Jau sestdien, 19. jūnijā, vārtus apmeklētājiem Pasta salā vērs Baltijā vērienīgākais smilšu skulptūru parks – 12 darbos tiks parādīti latviešu sasniegumi pasaulē. Daļa skulptūru jau gatavas, tostarp augstākā skulptūra, kas pārsniedz septiņus metrus un atveido basketbolistu Kristapu Porziņģi, bet citi darbi vēl ir tapšanas procesā. Mākslinieki atzīst: laikapstākļi lutina, smilšu pietiek, atliek tikai strādāt, lai jau sestdien apmeklētāji varētu novērtēt to, kas tapis trīs nedēļu laikā. Mākslinieki neslēpj, ka par atsevišķiem latviešu sasniegumiem pasaulē ir pārsteigti, un pieļauj, ka arī skatītājiem netrūks jaunatklājumu.
Mākslinieki Pasta salā rosās jau no 2. jūnija. Agnese Rudzīte-Kirillova smilšu skulptūru parkā šogad būvē trīs skulptūras. “Svētdien pabeidzu darbu pie latvieša krokodilu mednieka jeb Krokodila Dandija prototipa Arvīda Blūmentāla skulptūras, bet šonedēļ top latvieša Anatola Lapiņa “Porsche” radītais modelis. Patiesi interesanti – visi zina “Porshe”, bet reti kurš zina to, ka Anatols 20 gadus bijis šīs kompānijas galvenais dizainers un tieši viņa vadībā ir tapuši slavenie automodeļi, piemēram, “Porsche 911″,” stāsta māksliniece.
No nākamās nedēļas smilšu parka apmeklētājiem būs arī iespēja savām acīm redzēt, kā top smilšu skulptūras, proti, Agnese un māksliniece Sanita Rāviņa veidos vēl jaunas skulptūras. “Tā būs pati pirmā skulptūra pie ieejas – Valtera Capa radītā “Minox” fotokamera spiegiem,” atklāj Agnese.
“Es šo saucu par savu smilšu terapiju ar iespēju pameditēt,” par smilšu skulptūru būvēšanas procesu saka māksliniece Zīle Ozoliņa-Šneidere. Viņa pagājušajā nedēļā pabeidza latviešu lidotāja un aviokonstruktora, kas sevi apliecinājis arī ASV, Jāņa Akermaņa skulptūru, bet šobrīd turpina darbu pie slavenās Pētersona tabakas pīpes, ko patentējis latvietis Kārlis Pētersons. “Puisis no Tukuma izgudroja izcilas pīpes, ko atpazīst teju visā pasaulē. Zinu, ka Londonas centrā pat ir veikaliņš, kur pārdod šīs pīpes ar viņa vārdu, un tas ir padārgs produkts. Šoreiz paņēmu pazīstamu tēlu, ar kuru lielākajai daļai sabiedrības saistās pīpes, – Šerloku Holmsu. Viņš pīpēs tieši Pētersona pīpi,” saka Zīle. Viņa atzinīgi novērtē to, ka nākamnedēļ smilšu parka apmeklētājiem tiks dota iespēja arī redzēt māksliniekus darbībā – izprast smilšu skulptūru būvniecības procesu. “Viens ir skatīties uz gatavu skulptūru un priecāties, bet pavisam kas cits – redzēt un sajust mākslinieku darbībā. Tā ir cita enerģija. Cilvēki redz, ka tas nemaz nav vienkārši,” tā Zīle.
Arī šogad parka mākslinieciskās koncepcijas autors un vadītājs ir titulētais tēlnieks Kārlis Īle, kurš kopā ar sešiem māksliniekiem no Latvijas veido pārsteidzošu smilšu mākslas pasauli Jelgavā.
Īpaši godinot latviešu nozīmīgos sasniegums, šogad parkā vienuviet būs tādas leģendas un izgudrojumi kā Valtera Capa radītā kamera “Minox”, Krokodila Dandija prototips Arvīds Blūmentāls, Anatola Lapiņa radītais “Porsche”, Merilinas Monro, Dalī un Alberta Einšteina portretu radītājs Filips Halsmans, pirmā sieviete, kura ar velosipēdu apceļoja pasauli, Anna Kopčovska, Jura Upatnieka radītā pasaulē pirmā hologramma, Marks Rotko, Kārļa Pētersona radītā tabakas pīpe un citi. Parka teritorija tiks papildināta arī ar dažādām planšetēm un fotoobjektiem, kas vēstīs par latviešu sasniegumiem pasaulē.
Smilšu skulptūru parks Pasta salā būs atvērts no 19. jūnija visas vasaras garumā. Parka darba laiks jūnijā – katru dienu no pulksten 10 līdz 22, svētku dienās (23. un 24. jūnijā) no pulksten 10 līdz 20. Ieejas maksa skolēniem, studentiem, pensionāriem un invalīdiem – 1 eiro, pieaugušajiem – 2 eiro. Bērniem līdz 7 gadu vecumam ieeja – bez maksas.
Svarīgi zināt:
Foto: Jelgavas pilsēta, JPPI “Kultūra”
Informācija sagatavota
Jelgavas pilsētas pašvaldības
Sabiedrisko attiecību pārvaldē