9.5 °C, 5.9 m/s, 78.9 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsēta“Brakšķos” pagājušajā gadā sašķirotas 42 484 tonnas atkritumu
“Brakšķos” pagājušajā gadā sašķirotas 42 484 tonnas atkritumu
18/02/2021

Atkritumu apsaimniekošanas poligonā Brakšķi 2020. gadā pieņemtas 44 705 tonnas atkritumu un atkritumu šķirošanas līnijā sašķirotas 42 484 tonnas atkritumu. No sašķirotā atkritumu daudzuma 23 508 tonnas atkritumu nosūtīti atkārtotai pārstrādei, daļa ievietoti biošūnā, kur ražo biogāzi, daļa pārstrādāti, no atkritumiem iegūstot kurināmo jeb NAIK, bet 18 976 tonnas apglabātas poligonā, liecina SIA Jelgavas komunālie pakalpojumi apkopotā informācija.

Jāpiebilst, ka šajā statistikā ir iekļauti tikai tie atkritumi, kas tiek šķiroti “Brakšķu” atkritumu šķirošanas līnijā, piemēram, iedzīvotāju sašķirotais stikls netiek vairs pāršķirots šajā līnijā.

 

Pateicoties atkritumu šķirošanai, 654 tonnas sašķirotā metāla – metāla iepakojums, korķi, metāla bundžas un citi priekšmeti – nosūtīts pārstrādei. Jāpiebilst, ka šo materiālu var pārstrādāt mūžīgi. Salīdzinājumam – 2019. gadā no pārējiem atkritumiem atšķirota nedaudz vairāk nekā 701 tonna metāla.

 

Daļa atkritumu turpat poligonā “Brakšķi” tiek samalti, pārvēršot tos kurināmajā jeb NAIK. Tā ir vieglā frakcija, piemēram, papīrs, tekstila izstrādājumi, kas tiek samalta un nosūtīta uz cementa ražošanas rūpnīcu Brocēnos. 2020. gadā “Brakšķos” saražota 5401 tonna NAIK, gadu iepriekš – 4107 tonnas. Jāpiebilst, ka Brocēnu rūpnīca šobrīd ir vienīgā vieta Latvijā, kur tiek izmantots šāda veida kurināmais. “Jaunajā Atkritumu apsaimniekošanas valsts plānā ir paredzēta vēl šādu dedzinātavu būvniecība Latvijā. Tāpat ceram, ka uzņēmumam “Fortum Latvija” Jelgavā izdosies īstenot ieceri par NAIK līdzsadedzināšanu esošajā biomasas koģenerācijas stacijā. NAIK spēsim nodrošināt, tādējādi arī samazinot poligonā apglabājamo atkritumu daudzumu,” atzīst SIA “Jelgavas komunālie pakalpojumi” valdes loceklis Alvils Grīnfelds.

 

Uzņēmumā norāda, ka atkārtotai izmantošanai tiek nosūtīti arī poligonā savāktie koksnes atkritumi. 2020. gadā tās bija 388 tonnas, bet gadu iepriekš – 511 tonnas.

 

Pērn “Brakšķos” sašķirotas arī 2492 tonnas būvgružu. Uzņēmumā norāda, ka celtniecības atkritumi tiek krauti asfaltētā laukumā, no tiem izlasīts koks, stikls, metāls, bet būvgružus izmanto poligona infrastruktūrai. Pērn poligonā savāktas 2492 tonnas celtniecības atkritumu (pēc attīrīšanas), 2019. gadā – 3173 tonnas.

 

Atkritumi, kas pilsētā tiek savākti vieglajam iepakojumam paredzētajos jeb dzeltenajos konteineros, tiek nogādāti uzņēmuma “Zemgales EKO” šķirošanas līnijā, kur tos sagatavo pārstrādei. Taču daļa plastmasas nonāk sadzīves atkritumos, ko nogādā “Brakšķos”. Šos atkritumus vai nu apglabā poligonā, piemēram, ja PET pudele ir pilna, vai arī tie kļūst par NAIK. “PET pudele ir vērtīgs materiāls, jo to var pārstrādāt un izmantot atkārtoti. Tāpēc atzinīgi vērtējams, ja cilvēki šādu pudeli iztukšo, saplacina un iemet šķiroto atkritumu konteinerā, lai to var izmantot tālākai pārstrādei, nevis noglabāt zemē,” skaidro uzņēmumā.

 

14 573 tonnas no pērn “Brakšķos” nogādātajiem atkritumiem tika ievietoti biošūnā. “Tur tie atradīsies 10–12 gadus, kur sadaloties izdalīs biogāzi. Biošūnā tiek ievietoti visi atkritumi, kas pūst – tā ir sava veida milzīga komposta kaudze. Arī iepriekšējā gadā uz šo iekārtu tika nosūtītas 14 600 tonnas bioloģiski noārdāmo atkritumu,” papildina uzņēmumā.

 

Bet 18 976 tonnas atkritumu, ko nav iespējams tālāk pārstrādāt, 2020. gadā apglabātas poligonā. Pirms gada apglabāto atkritumu apjoms bija 20 410 tonnas, un tas nozīmē, ka, lai gan nedaudz, bet apglabājamo atkritumu daudzums ir samazinājies. Ņemot vērā ES politiku atkritumu apsaimniekošanas jomā, Latvijai būtiski jāsamazina apglabājamo atkritumu apjoms poligonos, kā arī jāattīsta atkritumu dalītā vākšana un pārstrāde. Plāns paredz, ka 2035. gadā poligonos drīkstēs apglabāt ne vairāk kā 10 procentus no sadzīves atkritumiem, 65 procenti no atkritumiem būs jāpārstrādā.

 

 

Laika periodā no 2013. līdz 2020. gadam poligona šķirošanas līnija visvairāk atkritumu pieņēmusi 2018. gadā – 48 545 tonnas.

 

 

Infografika: Jelgavas pilsēta

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē