20 °C, 2.9 m/s, 55.8 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaAtkritumu apsaimniekošanas tarifs zemāks, bet rēķini var pieaugt. Kāpēc?
Atkritumu apsaimniekošanas tarifs zemāks, bet rēķini var pieaugt. Kāpēc?
09/08/2021

Augustā Jelgavas iedzīvotāji saņem pirmos rēķinus par atkritumu apsaimniekošanu, ko no 1. jūlija pilsētā nodrošina konkursā uzvarējusī pilnsabiedrība “JKP”. Lai arī atkritumu apsaimniekošanas tarifs jūlijā samazinājies par 17 procentiem un līdz ar to iedzīvotājiem par atkritumu izvešanu būtu jāmaksā mazāk, ne visi to izjūt. Vairāk nekā pusei daudzdzīvokļu māju iedzīvotāju rēķins par atkritumu izvešanu jūlijā ir pieaudzis. Gan “JKP”, gan namu apsaimniekotāji uzsver, ka rēķinu pieaugumam daudzdzīvokļu mājās ir divi būtiski iemesli. Pirmkārt, atbilstoši Atkritumu apsaimniekošanas likumam pilnībā mainīta atkritumu apsaimniekošanas kārtība daudzdzīvokļu mājās, proti, tagad iedzīvotājiem jāmaksā par reāli izvesto atkritumu daudzumu, nevis konstanta summa mēnesī, kā tas bija līdz šim, un, otrkārt, daudzdzīvokļu māju sadzīves atkritumu konteineros joprojām ļaunprātīgi savus atkritumus izmet svešas personas, tā palielinot izvesto atkritumu apjomu un līdz ar to arī kopējo mājas rēķinu. Jelgavas pašvaldība daudzdzīvokļu māju iedzīvotājus aicina mainīt savus atkritumu izmešanas paradumus – aktīvi šķirot atkritumus, nodrošināt tīrību atkritumu laukumos un ziņot par personām, kuras konteinerā atkritumus izmet neatļauti. Tās ir galvenās darbības, kas turpmāk ļaus samazināt ikmēneša maksājumu par atkritumu apsaimniekošanu.

Jāuzsver, ka Jelgavas pašvaldība jau kopš pagājušā gada nogales, kad noslēdzās iepirkums par atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma sniegšanu Jelgavas teritorijā un bija zināms, kā mainīsies atkritumu apsaimniekošanas kārtība pilsētā, iedzīvotājus aktīvi aicināja šīm pārmaiņām sagatavoties. Paredzot, ka, norēķinoties par reāli izvesto atkritumu apjomu, atsevišķām daudzdzīvokļu mājām var nākties maksāt krietni vairāk nekā līdz šim, pašvaldība dzīvokļu īpašniekus īpaši aicināja domāt par slēgtu atkritumu laukumu izveidi, kas nodrošinātu to, ka sveši atkritumi laukumā nenonāk un iedzīvotāji maksā tikai par pašu radīto atkritumu apjomu. Pašvaldība izstrādāja tipveida projektu slēgta atkritumu laukuma izbūvei, un dome grozīja arī pašvaldības saistošos noteikumus, paredzot, ka pašvaldība līdzfinansē līdz 80 procentiem no šāda atkritumu konteineru novietošanas laukuma izbūves izmaksām, nepārsniedzot 20 000 eiro, ja laukuma izbūvei tiek izmantots pašvaldības izstrādātais tipveida projekts. Kopējais pieejamais finansējums šajā programmā bija 130 000 eiro, taču no visiem šogad saņemtajiem projektiem tikai viena daudzdzīvokļu māja iesniedza projektu, kas paredz slēgta atkritumu laukuma izbūvi. Tas apliecina, ka vairums daudzdzīvokļu māju iedzīvotāju ieņēma nogaidošu pozīciju un neizmantoja pārejas periodu pusgada garumā, lai sakārtotu atkritumu laukumu mājas pagalmā un mainītu savus atkritumu izmešanas paradumus. Šī iemesla dēļ augusts pienācis ar nepatīkamu rēķina kāpumu.

 

Rēķins augustā – no 1,5 līdz 7 eiro cilvēkam

 

To, cik atšķirīga ir situācija atkritumu apsaimniekošanas jomā pilsētas daudzdzīvokļu mājās, apliecina augustā saņemtie rēķini par atkritumu izvešanu. Mazākie rēķini kādai daudzdzīvokļu mājai ir 1,5 eiro vienam deklarētajam iedzīvotājam, vairākiem desmitiem māju rēķins šomēnes ir mazāks nekā līdz šim – no 2 līdz 3,9 eiro vienam deklarētajam iedzīvotājam –, savukārt lielākie rēķini ir 7 eiro vienam deklarētajam iedzīvotājam. Jāatgādina, ka līdz jūnijam Jelgavas daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji par atkritumu apsaimniekošanu mēnesī maksāja noteiktu summu – 3,92 eiro par cilvēku. Savukārt no jūlija maksa ir 17 eiro par katru no mājas atkritumu laukuma izvesto kubikmetru, kas pēc tam tiek sadalīts uz mājas iedzīvotājiem, iegūstot mēneša maksājumu vienam cilvēkam.

 

Daudzdzīvokļu mājas pilsētā apsaimnieko kopumā 36 pārvaldnieki. Lielākā daļa ir biedrības, kas pārvalda savu daudzdzīvokļu namu, bet lielākie pārvaldnieki pilsētā ir SIA “Jelgavas nekustamā īpašuma pārvalde”, kas pārvalda 415 mājas, “Nebruk Jelgava” ar 53 mājām un “Rimidal V” ar 21  pārvaldīto māju.

 

Arī viņu uzdevumi ir mainījušies – vairumā gadījumu dzīvokļu īpašnieki tieši pārvaldniekus pilnvaroja slēgt atkritumu apsaimniekošanas līgumu un līdz ar to arī no pilnsabiedrības “JKP” saņemt kopējo mājas atkritumu apsaimniekošanas rēķinu, sadalīt to uz mājas iedzīvotājiem, izrakstīt rēķinus, iekasēt maksājumu un norēķināties ar pilnsabiedrību par sniegto pakalpojumu.

 

Tas nozīmē, ka turpmāk dzīvokļu īpašniekiem var būt jāsedz arī izdevumi, kas saistīti ar šīm izmaksām. Piemēram, Jelgavas Nekustamā īpašuma pārvalde noteikusi maksu par šo pakalpojumu 0,37 eiro iedzīvotājam.

 

Tāpat turpmāk tieši dzīvokļu īpašnieki ir atbildīgi par tīrību un kārtību savā atkritumu laukumā, un tas nozīmē, ka papildu pienākumi ir jāveic mājas sētniekam.

 

Ko darīt, lai jau septembrī rēķins būtu mazāks

 

Būtiskākais, ko var darīt katras mājas iedzīvotājs, lai jau septembrī samazinātu savas mājas atkritumu apsaimniekošanas rēķinu, ir rūpīgi šķirot atkritumus. Pilnsabiedrība “JKP” katru klientu nodrošina ar dalīto atkritumu konteineriem stiklam un izlietotajam iepakojumam, kas tiek izvesti bez papildu maksas. Taču ir svarīgi atkritumus šķirot apzinīgi – zilajos un dzeltenajos konteineros izmest tikai noteiktus atkritumu veidus. Tas nozīmē, ka, izmetot stikla pudeles un burkas, papīru un citu iepakojumu šķiroto atkritumu konteineros, mazāk atkritumu nonāks zaļajos jeb kopējos sadzīves atkritumu konteineros. Tātad tie piepildās lēnāk, tādēļ arī jāmaksā mazāk. Līdz ar atkritumu izmešanas paradumu maiņu mājai ir būtiski sekot līdzi tam, vai nav nepieciešams pieteikt retāku sadzīves atkritumu konteineru izvešanu. To pakalpojuma sniedzējam var pieteikt mājas pilnvarotā persona.

 

Otra svarīgākā lieta – nepieļaut, ka mājas atkritumu laukumā atkritumus atstāj svešas personas. Līdz šim daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāji nebija ieinteresēti sekot līdzi tam, kas un kādā apjomā izmet atkritumus mājas konteineros, jo tas neietekmēja atkritumu izvešanas maksu. Šobrīd situācija ir pilnībā mainījusies, un katra nepiederošā persona, kas mājas atkritumu konteinerā iemet savus atkritumus, nozog pakalpojumu mājas iedzīvotājiem.

Tāpēc namu pārvaldnieki uzsver, ka dzīvokļu īpašnieki aicināti nekavējoties apsvērt risinājumus, lai savā pagalmā sāktu veidot slēgta tipa atkritumu konteineru novietošanas laukumus vai arī ierīkot videonovērošanas kameras, kas palīdzētu cīnīties ar ļaunprātīgiem atkritumu izmetējiem.

 

Arī apzinīgie iedzīvotāji savas nezināšanas vai ieraduma dēļ aicināti nekļūt par pakalpojuma zagļiem. Ko tas nozīmē? Nereti daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji atkritumu maisu ieraduši pa ceļam izmest nevis savas, bet gan blakus mājas atkritumu konteinerā. Kopš jūlija arī šāda darbība ir administratīvi sodāma, jo līdz ar kārtību, kad katra daudzdzīvokļu māja maksā par reāli izvesto atkritumu daudzumu, ikviena iedzīvotāja pienākums ir savus atkritumus izmest tikai savas mājas atkritumu konteinerā. Tos atstājot jebkur citur, jārēķinās ar administratīvo sodu.

 

Līgumu neslēdzējus un nelegālos atkritumu izmetējus sodīs

 

Jelgavas Pašvaldības policija jau jūlijā uzsāka pastiprināti kontrolēt tās juridiskās un fiziskās personas, kuras līdz noteiktajam laikam nebija noslēgušas atkritumu apsaimniekošanas līgumu, kā to paredz likums. Primāri darbs tika sākts ar daudzdzīvokļu mājām, kuras nolēma nepilnvarot savu pārvaldnieku slēgt līgumu. Kopumā šādu māju bija vairāk nekā 20, taču Pašvaldības policijai, veicot pārrunas ar katru no šīm mājām, izdevās panākt, ka mājas līgumu par atkritumu apsaimniekošanu noslēdz, pilnvarojot citu personu. Savukārt šobrīd aktīvs darbs turpinās ar juridiskajām personām – mazo veikaliņu, aptieku, doktorātu un citiem pakalpojumu sniedzējiem, kuri līdz augustam tā arī nebija noslēguši jauno līgumu. Jāatgādina, ka par līguma nenoslēgšanu ir paredzēts administratīvais sods – naudas sods fiziskām personām līdz 750 eiro, juridiskām personām līdz 1500 eiro.

 

Otra joma, ko turpina kontrolēt Jelgavas Pašvaldības policija, ir nelegāla atkritumu izmešana svešos konteineros. Par šādu pārkāpumu draud sods no 70 līdz 2800 eiro. Līdz augustam Pašvaldības policija jau bija uzsākusi piecus administratīvā pārkāpuma procesus, un lietas nodotas izskatīšanai pašvaldības Administratīvajai komisijai. Daļa no tām uzsāktas, pateicoties iedzīvotājiem, kuri arvien aktīvāk ziņo pašvaldībai, ja pamana, ka viņu atkritumu laukumā atkritumus izmet svešas personas. Pašvaldības policija aicina iedzīvotājus arī turpmāk būt aktīviem un par pamanīto ziņot Pašvaldības policijai.

 

Privātmājām un atsevišķām juridiskām personām atkritumu izvešana kļuvusi lētāka

 

Jelgavas privātmāju iedzīvotājiem un arī juridiskām personām līdz ar jauna atkritumu pakalpojuma sniedzēja ienākšanu pilsētā situācija nav būtiski mainījusies – katrs noslēdz līgumu ar pilnsabiedrību, paredz atkritumu izvešanas biežumu ne retāk kā 1 reizi mēnesī, izvēlas konteinera tilpumu un maksā par reāli izvesto atkritumu apjomu. No jūlija mainījusies tikai cena par atkritumu izvešanu, un tā ir kļuvusi lētāka. Ja jūnijā viena kubikmetra atkritumu izvešana maksāja 20,38 eiro (bez PVN), tad no jūlija maksa ir 17 eiro par kubikmetru (bez PVN). Ja privātmājai vai juridiskajai personai izvedamo atkritumu daudzums nav audzis, tad rēķins par jūlijā izvestajiem atkritumiem ir kļuvis mazāks.

 

 

Foto: Jelgava.lv

 

Informācija sagatavota

Sabiedrisko attiecību pārvaldē