Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) uzsver, ka mainīgo laikapstākļu un intensīvās snigšanas rezultātā ūdenstilpju ledus kārta šobrīd ir ļoti plāna un neizturīga, tāpēc atrasties uz ledus ir dzīvībai bīstami. Saskaņā ar Jelgavas domes priekšsēdētāja rīkojumu “Par paaugstinātas ledus bīstamības perioda noteikšanu” līdz pilnīgai ledus izkušanai uz Jelgavas pilsētas administratīvajā teritorijā esošo ūdenstilpju ledus atrasties vispār ir aizliegts.
VUGD pārstāve Viktorija Gribuste norāda, ka Zemgalē šoziem, ielūztot ledū, bojā gājuši jau četri cilvēki. Otrdien Jelgavas ugunsdzēsēji glābējiem Ozolnieku novadā tikai pēc piecu stundu ilgiem un sarežģītiem zemūdens meklēšanas darbiem Iecavas upē izdevās atrast un izcelt ledū ielūzušu un bojā gājušu zemledus makšķernieku.
Šoziem ugunsdzēsēji glābēji no ūdenstilpēm izcēluši jau 17 bojāgājušos, no kuriem 12 gājuši bojā pēc ielūšanas ledū, bet izglābti deviņi cilvēki.
“Ledus kārtas biezumu un izturību ietekmē dažādi faktori – laikapstākļi, ūdenstilpes reljefs un citi. Aizvadīto nedēļu aukstums iedzīvotājiem radījis maldīgu priekšstatu, ka ledus ir biezs un izturīgs un dažu dienu atkusnis to neietekmē. Taču tas tā nav, jo ledus šobrīd ir ļoti mānīgs un bīstams. Ledus kārtas veidošanos kavēja intensīvā snigšana. Pat pie lieliem gaisa temperatūras mīnusiem zem sniega ledus veidojās ļoti lēni un nevienmērīgi, turklāt sasala nevis ūdens, bet slapja sniega masa. Šobrīd atkūst porains un neizturīgs sasalis sniegs, kas nespēj turēt cilvēka svaru,” skaidro VUGD Zemgales reģiona brigādes komandiera vietnieks Raivis Pužulis.
Ja cilvēks ielūzt ledū, tad apkārtējo reakcijai jābūt ļoti operatīvai, jo iespējas izglābties var būt atkarīgas no sekundēs pieņemtiem lēmumiem un pareizas rīcības. Ko darīt, ja Jūs redzat, ka kāds cilvēks ir ielūzis:
Ja pašam gadās ielūzt ledū, tad svarīgākais ir saglabāt mieru un:
Lai sekmīgi izkļūtu no ledus, makšķerniekiem ieteicams ņemt līdzi dažādus palīglīdzekļus – ledus irbuļus vai āķus, ar kuru palīdzību var ieķerties ledū un tādējādi izvilkt sevi ārā. Labs risinājums ir pilns makšķerēšanas tērps, kuram ir peldfunkcija vai glābšanas veste, kas ļaus pēc ielūšanas ledū peldēt pa ūdens virsu.
Ziemas periodā ielūst ledū un noslīkst ne tikai makšķernieki, bet arī cilvēki, kas, piemēram, pastaigājas vai slidinās pa ledu. Tāpēc VUGD aicina iedzīvotājus nedoties uz ledus, jo tas ir bīstami un var apdraudēt cilvēka veselību un dzīvību! Pieaugušie, atrodoties uz ledus, rada maldīgu priekšstatu bērnos, ka uz ledus ir droši. Diemžēl bērni, lai arī svarā vieglāki, nespēj objektīvi izvērtēt ledus drošumu.
Ja pamanāt, ka cilvēki ir aizgājuši pārāk tālu no krasta vai arī, ja cilvēks ir ielūzis ledū, nekavējoties zvaniet 112!
Atgādinām, ka rūpēs par iedzīvotāju drošību Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš 18. janvārī izdeva rīkojumu “Par paaugstinātas ledus bīstamības perioda noteikšanu”. Tas paredz, ka līdz pilnīgai ledus izkušanai uz Jelgavas pilsētas administratīvajā teritorijā esošo ūdenstilpju ledus atrasties ir aizliegts.
Šāds rīkojums izdots, ņemot vērā nevienmērīgo ledus veidošanos Jelgavas pilsētas pašvaldības administratīvajā teritorijā esošajās ūdenstilpēs, izvērtējot personu dzīvības un veselības iespējamo apdraudējumu, kā arī ņemot vērā laikapstākļus un faktisko ledus stāvokli.
Rīkojuma izpildi kontrolē Jelgavas pilsētas Pašvaldības policija, kas aizvadītajā svētdienā veica preventīvas pārrunas ar 40 zemledus makšķerniekiem, kuri atradās uz Svētes upes un Lielupes ledus.
Operatīvie dienesti iedzīvotājus aicina būt vērīgiem un informēt par iedzīvotājiem, kuri atrodas uz ledus. Pašvaldības policijai var ziņot pa tālruni 8550, tāpat informāciju var nodot Jelgavas pašvaldības operatīvās informācijas centram pa iedzīvotāju atbalsta tālruni 8787.
Foto: VUGD
Informācija sagatavota
Jelgavas pilsētas pašvaldības
Sabiedrisko attiecību pārvaldē