Darbs pie elektronu kataloga izveides aizsākās jau 1999.gadā, taču tas kļuva iespējams tikai pāris gadus atpakaļ, kad, pateicoties ERAF finansējumam, tika realizēts IT projekts, kas datus par visu Nacionālo muzeju krājumu apkopotu vienotā sistēmā un ar informācijas tehnoloģiju starpniecību padarītu tos pieejamus ikvienam sabiedrības loceklim.
Kopkataloga datu bāzes veidošanā p[iedalās 110 Latvijas muzeji. Projekta ietvaros Latvijas muzeji tika apgādāti ar datoriem un interneta pieslēgumu, ar printeriem, skeneriem, digitālajiem fotoaparātiem un 10 dažādi muzeji, tostarp arī Jelgavas muzejs, iesaistījās pilotprojektā, lai sistēmu izmēģinātu, kā arī apgūtu gan datu ievades prasmes. Šobrīd šajā Kopkatalogā ievadīti jau vairāk kā 140 000 muzeja priekšmetu, protams, ka tā ir tikai ļoti neliela daļa, bet darbs pie datu ievadīšanas turpinās katru dienu. Jelgavas muzejā ar to šobrīd paralēli saviem ikdienas pienākumiem ( pareizāk gan būtu teikt, ka ikdienas pienākumiem piepulcināts vēl viens ļoti atbildīgs darbs!) nodarbojas 4 muzejnieki. Darbs norit pie 5 kolekciju datu bāzes veidošanas. Kā pirmo sākām veidot mūsu izcilā novadnieka gleznotāja Ģ.Eliasa darbu kolekciju, te interesenti var iegūt informāciju par 359 meistara gleznām, daudzām pievienot arī attēli, nākamā lielākā kolekcijā Kurzemes Provinces muzejs apkoposim visas liecības, kuras mūsu muzejs „mantojis” no šī kādreiz visā Eiropā labi pazīstamā muzeja. Starp citu – šogad atzīmējam šī muzeja, kurš ir otrs vecākais Latvijā, dibināšanas 190. gadadienu. Kopkatalogā varam iegūt informāciju un arī apskatīt attēlā pāri par 400 arheoloģisko liecību par mūsu novada senatni. Kā īpaša vērtība mūsu muzeja krājumā ir numismātikas kolekcija, tostarp Kurzemes un Zemgales hercogistes laikā Jelgavā kaltās monētas, pēdējo gan mums nav daudz – tikai daži desmiti, taču tas ir nozīmīgs Latvijas Nacionālā krājuma kontekstā. Darbs pie datu ievades turpinās arī Rakstisko un Lietisko muzeja priekšmetu kolekcijās. Kopumā esam Nacionālā muzeju krājuma Kopkatalogā iekļāvuši gandrīz 1000 muzeja krājumā esošu artefaktu.
Ļoti aktīvi Kopkataloga datu bāzē veidošanā piedalās arī mūsu filiāles – Ādolfa Alunāna memoriālā muzeja speciālisti. Darbs norisinās pie 2 kolekciju papildināšanas, kas atspoguļo muzejā uzkrātās kultūrvēsturiskās liecības gan par Ā.Alunānu un Alunānu dzimtu, gan arī par teātru darbības un teātra spēlēšanas vēsturi Jelgavā un novadā, kopumā datu bāzē ievietoti apraksti par vairāk kā 400 priekšmetiem.
Mēs apzināmies, ka darbs pie Kopkataloga veidošanas ir t.s „mūža darbs”, tas nekad netiks pabeigts, jo katru gadu muzeja krājumi papildinās. Taču ir radīta iespēja apskatīt to, ko ikdienā neredzam, tajā skaitā arī paši muzeja darbinieki nē. Mūsu , muzeja speciālistu , ieguvums ir tas, ka tagad, neaizbraucot pie kolēģiem, nepētot uz vietas krājumu, varam uzzināt kuru muzeju krājumos ir liecības par mūsu novada pagātnes notikumiem, tas palīdzēs bagātināt arī mūsu zināšanas. Informāciju sagatavoja: Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja direktore G.Grase