Piektdien Jelgavu apmeklēja konkursa “Gada labākā būve Latvijā 2019” žūrijas komisijas eksperti, apsekojot četrus konkursam pieteiktos objektus – rekonstruēto Jelgavas Valsts ģimnāziju, Vecpilsētas ielas 14. namu, kur atradīsies Zemgales Restaurācijas centrs, brīvdabas koncertzāli “Mītava” un tiltu pār Platones upi Miera ielā. Žūrija pēc redzētā un dzirdētā atzina, ka pilsēta var būt lepna, īpaši uzlavējot to, ka Jelgavas Valsts ģimnāzijā un Vecpilsētas ielas namā ir izdevies saglabāt tik daudz kultūrvēsturiskā mantojuma, bet koncertzāle “Mītava” esot būve, kuru ar lepnumu var rādīt jebkuram pasaules inženierim.
Konkurss “Gada labākā būve Latvijā” notiek trīs kārtās – pirmajā tiek izskatīta pieteikto objektu dokumentācija, bet otrajā žūrijas komisijas eksperti dodas izvērtēt būves klātienē. Komisijā strādā 48 būvniecības eksperti no 24 nozares organizācijām, bet Jelgavu piektdien apmeklēja 16 eksperti, tiekoties ar ēku saimniekiem un būvniekiem katrā no konkrētajiem objektiem.
Vizīti Jelgavā konkursa žūrija sāka ar Vecpilsētas ielas 14. nama apskati, atzinīgi novērtējot to, cik rūpīgi pie šī objekta ir strādāts, pārdomājot katru detaļu, un augstu novērtēja to, ka pašvaldība kā pasūtītājs ir uzdrīkstējusies realizēt šādu tehnoloģiski sarežģītu projektu. “Esmu pārsteigta par koka ēkas restaurāciju – tā vēsture, kas šeit ir saglabāta, tas ir kaut kas unikāls. Koka apbūve Jelgavā ir ļoti maza, jo liela daļa pilsētas kara laikā tika nopostīta, tāpēc tas, kas ir saglabājies, noteikti ir jāizceļ. Un šeit tas ir lieliski izdevies. Paldies būvniekiem, arhitektiem, restauratoriem, kuri ar lielu pietāti ir strādājuši pie šīs ēkas atjaunošanas,” atzīst žūrijas eksperte arhitekte, Latvijas Būvinženieru savienības pārstāve Inese Aizstrauta. Žūrijas komisijas loceklis Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras fakultātes dekāns Uģis Bratuškins, izsakoties tēlaini, norādīja, ka Vecpilsētas ielas 14. nams tagad ir kā skaista broša Jelgavas pilsētas kopējā audumā. “Var redzēt, ka būvniecības procesā ir bijusi ļoti liela pietāte detaļām – ar atsegumiem, zondēšanu, jaunu risinājumu ieviešanu, proti, protezēšanu, vietās, kur konstrukcijas gājušas bojā. Viss izdarīts ļoti delikāti ar ārkārtīgi augstu amatniecības meistarību,” tā U.Bratuškins.
Tālāk žūrijas eksperti viesojās koncertzālē “Mītava”, kas viņus pārsteidza ar savu vērienīgumu, iekļaušanos kopējā pilsētas ainavā un risinājumiem tās jumta izbūvē, kur izmantotas liekti līmētās koka konstrukcijas, padarot šo objektu patiesi unikālu. “Īsi un lakoniski: šī ir būve, kuru ar lepnumu varam rādīt jebkuram pasaules inženierim,” atzīst Latvijas Būvnieku asociācijas vadītājs un žūrijas komisijas priekšsēdētājs Normunds Grinbergs, uzsverot, ka šīs liekti līmētās konstrukcijas ir patiesi unikālas, jo nekur citur šādā risinājumā tās nav izmantotas un ļoti augstu esot jāvērtē tas, ka šādas konstrukcijas ir tapušas tepat Latvijā. “Prieks, ka ar katru gadu, būvējot kādu objektu, arvien vairāk ļaujam kokam aizvietot tēraudu, metālu. Mēs pierādām, ka tas ir iespējams. Un šis ir izcils piemērs tam,” norāda N.Grinbergs. Žūrijas locekļi atzina, ka labprāt arī šeit izbaudītu kādu koncertu.
“Paldies pašvaldībai, kura rūpējusies, lai bērni varētu mācīties mūsdienīgā, 21. gadsimtam atbilstošā skolā, saglabājot tajā arī vēsturisko elpu,” pēc Jelgavas Valsts ģimnāzijas apskates, sacīja I.Aizstrauta. N.Grinbergs uzslavēja to, ka tik lielu būvi, saglabājot veco vēsturisko mantojumu, ir izdevies pārbūvēt atbilstoši mūsdienu prasībām. “Varam tikai apskaust Jelgavu ar tik vērienīgiem ieguvumiem, piešķirot tiem jaunu dzīvi, reizē saglabājot vēsturisko mantojumu,” tā U.Bratuškins.
Vizīti Jelgavā komisija noslēdza ar tilta pār Platones upi Miera ielā apskati.
Būvniecības konkursa “Gada labākā būve Latvijā 2019” otrajā kārtā iekļuvuši pavisam 85 objekti, kuri sacenšas astoņās nominācijās. Jelgavas Valsts ģimnāzija sacenšas nominācijā “Pārbūve” (pieteiktas 20 ēkas), Vecpilsētas ielas 14. nams nominācijā “Restaurācija” (pieteiktas astoņas būves), koncertzāle “Mītava” nominācijā “Koka būve” (saņemti seši pieteikumi), bet tilts pār Platones upi Miera ielā – nominācijā “Inženierbūve” (pieteikumu skaits – 21).
Konkursa rīkotāji ziņo, ka 4. martā katrā nominācijā būs zināmi četri objekti, kas tiks virzīti konkursa “Gada labākā būve Latvijā 2019” finālam. 13. martā fināla būvju pieteicēji tiks aicināti uz Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras fakultāti, lai uzstātos ar prezentāciju par objektu, atbildētu uz ekspertu un klātesošo jautājumiem. Savukārt uzvarētāji tiks paziņoti 2. aprīlī svinīgā apbalvošanā Latvijas Universitātes jaunajā Zinātņu mājā, kas ir viens no konkursam pieteiktajiem objektiem.
Būvniecības skate “Gada labākā būve Latvijā” notiek jau 22. reizi, un tās mērķis ir veicināt būvniecības procesa kvalitāti, nosakot un popularizējot labākās būves un labās prakses piemērus būvniecības procesā Latvijā un ārzemēs, veicināt profesionālo izaugsmi un darba kvalitāti nozarē, izteikt atzinību un motivēt nozares pārstāvjus profesionāliem izaicinājumiem, akcentējot būvniecības procesa gala rezultātu – būvi.
Skati organizē Latvijas Būvnieku asociācija un Latvijas Būvinženieru savienība sadarbībā ar 15 būvniecības nozares sabiedriskajām organizācijām.
Foto: Jelgavas pilsēta
Informācija sagatavota
Jelgavas pilsētas pašvaldības
Sabiedrisko attiecību pārvaldē