1.7 °C, 6.4 m/s, 94.4 %

Izglītība

Sākumlapa JaunumiIzglītībaAtklāta jaunā Meža fakultātes Starpnozaru zinātniskā laboratorija
Atklāta jaunā Meža fakultātes Starpnozaru zinātniskā laboratorija
05/09/2022

5. septembrī Dobeles ielā 41 atklāta Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU, iepriekš Latvijas Lauksaimniecības universitāte) Meža fakultātes Starpnozaru zinātniskā laboratorija, kas ir vienīgā šāda veida būve un pētniecības institūcija Latvijā.

Jaunā laboratorija uzbūvēta blakus Meža fakultātes Kokapstrādes katedrai, kur atrodas arī Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts. Laboratorija kalpos kā zināšanu pārneses tilts starp zinātni, izglītību un industriju, turklāt tai līdzīgas Latvijā nav. Laboratorija vienlaikus būs ne tikai vieta, kur īstenot pētniecību, bet arī izglītojošs centrs iedzīvotājiem – tajā meža un saistīto nozaru pārstāvji varēs sekmēt dialogu ar sabiedrību. Savukārt studentiem tā būs iespēja studiju procesā izmantot mūsdienīgas tehnoloģijas un inovācijas, bet mācībspēkiem – strādāt vidē, kas sekmē jaunu ideju veidošanos un pilnveido kompetences.

 

“Šis ir zīmīgs brīdis, jo pāršķiram jaunu lapaspusi fakultātes un arī Kokapstrādes katedras vēsturē. Starpnozaru laboratorija simboliski nojauks robežas starp zinātnes nozarēm, jo šī koka ēka būs vieta, kur veiks ne tikai pētījumus par un ap koku, bet arī saistībā ar koku, lai varētu to izmantot būvniecībā, tehnoloģijās un citur. Šī būs būvizstrādājumu materiālu izpētes laboratorija,” atklāšanā uzsvēra Meža fakultātes dekāns Linards Sisenis.

 

Zīmīgi, ka 90 procenti šīs ēkas ir jelgavnieku ražojums. Jauno ēku projektēja un būvēja jelgavnieki, kā arī tepat tapušas koka konstrukcijas, kas izmantotas būvniecībā. Jaunā ēka ir kā paraugs, lai tā būtu vislabākais stāsts par meža, koksnes un ar to saistīto resursu izmantošanu. Tās būvniecībā izmantoti mūsdienīgi, rūpnieciski izgatavoti konstruktīvie risinājumi, kas ir multiplicējami daudzos saimniecisko un rūpniecisko ēku projektos. Tāpat neiztrūkstoša ir mūsdienīgu tehnoloģiju klātbūtne ēkas uzturēšanas risinājumos.

 

Laboratorijas vadītājs Edvīns Grants norāda, ka šis zināmā mērā ir eksperiments, jo šādā izpildījumā neviena ēka Latvijā līdz šim nav būvēta. Laboratorijas ēka ir gatava, un šobrīd uzsākta tās aprīkošana. “Daļa iekārtu mums jau ir, un tās ir jāpieslēdz, bet materiālu mehāniskās izpētes iekārtas vēl tikai gaidām piegādājam. Taču pirmais liela mēroga eksperiments laboratorijā jau top – esam uzbūvējuši moduļu tipa karkasu, lai testētu dažādas būvniecības tehnoloģijas,” stāsta laboratorijas vadītājs. Plānots, ka jau šoruden laboratorijā apmācības uzsāks vairāk nekā 300 būvinženieru un būvkonstruktoru, kuri apgūs koksnes izmantošanu būvkonstrukcijās Ekonomikas ministrijas pasūtījumā.

 

Ēkas kopējā platība ir 740 kvadrātmetri, tā tika būvēta deviņus mēnešus un nodota ekspluatācijā 2022. gada martā. Būvniecībā izmantoti 110 kubikmetri līmētu konstrukciju, 1900 kvadrātmetri rūpnieciski izgatavotu sienu un jumta koka rāmu paneļu. Savukārt ēkas apdarē izmantoti 7,7 kilometri apdares dēļu.

 

Meža nozarei tik nozīmīgajā notikumā piedalījās arī Jelgavas valstspilsētas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš, uzsverot, ka pilsēta lepojas ar to, ka Jelgava pakāpeniski iegūst koka būvniecības galvaspilsētas statusu. “Šī koka būve ir vēl viens apliecinājums tam, ka esam stipri, gudri un prasmīgi. Šis rezultāts ir sasniegts, pateicoties mūsu pilsētas projektētājiem, būvniekiem, inženieriem, konstruētājiem un ražotājiem. Ir ļoti svarīgi stiprināt saikni starp zinātniekiem, studentiem un uzņēmējiem, un šī laboratorija var būt labs sākums,” tā A.Rāviņš.

 

Būvobjekta izmaksas ir 748 596,75 eiro. Līguma ar būvnieku – SIA “ZAZA TIMBER Production” (iepriekš SIA “IKTK”) – izmaksas ir 701 800 eiro, tajā skaitā LBTU līdzfinansējums ir 5 procenti, valsts finansējums – 14,25 procenti, Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums – 80,75 procenti.

 

 

Foto: Jelgava.lv

 

Informācija sagatavota

Sabiedrisko attiecību pārvaldē