0.1 °C, 3.5 m/s, 94.5 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaAtjaunotās ēkas Vecpilsētas ielā 2 un 14 – vienas no ilgtspējīgākajām Baltijā
Atjaunotās ēkas Vecpilsētas ielā 2 un 14 – vienas no ilgtspējīgākajām Baltijā
07/09/2023

Šonedēļ Rīgā sveikti konkursa “Ilgtspējība arhitektūrā, būvniecībā, dizainā Baltijā 2023” laureāti, izceļot Baltijas valstu vērtīgākās ēkas un objektus. 3. vietu nominācijā “Ilgtspējīgākā ēka – publiskā ēka” saņēma Jelgavas pašvaldība un projektu īstenotāji par Jelgavas Vecpilsētas ielas kvartāla vēsturiskās apbūves revitalizāciju, kas ietver Jelgavas Vecpilsētas māju un Zemgales restaurācijas centru Vecpilsētas ielā 14, Dzīvesziņas un arodu sētu Vecpilsētas ielā 2 un “Brokastnīcu” Jāņa Asara ielā 1, bet 2. vietu šajā pašā nominācijā ieguva “Latvijas valsts mežu” Klientu centra ēka Loka maģistrālē 2M.

Konkurss notiek jau 9 gadus, pēdējos divus gadus aptverot ne vien Latvijas, bet arī Baltijas valstu vērtīgākās ēkas un objektus. Šo konkursu var uzskatīt par ilgtspējīgas būvniecības un arhitektūras konceptu praktisko veicināšanu. Līdz ar konkursu tiek popularizēti vērtīgi un ilgtspējīgi projekti, ko ir vērts izzināt un no kā mācīties.

Šogad konkursā sveikti ilgtspējīgākie objekti vairākās nominācijās: “Ilgtspējīgākā ēka – dzīvojamā ēka”, “Ilgtspējīgākais projekts”, “Ilgtspējīgākais teritorijas labiekārtojums”, “Ilgtspējīgākā studentu ideja” un “Ilgtspējīgākā ēka – publiskā ēka”. Tieši šajā nominācijā par trešo labāko atzīts Jelgavas pašvaldības īstenotais projekts – Vecpilsētas ielas kvartāla vēsturiskās apbūves revitalizācija, kas aizsākās kā divu atsevišķu būvju – valsts nozīmes arhitektūras pieminekļu koka ēkas Vecpilsētas ielā 14 un Vecpilsētas ielā 2 – atjaunošanas projekti. Vecpilsētas ielā 14 izveidots pilnīgi jauns tūrisma objekts ar unikālu interaktīvu ekspozīciju, kas stāsta par senās Jelgavas dažādo laiku interjera un būvniecības tendencēm un pašas mājas vēsturi. Apmeklētāji tur var iepazīt faktus par Jelgavas koka arhitektūru, Jelgavas Vecpilsētas māju, tās vēsturi un atjaunošanas procesu. Lai padarītu ekspozīciju interesantu dažādām apmeklētāju mērķauditorijām, mājas vēstures, pārbūves un restaurācijas informācija tiek nodota caur ikdienas skaņām un vizuāliem sadzīves stāstiem. Tāpat šajā ēkā izveidots moderns Zemgales Restaurācijas centrs. Vecpilsētas ielā 2 atrodas Dzīvesziņas un arodu sēta, kuras kompleksā ir audēju darbnīca, keramikas darbnīca, bet pagalmā notiek dažādi ar tradīcijām saistīti pasākumi, meistarklases. Blakus ēkā Jāņa Asara ielā 1, kas savienota ar Vecpilsētas ielas 2. namu, izveidota kafejnīca.

Vēsturisko koka ēku atjaunošanā tika ievērots minimālās iejaukšanās princips, kas ļāva sekmīgi saglabāt dažādo laiku uzslāņojumus un vēsturiskās faktūras. Kvartāla revitalizācija tapa kā profesionāļu kopdarbs, papildus arhitektiem un būvniekiem piesaistot tūrisma speciālistus, vēsturniekus, ekspozīciju veidotājus un dažādu amatu prasmju meistarus.

Abas Jelgavas vecpilsētas koka ēkas ir nozīmīgs Latvijas vēsturisko pilsētu apbūves arhitektūras paraugs, kas saglabājis 18. gadsimta sākuma un otrās puses veidolu un plānojuma telpisko struktūru.

Pēc Jelgavas pilsētas pašvaldības pasūtījuma būvprojektus izstrādāja “LIVLAND GROUP”, būvnieki – “RERE MEISTARI”, “Warss+”, ekspozīciju veidoja “DJA”, “SOLAVI”, “PUTNU STUDIJA”, “YES WE CAN”, “OVERLY”. Kvartāla revitalizācijas projekta līdzautors ir Jelgavas reģionālais Tūrisma centrs.

Konkursu “Ilgtspējība arhitektūrā, būvniecībā, dizainā Baltijā 2023” organizē biedrība “Building Design and Construction Council” (BDCC, www.buvniekupadome.lv), sadarbības partneris – Būvniecības valsts kontroles birojs.