, Kongresu namā, atklās fotoizstādi Baltijas balets fotogrāfijās. Izstādē apkopoti Latvijas, Lietuvas un Igaunijas baleta dokumentējumi Jura Dreimaņa, Mihaila Raškovska un Hari Rasmu fotogrāfijās. Tā būs skatāma līdz 12.maijam.

29.aprīlī plkst 17.00 notiks Dānijas karalienes Margrētes II izstādes Dekorācijas un kostīmu skices Kopenhāgenas Karaliskajam baletam atklāšana Reiterna nama Baroka zālē. Izstādē redzamās tērpu skices tapušas izrādei Tautas leģenda 1991.gadā. Izrādes pirmiestudējuma autors 1854.gadā bija par Dānijas Karaliskā baleta dvēseli dēvētais izcilais dāņu baletdejotājs, horeogrāfs un baletmeistars Augusts Burnovils (August Bournoville), kura 200 gadu jubileju dāņi svin 2005.gadā. Skiču izstāde Reiterna namā būs apskatāmas līdz 13.maijam.

Galā koncerts 1.maijā Latvijas Nacionālajā operā būs X Starptautiskā Baltijas Baleta festivāla kulminācijas vakars, kurā piedalīsies dejas zvaigznes no septiņām valstīm: Vīnes operas galvenais solists Gregors Hatala (Austrija) un Hae Min Hwang (Koreja) dejos pas de deux no izrādes “Gulbju ezers”. ASV pārstāvēs 18 gadu vecā baleta teātra Orlando primabalerīna Keitlīna Valentaina ar partneri Ediju Tovaru Hernandezu, bet Japānu – Jošio Homura un Sajna Kudo. Gala koncertā arī uzstāsies Flamenko Trio ar artistisko dejotāju Pilāru Andugāru Grehu priekšgalā (Spānija) un baleta mākslinieki no Lietuvas un Latvijas Nacionālās operas baleta.

3.maijā Dailes teātrī plkst 19.00 skatieties Ņujorkas mūsdienu dejas kompānijas BattleWorks Dance Company izrādi. Roberta Bētla (Robert Battle) dibinātā Ņujorkas mūsdienu dejas kompānija BattleWorks sāka darbību 2001. gadā un debitēja 2002. gada augustā Pasaules Dejas alianses globālajā asamblejā Diseldorfā. Dejas kompānijas BattleWorks sastāvā ir astoņi dejotāji. Dibinot dejas kompāniju, Roberta Bētla iecere bija radīt mājvietu dejotāju darbam un radošai izaugsmei, ka arī bāzi saviem horeogrāfijas meklējumiem.

7.maijā Lielajā Ģildē “Huan Kunqu” opera no Ķīnas, bet 9. maijā plkst 17.00 tikšanās jubilejā “Anna Priede dzīvē un mākslā” Eduarda Smiļģa Teātra muzejā.

11.maijā Latvijas Nacionālajā operā plkst 19.00 Lotringas balets no Francijas (Ballet de Lorraine) interesentiem piedāvās trīs iestudējumus – Es tik ļoti gribētu, Ekstravagance un Kušots un Kanēlija. Ballet de Lorraine pirmsākumi meklējami 1978.gadā, kad Žana Alberta Katjē (Jean Albert Cartier) vadībā tika nodibināts Nansī Franču teātris (Thé?tre Fran?ais de Nancy). Sākot ar 1999.gadu tas saucas Ballet de Lorraine, bet kopš 2000.gada teātri vada Didjē Dešams (Didier Deschamps). Lotringas baleta repertuārs dod priekšroku tiem laika periodiem un virzieniem, kuros dejas māksla pārdzīvoja evolūcijas posmus, kas bagāti ar inovācijām pašā dejas būtībā, tās valodā un izteiksmes formā. Ballet de Lorraine interesējas arī par baroka un pirmsbaroka periodu, kurā tikpat krāšņi parādās tā horeogrāfijas un mākslas izrādes problemātika, kas uzrunā mūs arī šodien.

Informāciju sagatavoja Jana Duhovska, X Starptautiskais Baltijas baleta festivāla organizatoru pārstāve.