4.1 °C, 5.7 m/s, 93.7 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiApzinās iespējas samazināt ikdienas negadījumu skaitu un to cēloņus
Apzinās iespējas samazināt ikdienas negadījumu skaitu un to cēloņus
20/02/2015

Pārņemot stafeti no sadarbības partneriem Somijā, Jelgavas pašvaldības iestāde «Pilsētsaimniecība» uzsākusi projekta «Ikdienas negadījumu un katastrofu novēršana Baltijā» Latvijas posma realizēšanu. Tā laikā tiks veikta ikdienas negadījumu un katastrofu uzskaite un analīze mūsu pilsētā, lai izstrādātu uz objektīviem statistikas datiem balstītu metodoloģiju par preventīviem pasākumiem, kas palīdzētu novērst ikdienas negadījumus un katastrofas projekta partneru dalībvalstīs.

Publicitātes foto

Pārņemot stafeti no sadarbības partneriem Somijā, Jelgavas pašvaldības iestāde «Pilsētsaimniecība» uzsākusi projekta «Ikdienas negadījumu un katastrofu novēršana Baltijā» Latvijas posma realizēšanu. Tā laikā tiks veikta ikdienas negadījumu un katastrofu uzskaite un analīze mūsu pilsētā, lai izstrādātu uz objektīviem statistikas datiem balstītu metodoloģiju par preventīviem pasākumiem, kas palīdzētu novērst ikdienas negadījumus un katastrofas projekta partneru dalībvalstīs.

25. februārī Jelgavā, Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrā (ZRKAC), notiks seminārs «Vietējā līmeņa noturības, drošības un riska pārvaldības veicināšana, analizējot ikdienas negadījumu datus». Tā mērķis ir atspoguļot šā brīža priekšnoteikumus ikdienas negadījumu statistikas datu vākšanai, analīzei un atspoguļošanai vietējā līmenī, detalizētāk iepazīstoties ar Dānijas, Zviedrijas un Somijas kolēģu praktisko pieredzi šajā jomā.

Semināra laikā klātesošie tiks iepazīstināti ar projekta «BaltPrevResilience» pirmā posma pētījumu rezultātiem, par ko informēs sadarbības partnervalstu pārstāvji no Dānijas, Zviedrijas un Somijas.

Īpaši akcentēta tiks Zviedrijas pieredze jeb praktiskā rīcība ārkārtēju nokrišņu un plūdu situācijā laika posmā no 2000. līdz 2012. gadam. Tāpat padziļināti tiks veikta arī Latvijas piemēra izpēte, atklājot dažādu jomu pārstāvju savstarpējās koordinācijas nozīmi 2013. gada 23. marta dzelzceļa avārijas un 2014. gada 13. oktobra spēcīgo lietavu radīto seku likvidēšanā.

Semināra mērķis ir ne tikai teorētiski, bet arī caur praktisko pieredzi apzināt labāko praksi ikdienas negadījumu statistikas datu analīzē un atspoguļošanā, rodot optimālu risinājumu kopīgu statistikas datu analīzes tīklu vai forumu izveidei starp projektā iesaistīto valstu dienestiem. Jāpiebilst, ka semināra gaitā jomas speciālisti tiks iesaistīti praktiskos vingrinājumos, galda mācībās izspēlējot rīcību kravas vilciena avārijas un spēcīgu lietavu gadījumā.

Projekta «BaltPrevResilience»  mērķis ir apzināt Baltijas jūras reģionā biežāk notiekošos negadījumus, kuri rada dažāda veida zaudējumus cilvēku dzīvībai, veselībai un infrastruktūrai, un izstrādāt kopēju darba programmu to samazināšanai. 

Projekta gaitā padziļināti tiek analizētas piecas negadījumu kategorijas: ugunsgrēki, ceļu satiksmes negadījumi, negadījumi uz ūdens, dažādas traumas, tostarp darba traumas, kā arī citi negadījumi, piemēram, saindēšanās, infekciju slimības. Tikai izprotot to cēloņus, varēs izstrādāt preventīvo pasākumu plānu, lai maksimāli samazinātu ikdienas negadījumu skaitu, līdz ar to izvairoties no dažāda veida to radītiem zaudējumiem – katastrofas milzīgus zaudējumus rada acumirklī, savukārt ikdienas negadījumu radītie zaudējumi ir pielīdzināmi katastrofai – tikai ilgākā laika periodā, tādējādi ikdienas negadījumu prevencijai ir ļoti liela nozīme, lai no tiem izvairītos.

Projekta ietvaros Jelgavā no 2014. gada oktobra līdz 2015. gada oktobrim tiek apkopoti statistikas dati, iegūstot maksimāli objektīvu un precīzu informāciju gada griezumā gan par notikušajiem negadījumiem pilsētā, gan par apstākļiem, ko cilvēks nespēj ietekmēt, taču, kas, iespējams, bijuši negadījumu veicinoši faktori. Tādējādi tiks identificētas iespējamās likumsakarības starp statiskajiem datiem (piemēram: laikapstākļi, Mēness fāzes) un dinamiskajiem datiem, ko izpētes laikā sniegs projektā iesaistītie operatīvie dienesti – Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, Valsts un Jelgavas Pašvaldības policija, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, kā arī Pašvaldības operatīvās informācijas centrs (POIC).

Savukārt papildus ikdienas negadījumiem detalizēti tiks analizēti ārkārtas precedenti Jelgavā.  Viens no tiem būs 2013. gada 23. martā notikusī vilciena avārija, kad Jelgavas dzelzceļa stacijas teritorijā četras kravas vilciena cisternas, kas pārvadāja dīzeļdegvielu, nobrauca no sliedēm un trīs no tām apgāzās. Otrs – lietavas 2014. gada 13. oktobrī, kad Jelgavā nolija 55 milimetri nokrišņu jeb 85 procenti mēneša normas, pārplūdinot pilsētas infrastruktūru un dažādus objektus.

Īstenojot projektu «Ikdienas negadījumu un katastrofu novēršana Baltijā», Jelgavas pilsēta iegūs metodoloģiju un praktisku pieredzi ikdienas negadījumu un katastrofu notikumu reģistrēšanai un statistikas atspoguļošanai, kā arī sadarbībā ar projekta partneru dalībvalstīm Eiropas Komisijai tiks iesniegti priekšlikumi jaunu vadlīniju izstrādei ikdienas negadījumu samazināšanai Baltijas jūras reģionā.

Projekts «Ikdienas negadījumu un katastrofu novēršana Baltijā» tiek īstenots un finansēts Eiropas Komisijas Humānās palīdzības un civilās aizsardzības ģenerāldirektorāta (ECHO) finanšu instrumenta «Gatavība un novēršana» ietvaros.
Kopā ar Jelgavu, kas šajā pilotprojektā pārstāv Latviju, tajā iesaistījušies partneri no Zviedrijas, Somijas, Igaunijas, Dānijas un Polijas. Projekta vadošais partneris ir Zviedrijas Civilo negadījumu aģentūra.
Projekta īstenošanas laiks – no 2014. gada 1. februāra līdz 2016. gada 31. janvārim.

Informāciju sagatavoja
Jelgavas pilsētas pašvaldības iestāde „Pilsētsaimniecība”
Pašvaldības operatīvās informācijas centrs (POIC)