Ādolfa Alunāna memoriālā muzeja ēkai šobrīd tiek atjaunota fasādes un tās elementu krāsa, un tas tiek darīts pirmo reizi kopš vērienīgās muzeja restaurācijas 2011. gadā.
Darba procesā koka fasāde tiek attīrīta, apstrādātas potenciāli problemātiskas vietas, piemēram, kur dēļos parādījies mitrums, sveķi zaru vietās, un atjaunots krāsojums. Tīrīti tiek arī fasādes metāla elementi – skārda palodzes un notekcaurules. Ēka saglabās līdzšinējo gaiši brūno fasādes krāsu, sarkanās apmales un durvis.
Ēkas Filozofu ielā 3 krāsojums tiek atjaunots pirmo reizi kopš tās restaurācijas, kas noslēdzās 2011. gadā. Tad pilnībā tika nomainīta liela daļa ēkas konstruktīvo elementu, vienlaikus izremontējot telpas un papildinot ekspozīcijas. “2011. gadā Ādolfa Alunāna memoriālo muzeju restaurēja, piesaistot Norvēģijas finanšu līdzekļus – Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta un Norvēģijas valdības divpusējā finanšu instrumenta individuālā projekta “Ādolfa Alunāna memoriālā muzeja pakalpojumu dažādošana un koka ēkas restaurācija” finansējumu. Projekta nosacījumi paredzēja, ka 10 gadu garumā katru gadu jāuzkrāj noteikta summa jeb 3656 eiro objekta uzturēšanai. Uzkrājums šobrīd nedaudz pārsniedz 20 000 eiro, tādēļ pieņēmām lēmumu atjaunot fasādes krāsojumu, kas šo gadu laikā bija jūtami izbalējis,” skaidro Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja vadītāja Gita Grase. Būvdarbus veic SIA “Bekoteks”, un līguma summa ir 14 351,52 eiro.
Ā.Alunāna memoriālā muzeja ēkā latviešu teātra tēvs dzīvojis divus pēdējos dzīves gadus – no 1910. līdz 1912. gadam, bet viņa ģimene – līdz 1926. gadam. Tajā atrodas viņa radošais mantojums un ģimenes sadzīves priekšmeti. Pateicoties mazdēlam Ādolfam Švānbergam, muzejā ir vairāk nekā tūkstotis oriģinālpriekšmetu. Ideja par muzeja ierīkošanu radās 20. gadsimta 60. gadu beigās, tuvojoties teātra tēva 120. jubilejai, un tas kā Tautas teātra uzturēts sabiedriskais muzejs tika atklāts 1968. gadā. Drīz pēc tam kļuva skaidrs, ka teātra dalībnieki nespēj pašu spēkiem muzeju uzturēt un tam ir jāmaina statuss. 1978. gadā pilsētas vadība atbrīvoja ēku, un tā pārtapa par Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja filiāli, tika veikts kapitālais remonts. Tagadējā izskatā apmeklētājiem no jauna muzejs vēra durvis 1988. gadā.
Foto: Jelgavas pilsēta
Informācija sagatavota
Jelgavas pilsētas pašvaldības
Sabiedrisko attiecību pārvaldē