6.3 °C, 2.6 m/s, 97.3 %

Izglītība

Sākumlapa JaunumiIzglītībaApgūsti radoši eksaktos priekšmetus “STEM junioriem”! – jaunus dalībniekus uzņems septembrī
Apgūsti radoši eksaktos priekšmetus “STEM junioriem”! – jaunus dalībniekus uzņems septembrī
04/08/2022

Septembra sākumā jau trešo gadu jaunus dalībniekus uzņems Jelgavas pašvaldības mērķprogramma 1.–4. klašu skolēniem “STEM junioriem”. Tā ir iespēja sākumskolas vecuma bērniem aizraujošā veidā apgūt papildu zināšanas dabaszinātnēs, tehnoloģijās, inženierzinātnēs un matemātikā. 2022./2023. mācību gadā mērķprogrammā uzņems 1. klases skolēnus, bet mācības programmā turpinās 2. un 3. klases bērni. Kopumā divās grupās tiks uzņemti ap 30 pirmklasnieku, un vecāki, pirms pieteikt bērnu “STEM junioriem” nodarbībām, aicināti izvērtēt, vai mazajam pirmklasniekam ir dabiska interese par eksakto jomu.

Dalība programmā ir bez maksas, jo to finansē Jelgavas pašvaldība. Programmu realizē Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrs (ZRKAC). “Protams, šajās nodarbībās tiek attīstīta bērnu interese par dabaszinībām un eksaktajiem priekšmetiem, taču ir ļoti svarīgi, lai bērnam, kurš tiek pieteikts nodarbībām, patiktu izzināt, pētīt, konstruēt,” uzsver ZRKAC izglītības attīstības projektu vadītāja Sanita Šabanska.

 

Jelgavas pašvaldība dažāda vecuma bērniem un skolēniem jau vairāku gadu garumā mērķtiecīgi ir radījusi programmas, kas ļauj radošā vidē padziļināt zināšanas dabaszinībās un eksaktajos priekšmetos. Pilsētas bērndārznieki izpratni par dabaszinībām gūst pašvaldības mērķprogrammas “FasTracKids” nodarbībās, tāpat mazajiem ir iespēja darboties ar “Miniphanomenta” eksperimentu stacijām “Mācies eksperimentējot”, tā attīstot savas pētnieciskās prasmes un veicinot interesi par dabaszinātnēm. Savukārt 5.–9. klases skolēni eksaktos priekšmetus padziļināti var apgūt “Prātnieku laboratorijā”, ko īsteno Jelgavas Valsts ģimnāzija. “Vērtējot kopumā – Jelgavā jau vairākus gadus sekmīgi darbojas atbalsta sistēma eksakto priekšmetu jeb STEM jomā, taču vēl pirms diviem gadiem trūka specializēta piedāvājuma tieši sākumskolas jeb 1.–4. klašu skolēniem. Lai secīgi pa vecumposmiem turpinātu ieinteresēt šajā jomā un nodrošinātu zināšanu nostiprināšanu, bija nepieciešams īpašs piedāvājums arī viņiem, tāpēc pirms diviem gadiem pašvaldība sāka īstenot mērķprogrammu “STEM junioriem”. Tagad pilsētā padziļināti eksaktos priekšmetus ārpus skolas programmas iespējams apgūt no bērnudārza vecuma līdz pat vidusskolai,” uzsver S.Šabanska.

 

Ziepju burbuļi, eko zobupasta un pašu meistarots vulkāns

 

“STEM junioriem” ir kompleksas nodarbības radošā un izglītojošā vidē. Bērni pēta problēmu, meklē risinājumus, izstrādā, programmē, veic aprēķinus un eksperimentus, secina un prezentē iegūtos rezultātus. Jāpiebilst, ka STEM joma aptver dabaszinātnes, tehnoloģijas, inženierzinātnes un matemātiku, kas integrēta piecos jaunās mērķprogrammas moduļos – dabaszinību eksperimenti jeb “Saskati procesus dabā un ikdienas dzīvē!”; aizraujošā matemātika jeb “Rodi un izskaidro savus risinājumus!”; eko darbnīcas jeb “Iemācies videi draudzīgus paradumus!”; projektēšana jeb “Iepazīsti tehnoloģijas un būvē!”; integrētās nodarbības jeb “Savus sapņus pārvērt par darbiem – pats radi jaunas lietas!”.

 

Lai arī katrs no moduļiem ietver sarežģītus un pirmklasniekam vēl nezināmus priekšmetus, S.Šabanska uzsver, ka katrā nodarbību blokā bērns jaunas zināšanas apgūst ļoti radošā veidā – pašam eksperimentējot un pētot, lai radītu pirmo interesi par procesiem un likumsakarībām. Piemēram, projektēšanā bērni strādā ar “Lego” konstruktoriem, radot pirmos robotus, sacīkšu mašīnas, rīkojot kopīgas sacensības un izdarot secinājumus par paša veidotā robota spējām. Dabaszinību eksperimentos bērni izzina, kā rodas skaņa, kā mēle izjūt garšas, kā veidojas krāsas, un pat veido vannas burbuļbumbas, lai izprastu, kā rodas burbuļi ūdenī. Savukārt eko darbnīcās, piemēram, pirmklasniekiem ir iespēja no otrreiz izmantojamiem materiāliem izgatavot gaisa hokeju, no eko produktiem – eko zobupastu, bet ziemā gatavot cepumus putniem. “Tie ir tikai daži no piemēriem, kas apliecina, ka arī sarežģītus priekšmetus var sākt mācīties aizraujoši, radot bērnos interesi par zinātnēm,” piebilst S.Šabanska.

 

Kā pieteikties “STEM junioriem”?

 

Jauno dalībnieku uzņemšana sāksies septembrī. Pirmklasnieku vecāki aicināti sekot līdzi informācijai mājaslapā www.zrkac.lv, kur jau septembra sākumā būs publicēta pieteikuma veidlapa. Pieteikties “STEM junioriem” varēs arī klātienē festivāla “Mehatrons” laikā – 10. septembrī Pasta salā, ZRKAC teltī.

 

Paredzēts, ka pirmās nodarbības notiks jau septembra vidū. “Līdzīgi kā iepriekšējos gados, arī jaunajā mācību gadā pirmklasniekiem paredzētas kopumā 30 nodarbības vienu reizi nedēļā – otrdienu vai trešdienu pēcpusdienās. Nodarbības ilgums – 1,5 stundas,” skaidro S.Šabanska, piebilstot, ka tāpat nodarbības programmā turpinās 2. un 3. klašu audzēkņi.

Papildu informāciju var iegūt pa tālruni 63012152, 63012154 vai e-pastu sanita.sabanska@zrkac.jelgava.lv.

 

Aicina pievienoties jaunus pedagogus

 

Programmai “STEM junioriem” ir piesaistīti atraktīvi, radoši un aizrautīgi pedagogi, kas mazos skolēnus prot ieinteresēt dabaszinātnēs un tehnoloģijās. Nodarbības vada ZRKAC pasniedzēji, kā arī Jelgavas 4. sākumskolas skolotājas. “Taču mēs gaidām mūsu pasniedzēju pulkā arī jaunus STEM jomas skolotājus. Ja esi aizrautīgs robotikas, dabaszinātņu vai eko nodarbību vadītājs, piesakies!” aicina S.Šabanska.

 

 

Foto: Jelgava.lv

 

Informācija sagatavota

Sabiedrisko attiecību pārvaldē